reklama baner reklama
baner

NEWS

- Galeria

Wrzesień z KG


Sprawdźcie przykładowe plansze z wrześniowych premier Kultury Gniewu, a są nimi: "Bezdomne wampiry o zmroku", "Jeż Jerzy. Tom 4", "Męska skóra" i "Retro".
Bezdomne wampiry o zmroku

Bezdomne wampiry o zmroku

Scenariusz: Tadeusz Baranowski
Rysunki: Tadeusz Baranowski
Kolor: Tomasz Piorunowski, Natalia Baranowska, Mirosław Korkus
Wydanie: I zebrane
Data wydania: 23 Wrzesień 2022
Seria: Krótkie Gatki
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 245x325 mm
Stron: 104
Cena: 89,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-67360-09-8

Nowe wydanie klasyki polskiego komiksu - przygód Szlurpa i Burpa, wampirów stworzonych przez Mistrza Tadeusza Baranowskiego!

Wampiry Szlurp i Burp ponownie się obudziły i ruszają na poszukiwania świeżej krwi. Choć zadowolą się także zapasami trzymanymi w lodówce (to nieprawda, że wampiry kręci tylko bulgocąca, gorąca krew – w wyjątkowo ciepłe noce lubią zanurzyć kły w schłodzonej posoce i pogrzechotać kostkami... lodu, oczywiście).

„Bezdomne wampiry o zmroku” to wznowiona w jednym tomie kompletna zawartość albumów „O zmroku” i „Bezdomne wampiry” z przygodami słynnych krwiopijców stworzonych przez legendarnego Tadeusza Baranowskiego. Znajdują się tutaj m.in. historie publikowane przed laty w czasopiśmie „Na Przełaj”, opowieści powstałe podczas pobytu polskiego autora w Belgii, w tym historie według scenariuszy Jeana Dufaux, a także 9 zupełnie premierowych plansz! 4 z nich ukazały się w magazynie „GaMa. Nowa Gazeta Magnetofonowa”, pozostałe wychodzą z krypty na światło dzienne (aj!) po raz pierwszy.

Podczas lektury bardzo prosimy uważać na szyję.
Bezdomne wampiry o zmroku Bezdomne wampiry o zmroku Bezdomne wampiry o zmroku Bezdomne wampiry o zmroku Bezdomne wampiry o zmroku Bezdomne wampiry o zmroku Bezdomne wampiry o zmroku Bezdomne wampiry o zmroku
Jeż Jerzy. Tom 4

Jeż Jerzy. Tom 4

Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Lew Leśniak
Publicystyka: Wojtek Wawszczyk
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: 23 Wrzesień 2022
Seria: Jeż Jerzy
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 165x235 mm
Stron: 200
Cena: 89,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-67360-13-5

Czwarty tom zbiorczego i kompletnego wydania przygód Jeża Jerzego, jednego z najpopularniejszych bohaterów współczesnego komiksu polskiego!

Postać, stworzona przez Tomka Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, zawsze była głosem młodego pokolenia, a autorzy znani z bezlitosnego wyśmiewania naszych narodowych wad i słabości. Przygody Jeża Jerzego to historie o piętnowaniu głupoty, nietolerancji i ksenofobii. Bohater konfrontował się m.in. ze skinami, niekompetentnymi dziennikarzami, pazernymi politykami, mafią, a nawet samym Szatanem.

Tom czwarty zbiorczego wydania „Jeża Jerzego” to bardzo rozbudowana wersja albumu "Jeż Jerzy na urwanym filmie", wydanego z okazji premiery pełnometrażowej animowanej adaptacji komiksu w 2011 roku. Zaglądamy za kulisy jej powstania, do szuflad i na dyski twarde twórców filmu. Szkice, koncept arty, storyboardy, zdjęcia ze studia, a także wspomnienia Wojtka Wawszczyka, jednego z reżyserów, składają się na ten fascynujący tom. Są też komiksy oczywiście! Tym jednak razem nie będą to tylko przygody Jerzego stworzone przez duet Leśniak/Skarżycki. Rysownikami i scenarzystami są tu również animatorzy, rysownicy i reżyserzy filmu "Jeż Jerzy", m.in. Olaf Ciszak, Kamil Kochański, Marcin Ponomarew, czy Janusz Ordon.

„Proces produkcji Jeża Jerzego był wyjątkowy. O nim właśnie traktuje ta książka. To poszerzona wersja artbooka wydanego 11 lat temu. Wzbogacona o dodatkowe wspomnienia, nieznane materiały, anegdoty i dystans 11 lat. Z tej perspektywy jeszcze bardziej widzę jak niepowtarzalny był to okres. Dziś taki film po prostu by już nie powstał" - fragment wstępu Wojtka Wawszczyka.
Jeż Jerzy. Tom 4 Jeż Jerzy. Tom 4 Jeż Jerzy. Tom 4 Jeż Jerzy. Tom 4 Jeż Jerzy. Tom 4 Jeż Jerzy. Tom 4 Jeż Jerzy. Tom 4 Jeż Jerzy. Tom 4 Jeż Jerzy. Tom 4 Jeż Jerzy. Tom 4
Męska skóra

Męska skóra

Scenariusz: Hubert
Rysunki: Zanzim
Wydanie: I
Data wydania: 24 Wrzesień 2022
Tłumaczenie: Olga Mysłowska
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 205x270 mm
Stron: 160
Cena: 129,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-89-7

Rzecz dzieje się w renesansowych Włoszech. Bianka, młoda dziewczyna z dobrej rodziny, osiągnęła wiek w którym powinna wyjść za mąż. Rodzice znajdują jej idealnego - ich zdaniem oczywiście - narzeczonego. To Giovanni pochodzący z bogatego kupieckiego rodu, świetnie rokujący i sympatyczny. Ślub zapowiada się więc wspaniale, choć Bianka nie kryje rozczarowania, że musi wyjść za człowieka, o którym nic nie wie.

Jednak tuż przed ślubem matka chrzestna dziewczyny zdradza jej sekret, który kobiety z rodziny przekazywały sobie od pokoleń: męską skórę! Zakładając ją Bianka staje się Lorenzo i cieszy wszystkimi atrybutami młodego mężczyzny o oszałamiającej urodzie. Może teraz incognito zwiedzać świat mężczyzn i poznać narzeczonego w jego naturalnym środowisku. W męskiej skórze Bianka uwalnia się od ograniczeń narzucanych kobietom, może odkryć nie tylko swoją seksualność, ale i miłość.

W obyczajowości renesansu, jak w lustrze odbija się współczesność, a autorzy "Męskiej skóry" - Hubert i Zanzim - wykorzystują to, by zadać kilka ważnych pytań: dlaczego kobiety mają być traktowane inaczej niż mężczyźni? Dlaczego kobieca przyjemność ma być przedmiotem pogardy i przymusu? Dlaczego powoływanie się na cnoty i moralne kodeksy często prowadzi do opresji?

"Męska skóra", jeden z najczęściej nagradzanych francuskich komiksów ostatnich lat, to porywająca i błyskotliwa baśń, która każe zakwestionować nasz stosunek do ról przypisanych płciom i seksualności. To także pochwała czasami szalonego, ale zawsze żarliwego poszukiwania miłości.
Męska skóra Męska skóra Męska skóra Męska skóra Męska skóra Męska skóra Męska skóra Męska skóra
Retro

Retro

Scenariusz: Łukasz Ryłko
Rysunki: Łukasz Ryłko
Wydanie: II zmienione
Data wydania: 25 Wrzesień 2022
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: A4
Stron: 100
Cena: 69,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-67360-10-4

Chłopiec mszczący się za śmierć ulubionego kanarka. Pisarz chcący sprzedać duszę diabłu za odrobinę talentu. Niezwykła kobieta chcąca przeżyć niezapomnianą noc. Detektyw będący na tropie tajemniczych porywaczy. To tylko kilka postaci, których losy przetną się na kartach komiksu „Śmiercionośni”.

Zabawna, ale także melancholijna opowieść Łukasza Ryłko pełna jest nawiązań do filmu i literatury. Czasem są one wyraźne, czasem sprytnie ukryte, gdzieś na drugim planie. Ich odnajdywanie to tylko jedna z wielu przyjemności płynących z lektury „Śmiercionośnych”. Olbrzymie wrażenie robi warstwa graficzna komiksu - pełne detali czarno-białe rysunki przypominają najlepsze dokonania klasyków polskiej ilustracji. A na koniec pozostaje jeszcze złożenie w całość puzzli, jakimi są poszczególne rozdziały „Śmiercionośnych”. Jaki wyłoni się obraz?

"Retro" Łukasza Ryłko to nowe wydanie jego "Śmiercionośnych" z roku 2007. Nie tylko w większym formacie, ale również poszerzone o wcześniej niepublikowane historie "Zimny drań", "Opowieść wigilijna" oraz "...". „Kara”, komiks który rozpoczyna album, zdobyła wyróżnienie podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2005 roku.
Retro Retro Retro Retro Retro Retro Retro Retro Retro Retro[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-