baner

NEWS

- Zapowiedzi

Władek i szarańcza


W marcu ukażą się dodruki albumu "Przygody Władka. Sezon pierwszy" i książki "Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w polskiej prasie XIX w.".
Przygody Władka. Sezon pierwszy

Przygody Władka. Sezon pierwszy

Scenariusz: Paweł Chmielewski
Rysunki: Jerzy Ozga
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2020
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 210x297 mm
Stron: 48
Cena: 49 zł
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Twórcze "Zenit"
ISBN: 978-83-952508-3-5

Scenariusz powstał, jako rodzaj ćwiczenia-zabawy motywami powieści sensacyjnej w stylu filmowego „kryminału noir” (z elementami literatury wiktoriańskiej i współczesnego serialu fantasy). Opowieść została podzielona na „komiksowe sezony”, każdy z nich na odcinki, poprzedzone krótką „czołówką”. W rolach niektórych postaci drugoplanowych i epizodycznych występują m.in. postaci twórców ze świata komiksu. Akcja została umiejscowiona w rzeczywistych lokacjach z dbałością (zdecydowanie bardziej niż umiarkowaną) o wierność szczegółom.
Wszelkie podobieństwo postaci przedstawionych do osób rzeczywistych jest niezamierzone, ale celowe.

Warianty dwóch pierwszych odcinków (w albumie przerysowanych i uzupełnionych o nowe plansze) odbiorcy mieli okazję przeczytać w magazynie kulturalnym „Projektor” (5/2018) oraz „Komiks i my” (nr 3/2019).


Paweł Chmielewski, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny magazynu kulturalnego „Projektor”. Publikował m.in. w „Zeszytach Komiksowych”, „Studiach Sienkiewiczowskich”, „Biurze Literackim”, "Komiks i my", “Ha!art.”. Autor książek teoretycznoliterackich: „Słowacki w supermarkecie”, „Słowacki w supermarkecie 2.0”, „Słowacki w McDonaldzie”, trzytomowej historii świętokrzyskiego komiksu „Nie tylko Yorgi” i trzech nagrodzonych dramatów; scenarzysta komiksów: „12 prac Delty 800”, „Pułapka Gargancjana”, „Delta 800 – misja”, „Przygody Władka”, „Paderewski w Białym Domu”, „Kot w butach”. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizuje Kieleckie Prezentacje Komiksowe i prowadzi oficynę ST „Zenit”. Aktualnie pracuje nad książką „Rozmaite gatunki szarańczy. Formy komiksowe w prasie polskiej XIX w.”.

Jerzy Ozga, absolwent grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (oddział w Katowicach), ilustrator książek i rzeźbiarz. Publikował m.in. w „Komiks-Fantastyka”, „Super Boom”, „Smok Komiks”, „Teraz”, „Komiks i my”, „Projektorze”. Autor storyboardów i opracowania rysunków w filmach Lecha Majewskiego („Pokój saren”, „Autobus na Golgotę”, „Młyn i krzyż”, „Dolina bogów”). Laureat Grand Prix na MFKiG w Łodzi w 2003 r. Scenarzysta i rysownik komiksów: „Księga miecza”, „Flain”, „Głupek Sven”; rysownik komiksów „Ern”, „Salut bohaterom”, „Misja rozpaczy”, „Quo vadis” (2 tomy), „Katyń”, „Yorgi” (4 tomy), „Kapitan Gżebyk na tropie”, „Przygody Władka”.
Przygody Władka. Sezon pierwszy Przygody Władka. Sezon pierwszy Przygody Władka. Sezon pierwszy Przygody Władka. Sezon pierwszy
Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w polskiej prasie XIX w.

Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w polskiej prasie XIX w.

Autor: Paweł Chmielewski
Okładka: Jerzy Ozga
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2020
Druk: czarno-biały
Format: A4
Stron: 176
Cena: 75,00 zł
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Twórcze "Zenit"

Książka (w formie popularnonaukowej) prezentuje genezę polskiego komiksu prasowego; uwarunkowania artystyczne, technologiczne i kulturowe prowadzące do jego powstania; najważniejsze postaci związane z jego kształtowaniem i rozwojem - rysowników, scenarzystów, redaktorów najważniejszych czasopism i właścicieli; porównuje środowisko polskich gazet drukujących komiksy z ich odpowiednikami w innych krajach Europy; analizuje i przybliża najważniejsze polskie tytuły prasowe, w których pojawiły się formy komiksowe. Przybliża świat XIX-wiecznych artystów sztuki komiksowej, w którym działali – nie bacząc na wyznanie i narodowość twórcy podróżujący swobodnie między Wilnem a Paryżem, Warszawą a Berlinem, Krakowem a Amsterdamem, Ormianin z Litwinem i Niemcem, hugenot z grafikiem wyznania mojżeszowego tworzyli – na ziemiach polskich - komiksowy tygiel już prawie 200 lat temu.


[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-