baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Birek, Traczyk i Sienkiewicz


W piątek, 29. listopada o godzinie 17.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbędzie się spotkanie z dr. Wojciechem Birkiem wokół jego książki "Henryk Sienkiewicz w obrazkach. Rysunki Henryka Sienkiewicza i obrazkowe adaptacje jego powieści". Obecny będzie na nim także wydawca dr Michał Traczyk.
birektkaczyk

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie mieści się przy ulicy Sokoła 13.

Henryk Sienkiewicz w obrazkach. Rysunki Henryka Sienkiewicza i obrazkowe adaptacje jego powieści

Henryk Sienkiewicz w obrazkach. Rysunki Henryka Sienkiewicza i obrazkowe adaptacje jego powieści

Autor: Wojciech Birek
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2018
Oprawa: twarda
Format: 175x250 mm
Stron: 784
Cena: 99,00 zł
Wydawnictwo: Instytut Kultury Popularnej
ISBN: 9788393970797

Książka Henryk Sienkiewicz w obrazkach składa się z dwóch Sienkiewiczowskich studiów ikonologicznych, wypełniających mniej dotąd zbadane obszary związane z twórczością autora Quo vadis:

Rysunki Henryka Sienkiewicza to próba uporządkowania i omówienia twórczej aktywności pisarza, jaką była uprawiana przez całe jego życie działalność rysownicza. Wykonywane na swój użytek, w celach towarzyskich i stanowiące integralny element osobistej korespondencji rysunki, szkice oraz karykatury własne, przyjaciół i obcych ludzi zachowały się tylko częściowo, w postaci rozproszonych dokumentów, przechowywanych w prywatnych archiwach i zbiorach muzealnych.

W studium Obrazkowe adaptacje dzieł Henryka Sienkiewicza – próba analizy zbiorczej znalazło się omówienie niemal dziewięćdziesięciu komiksowych i parakomiksowych adaptacji utworów pisarza, powstałych na całym świecie w ciągu ostatnich osiemdziesięciu lat. Tak duża liczba rozpoznanych dotąd adaptacji obrazkowych czyni z Henryka Sienkiewicza najczęściej przekładanego na formy narracji graficznej polskiego pisarza.

Zawarte w książce informacje i spostrzeżenia są owocem niezwykle intensywnej pracy badawczej autora. Oba zagadnienia rozrosły się w toku poszukiwań archiwalnych i analiz, by przybrać formę obszernej i bogato ilustrowanej – czasami unikalnymi materiałami – publikacji.

[opis wydawcy][ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-