reklama

NEWS

- Galeria

Kulturalny maj


"Nie przebaczaj" w integralu, nowy "Hotel Dziwny", czwarty już tom "Bajki na końcu świata" i album "Olimpia de Gouges" to majowe premiery Kultury Gniewu. Komiksy dziś trafiają do sprzedaży, a u nas przykładowe plansze!
Bajka na końcu świata #04: Opowieść gołębia

Bajka na końcu świata #04: Opowieść gołębia

Scenariusz: Marcin Podolec
Rysunki: Marcin Podolec
Wydanie: I
Data wydania: 15 Maj 2019
Seria: Bajka na końcu świata , Krótkie Gatki
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 185x250 mm
Stron: 60
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-13-2

Wiktoria i Bajka wędrują, by odnaleźć rodziców. Mijają dymiące kratery, wymarłe lasy i gruzowiska. Jak okiem sięgnąć – nieprzytulne widoki. Świat po wielkim wybuchu to zdecydowanie nie miejsce dla dziewczynki i psa. Ale jeśli już mamy tam dziewczynkę i psa, pozostaje nam trzymać za nie kciuki!

„Bajka na końcu świata. Opowieść gołębia” to już czwarty tom postapokaliptycznej serii dla najmłodszych autorstwa Marcina Podolca, jednego z najzdolniejszych polskich twórców komiksów i animacji. Prawa do serii zostały sprzedane do Francji, a na jej podstawie powstaje właśnie animowany serial.

„Od razu polubiłem Bajkę za jej psie poczucie humoru. Ona i Wiktoria mają dużo śmiesznych przygód”.
Mateusz Sokół (lat osiem)
Bajka na końcu świata #04: Opowieść gołębia Bajka na końcu świata #04: Opowieść gołębia Bajka na końcu świata #04: Opowieść gołębia Bajka na końcu świata #04: Opowieść gołębia Bajka na końcu świata #04: Opowieść gołębia Bajka na końcu świata #04: Opowieść gołębia Bajka na końcu świata #04: Opowieść gołębia
Hotel Dziwny #03: Jego Wysokość Król Grzybów

Hotel Dziwny #03: Jego Wysokość Król Grzybów

Scenariusz: Florian Ferrier, Katherine Ferrier
Rysunki: Katherine Ferrier
Wydanie: I
Data wydania: 15 Maj 2019
Seria: Hotel Dziwny, Krótkie Gatki
Tłumaczenie: Olga Mysłowska
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210 × 285 mm
Stron: 40
Cena: 39,90 ZŁ
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-12-5

Do Hotelu Dziwnego zawitała jesień, a jesień to czas robienia konfitur! Nie da się jednak zrobić konfitur jeżynowych bez jeżyn, które właśnie się skończyły. W ich poszukiwaniu zostaje wysłany do lasu Kaki, który tego zadania – jak zresztą wszystkich zadań – podejmuje się bardzo niechętnie. Przez całą drogę marudzi i narzeka na swój okropny los.

Humor poprawia mu się, gdy zamiast jeżyn znajduje w leśnym poszyciu… berło i koronę! Zakłada ją na głowę i natychmiast zostaje uznany za Jego Wysokość Króla Grzybów, co podoba mu się niezmiernie, szczególnie że poddani wypełniają każdy jego rozkaz we wszystkim go wyręczając. Gorzej, że będąc królem musi stawić czoła wyzwaniu o wiele trudniejszemu niż szukanie jeżyn – Królestwu Grzybów grozi wielkie niebezpieczeństwo i może je uratować tylko król!

„Jego Wysokość Król Grzybów” to trzeci tom niezwykle popularnej serii dla młodych czytelników. Jej bohaterami są mieszkańcy tytułowego hotelu: Kaki – puchaty, fioletowy i bardzo leniwy stworek; pan Snarf – recepcjonista duch; pan Leclair – szczur książkowy oraz Marietta, pozornie zwyczajna dziewczynka. W ich fantastycznych przygodach pomaga im także Celestyn, chłopiec z sąsiedztwa noszący kapelusz w kształcie grzyba.
Hotel Dziwny #03: Jego Wysokość Król Grzybów Hotel Dziwny #03: Jego Wysokość Król Grzybów Hotel Dziwny #03: Jego Wysokość Król Grzybów Hotel Dziwny #03: Jego Wysokość Król Grzybów Hotel Dziwny #03: Jego Wysokość Król Grzybów Hotel Dziwny #03: Jego Wysokość Król Grzybów Hotel Dziwny #03: Jego Wysokość Król Grzybów
Nie przebaczaj

Nie przebaczaj

Scenariusz: Kuba Ryszkiewicz
Rysunki: Marianna Strychowska
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: 15 Maj 2019
Seria: Nie przebaczaj
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 165 × 235 mm
Stron: 244
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-17-0

Akcja „Nie przebaczaj” osadzona jest w dwudziestoleciu międzywojennym na Kresach Wschodnich. Komiks gatunkowo jest mrocznym westernem, którego inspiracji można szukać w filmach Quentina Tarantino, oryginalnej trylogii „Gwiezdnych Wojen” czy w westernach, takich jak „The Unforgiven” czy „Deadwood”.

„Nie przebaczaj” opowiada o losach rodziny – Eustachego, Marii i ich syna Tadeusza, którzy po pierwszej wojnie światowej powracają do majętności na Kresach Wschodnich. Tam przez lata wiodą spokojne życie, aż do momentu, kiedy do ich domu wdziera się banda Łazara. Rodzice Tadeusza zostają zamordowani, a on sam uratowany przez Widunję cudem uchodzi z życiem. Główna fabuła komiksu koncentruje się na zemście chłopaka.

„Nie przebaczaj” łączy w sobie brutalną, szybką narrację, wyraziste postaci, a wydarzenia historyczne mieszają się tu z magicznością ludową.
Nie przebaczaj Nie przebaczaj Nie przebaczaj Nie przebaczaj Nie przebaczaj Nie przebaczaj Nie przebaczaj
Olimpia de Gouges

Olimpia de Gouges

Scenariusz: Jose-Louis Bocquet
Rysunki: Catel
Wydanie: I
Data wydania: 15 Maj 2019
Tłumaczenie: Katarzyna Koła-Bielawska
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 170 × 240 mm
Stron: 490
Cena: 119,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-66128-11-8

„Skoro kobieta może zgodnie z prawem zawisnąć na szubienicy, winna również mieć prawo stanąć na mównicy” - to słynny cytat z Olimpii de Gouges, francuskiej abolicjonistki, niezależnej myślicielki i prekursorki feminizmu. Bohaterki komiksu Catel oraz Jose-Louisa Bocqueta, duetu któremu sławę przyniosła głośna biografia „Kiki z Montparnasse’u”.

Olimia, a w zasadzie Marie Gouzes, wyszła za mąż w wieku 18 lat, niedługo potem została matką, ale także wdową. Chyba nie ubolewała nad tym specjalnie, skoro zasłynęła także takim zdaniem: „małżeństwo to grób dla zaufania i miłości”. Dopiero po śmierci męża poczuła się prawdziwie wolna. Porzuciła dawne nazwisko i została Olimpią de Gouges.

Nazywano ją córą Oświecenia, libertynką i republikanką. Jej ścieżki przecięły się z większością tych, których nazwiska znajdują się w każdej książce o francuskiej rewolucji. Byli wśród nich Wolter, Rousseau, Mirabeau, Lafayette, Benjamin Franklin, Philippe Egalité, Condorcet Theroigne de Méricourt, Desmoulins Marat, Robespierre...

Przeszła do historii nie tylko jako autorka sztuki „Zamor i Mirza, czyli szczęśliwe zatonięcie”, krytykującej niewolnictwo i będącej pochwałą wolności oraz równości wszystkich ludzi bez względu na kolor skóry, ale przede wszystkim jako autorka Deklaracji Praw Kobiety i Obywatelki z 1791 roku. Jej pierwszy artykuł brzmiał: "kobieta rodzi się i pozostaje wolna i równa w prawach mężczyźnie". W tym wyprzedzającym swój czas dokumencie domagała się równości płci i praw wyborczych dla kobiet. Postulaty te w wielu miejscach świata pozostają rewolucyjne do dziś.

W fascynującej komiksowej biografii Olimpii de Gouges Catel oraz Jose-Louis Bocquet w blisko 300 scenach prowadzą nas przez życie tej niezwykłej kobiety, jednej z najważniejszych postaci w walce o prawa kobiet. Walki, za którą zapłaciła najwyższą cenę.
Olimpia de Gouges Olimpia de Gouges Olimpia de Gouges Olimpia de Gouges Olimpia de Gouges Olimpia de Gouges Olimpia de Gouges Olimpia de Gouges Olimpia de Gouges


[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-