reklama

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Przekrojowa wystawa Raczkowskiego


"Marek Raczkowski - Przekrój przez twórczość" to wystawa prac ilustratora i satyryka, którą można oglądać do 6. maja w suwalskiej Galerii Sztuki Współczesnej "Chłodna 20".
Wystawa prac Marka Raczkowskiego, niekonwencjonalnego mistrza satyry, podpory pisma "Przekrój"

Fragment z katalogu:
Nie ma u nas w kraju, a zapewne i na świecie, wielu rysowników satyrycznych, których prace tak mocno oddziałują na widza (czytelnika), że pamięć o nich schodzi do podświadomości zostając tam na długo, czasem na zawsze. Niekiedy rysunki, jak satyra Mahometa w piśmie „Charlie Hebdo”, skutkują krwawym odwetem za ich wydrukowanie. Niektórzy rysownicy, dzięki swojej popularności, skupiają wokół siebie grono naśladowców (a nawet kopistów), co można zauważyć choćby na podstawie twórczości Andrzeja Mleczki. Są też artyści, których nie sposób pominąć i nijak nie można podrobić. Nie sposób ich uznać za rewolucjonistów tudzież prowokatorów, a jednak oglądając ich prace wiemy, że zostanie po tym spotkaniu coś więcej, że dostaniemy coś „na wynos”, coś takiego co mieliśmy na końcu języka, a nie mogliśmy się wysłowić. Takie: trafiony – zatopiony! W ten sposób zaprzyjaźniamy się z artystą i jego sposobem myślenia. Tak odkrywamy Marka Raczkowskiego – bo jest on niewątpliwie tego typu twórcą: nie zbawia świata, nie zmienia jego porządku, ale tłumaczy go i wyjaśnia odpowiadając na pytania, które zadawaliśmy sobie jeszcze wczoraj, jeszcze przed chwilą, nie uzyskując wystarczającej odpowiedzi, aż do tego momentu. [...]


Wystawa czynna do 6 maja 2018 r. w Galerii Sztuki Współczesnej "Chłodna 20" przy ulicy Noniewicza 71 w Suwałkach. Wstęp wolny.

Autor i kurator wystawy: Wojciech Łowicki

Komisarz wystawy: Andrzej ZujewiczIP


[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-