baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Komiks i karykatura wschodnioafrykańska-Kultury i postaci Afryki


22 stycznia o godzinie 19:00 w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie (Rynek Starego Miasta 2) odbędzie się spotkanie "Komiks i karykatura wschodnioafrykańska-Kultury i postaci Afryki". Wstęp wolny.
Spotkanie zostanie poświęcone poznaniu historii komiksu wschodnioafrykańskiego od momentu, kiedy zaczął być tworzony na terenach Kenii i Tanzanii w latach 50-tych XX wieku. Przyjrzymy się pierwszym twórcom komiksu w obu tych państwach m.in. słynnemu rysownikowi Juha Kalulu, a także temu, gdzie były publikowane oraz jak zmieniały się na przestrzeni lat. Spróbujemy odkryć, na ile komiksy, będące elementem sztuki współczesnej, czerpią z wielowiekowej tradycji suahilijskiej.

W czasie spotkania zaprezentowane zostaną również rysunki satyryczne, poruszające bieżące problemy polityczne czy społeczne, które są publikowane w kenijskich i tanzańskich gazetach. Szczególna uwaga zostanie poświęcona twórczości ikony afrykańskiego komiksu, czyli Gadfrey’owi „GADO” Mwampembwa oraz jednej z niewielu aktywnej w tej dziedzinie kobiet, czyli Celeste Wamiru.

Prowadzenie: Maria Piotrowska, Katedra Języków i Kultury Afryki UW

Wstęp wolny.


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-