baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Strefa Komiksu „Od Koziołka Matołka do Łaumy”


19 stycznia w godzinach 16:00 - 20:00 w gnieźnieńskim I LO im. Bolesława Chrobrego (ul. Kostrzewskiego 3) odbędzie się Trzecie spotkanie Strefy Komiksu. Gościem specjalnym będzie Karol KRL Kalinowski.
Już po raz trzeci w „Czytelni na piętrze” I LO zaprezentujemy najciekawsze komiksy ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Tym razem będzie to przegląd najpopularniejszych bohaterów, o których opowiedzą pasjonaci komiksów: Aleksander Gniot, wice dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz dr Michał Traczyk z Instytutu Kultury Popularnej.

20180119kaerel

Gościem specjalnym tegorocznej Strefy będzie Karol „KaeReL” Kalinowski, popularny rysownik i scenarzysta komiksów, a spotkaniu towarzyszyła będzie wystawa jego prac.
Będzie też półka z nowościami, promocja komiksu „Borka i Sambor” Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, games room i wiele innych atrakcji.

• 16.00 - „Tropem polskich bohaterów. Przegląd najciekawszych postaci rodzimej sceny rysunkowej” – Aleksander Gniot i dr Michał Traczyk
• 17.00 - spotkanie z Karolem KaeReL Kalinowskim oraz wystawa jego prac
• promocja komiksu „Borka i Sambor” Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
• wystawa „KomiksLAND” Klubu Szalonych Artystów
• czytelnia komiksów
• games room
• cosplay

Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki komiksowej, gier planszowych i dobrej zabawy! WSTĘP WOLNYBorka i Sambor #01: Postrzyżyny

Borka i Sambor #01: Postrzyżyny

Scenariusz: Elżbieta Żukowska
Rysunki: Karol Kalinowski
Publicystyka: Michał Bogacki
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2017
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Stron: 28
Cena: 18,00 zł
Wydawnictwo: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
ISBN: 978-83-61391-13-15

Nowy komiks z cyklu proponowanego przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie: „Lubię te historie!”. Jest to komiks historyczno-przygodowy dla dzieci (choć dorośli także przy nim mogą świetnie spędzić czas) pt. „Borka i Sambor”, za którego odpowiedzialni są uznani twórcy literatury dziecięcej i nie tylko! Komiks jest już w sprzedaży!

Scenariusz komiksu został oparty o opis zawarty w „Kronice polskiej” Anonima tzw. Galla, dotyczący postrzyżyn syna Piasta i syna Popiela oraz wizytę pielgrzymów. Do współpracy Muzeum zaprosiło Elżbietę Żukowską, znawczynię literatury, scenarzystkę i publicystkę oraz Karola Kalinowskiego (znanego także jako KaeReL), jednego z najbardziej oryginalnych i najciekawszych artystów komiksowych w Polsce, autora słynnej „Łaumy” i zdobywcy m.in. Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 za "Kościsko".

Przeczytałem to z przyjemnością. Myślę, że to bardzo dobry sposób dotarcia do dzieci z legendą o początkach dziejów Polski. Fabuła jest prosta i bez wielkiego zadęcia. Nie ma nachalnej dydaktyki, ale jest aura tajemniczości. Dzieciom się spodoba, chociaż nie będzie to konkurencja dla internetu, niestety.
prof. dr hab. Przemysław Urbańczyk – archeolog

Może jednak warto spróbować i przedstawić swoim pociechom komiks jako alternatywną formę spędzenia czasu bez internetu? Komiksy niezmiennie są przecież modne i przyciągające uwagę najbardziej wymagających młodych czytelników.

Karol Kalinowski odpowiedzialny jest za rysunki do „Borki i Sambora” – na co dzień pracuje w bibliotece, a jego książki zdążyły już zdobyć uznanie wśród krytyków, a przede wszystkim odbiorców. Oto kilka nagród, które zdobył w ostatnich latach Kalinowski:

• Wyróżnienie na Festiwalu Euroshorts 2005 za animowany film jednominutowy „Berek” (2005)
• Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za rok 2009 w kategorii najlepszy komiks polski – "Łauma" (2009)
• Nagroda Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku dla wydawnictwa KG za komiks Łauma, za najchętniej wypożyczany tytuł dla młodzieży (2009)
• Nagroda dla "Łaumy" za Najlepszy Polski Album Komiksowy 2009/2010 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
• II nagroda w ogólnopolskim konkursie na ekslibris „Feliks Nowowiejski w Olsztynie” (2010)
• Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 za "Kościsko"

Elżbieta Żukowska jest odpowiedzialna za scenariusz komiksu. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Współpracuje stale z Czasem Fantastyki, gdzie ukazują się jej szkice o polskiej fantastyce i felietony filmowe. Autorka scenariuszy do komiksów o tematyce historycznej, takich jak:
• Kapitan Wrona
• Miasto z widokiem

Mamy nadzieję, że dzięki temu komiksowi Wasze dzieci pokochają początki naszej historii!

[opis wydawcy]
Borka i Sambor #01: Postrzyżyny Borka i Sambor #01: Postrzyżyny Borka i Sambor #01: Postrzyżyny[Ystad za Event]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-