reklama

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa komiksu o Józefie Piłsudskim na białostockim Rynku


Przez najbliższe cztery miesiące na białostockim Rynku Kościuszki będzie można oglądać plansze komiksu "Koleje losu. Białystok Piłsudskiego". Ilustrowana opowieść o związkach Marszałka z miastem zostanie przedstawiona w codwutygodniowych odcinkach.
Komiks o Piłsudskim stanął na Rynku Kościuszki. Będzie też spacer
2017.11.10 12:00
Święto odzyskania niepodległości jest dobrą okazją do promocji komiksu poświęconego związkom Józefa Piłsudskiego z Białymstokiem. Jego plansze stanęły na Rynku Kościuszki.

Białystok Piłsudskiego: spotkanie autorskie i komiks w plenerze

"Koleje losu. Białystok Piłsudskiego" to kolejny komiks w ofercie wydawniczej Muzeum Wojska w Białymstoku. Bohaterem najnowszej ilustrowanej opowieści jest Józef Piłsudski i jego związki z naszym miastem. Pierwszy Honorowy Obywatel Białegostoku gościł tu często i nie tylko z oficjalnymi wizytami. Jego pobyt z dnia 21 czerwca 1921 r. stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta.

Autorami komiksu są scenarzystka Paulina Królikowska i rysownik Daniel Baum. Będzie się można z nimi spotkać w sobotę (11.11) o godz. 11.30 w sali rycerskiej Muzeum Wojska, wstęp jest wolny. Po zakończeniu rozmowy będzie można otrzymać ilustrowaną opowieść poświęconą związkom Marszałka z Białymstokiem oraz wcześniejszą pracę obojga autorów pt. "Inka".

Paulina Królikowska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, absolwentką filologii angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Humanistycznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Łódzkiego. Scenarzystka komiksowa (m.in. "Stąd do wolności", "Bałuty", "Cena wolności", "Pola", "Kiedy rozum śpi", "Inka") i pomysłodawczyni projektu Komiks Braillem. Tłumaczka scenariuszy filmowych, autorka polskich lub angielskich wersji językowych filmów fabularnych i dokumentalnych.

Daniel Baum jest malarzem, rysownikiem, absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w pracowni profesora Mariana Kępińskiego. Stypendysta MKiDN i finalista międzynarodowego konkursu 4th International Art Prize Arte Laguna w sekcji malarskiej (we włoskim Mogliano). Pracuje jako rysownik i ilustrator reklamowy oraz asystent w Pracowni Ilustracji, Komiksu i Preprodukcji Gier i Filmu profesora Gabriela Kołata na łódzkiej ASP. Autor rysunków do wielu komiksów (m.in. "Wniebobranie", "Bałuty", "Cena wolności", "Pola", "Doktor Esperanto", "Inka", "Kredki") oraz ilustracji do filmów fabularnych i dokumentalnych, prasy, kampanii społecznych.

Plansze komiksu "Koleje losu. Białystok Piłsudskiego" będzie można oglądać przez najbliższe cztery miesiące na białostockim Rynku Kościuszki. Ilustrowana opowieść o związkach Marszałka z miastem zostanie przedstawiona w codwutygodniowych odcinkach.

Zobacz też: "Koleje losu. Białystok Piłsudskiego" - spotkanie autorskie

Z Piłsudskim po Białymstoku: historyczny spacer

Rocznicę odzyskania niepodległości uświetni też spacer historyczny pod hasłem "Białystok u progu niepodległości". Na wycieczkę można wybrać się w niedzielę (12.11). Miejsce zbiórki to ul. Sienkiewicza 50 (godz. 11.00 i 12.00).

W planach są też warsztaty rodzinne "Mój osobisty bohater", które odbędą się w Muzeum Wojska w Białymstoku (godz. 13.00-14.00). Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Dla wszystkich uczestników przygotowano prezent - mapę Białegostoku śladami Józefa Piłsudskiego.Koleje losu. Białystok Piłsudskiego

Koleje losu. Białystok Piłsudskiego

Scenariusz: Paulina Królikowska
Rysunki: Daniel Baum
Wydanie: I
Data wydania: 30 Wrzesień 2017
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: B5
Stron: 36
Cena: 0 zł
Wydawnictwo: Muzeum Wojska w Białymstoku
ISBN: 978-83-86232-42-0

Koleje losu. Białystok Piłsudskiego” to kolejny komiks w ofercie wydawniczej Muzeum Wojska w Białymstoku (MWB). Bohaterem najnowszej ilustrowanej opowieści jest Józef Piłsudski i jego związki z Białymstokiem, które stały się osią historii. W narracji pojawiają się autentyczne relacje świadków i wspomnienia bohaterów. Autorami komiksu są scenarzystka Paulina Królikowska i rysownik Daniel Baum.

Pierwszy Honorowy Obywatel Białegostoku gościł tu często i nie tylko z oficjalnymi wizytami. Jego pobyt z dnia 21 czerwca 1921 roku stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta.

W komiksie znalazły się też informacje o tym, w jakich okolicznościach i w jakiej atmosferze niepodległość odzyskiwały polskie miasta – w tym Białystok, który w rzeczywistości odzyskał ją kilka miesięcy później niż pozostałe tereny jednoczącej się Polski.


[opis wydawcy]
Koleje losu. Białystok Piłsudskiego Koleje losu. Białystok Piłsudskiego Koleje losu. Białystok Piłsudskiego


[Ystad za bialystokonline.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-