baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie: Birek i Szyłak o komiksie we współczesnej kulturze ikonicznej


W piątek, 17. listopada o godzinie 18. 00 w BWA Jelenia Góra rozpocznie się spotkanie z Wojciechem Birkiem i Jerzym Szyłakiem poświęcone komiksowi we współczesnej kulturze ikonicznej.
batek_otoczak

Panel dyskusyjny z udziałem Wojciecha Birka i Jerzego Szyłaka.
Prowadzenie: Piotr Machłajewski.

Prof. dr hab. Jerzy Szyłak (ur. 1960). Autor szeregu prac o komiksie oraz przemianach zachodzących w kulturze współczesnej. Do jego najbardziej znanych publikacji należą Komiks: świat przerysowany (1998) Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku (1999) oraz Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej (2001), Gra ciałem. O obrazach kobiet w kulturze współczesnej (2002). Był czas, kiedy sam próbował sił jako rysownik komiksowy, ale obecnie ogranicza się jedynie do pisania scenariuszy dla innych twórców. W jego twórczości komiksowej widać wyraźne dążenie do prowokacji, naruszania konwencji gatunkowych i granic dobrego smaku oraz eksplorowania obszarów pogranicznych.

Dr Wojciech Birek (ur. 1961) – pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, badacz, kiedyś publicysta, od czasu do czasu scenarzysta i rysownik, czasami organizator wystaw, a najczęściej tłumacz komiksów i tekstów o komiksach z języka francuskiego. Od wielu lat współpracownik Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autor książek Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje (2013), Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu (2012) oraz czekających na druk: Główne problemy teorii komiksu oraz Henryk Sienkiewicz w obrazkach.

Ilustracja: Rafał Tomczak Otoczak.

BWA Jelenia Góra


Galeria BWA Jelenia Góra mieści się przy ulicy Długiej 1 w Jeleniej Górze. Spotkanie odbędzie się 17. listopada między 18.00 a 19.30.


Wydarzenie na FB.

[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-