baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu - Sposoby konstruowania obrazu superbohaterki w komiksach amerykańskich


W środę 18 października od godziny 18:00 w Czytelni NOVA Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Franciszka Ratajczaka 38/40) odbędzie się kolejne spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. Spotkanie na temat "Sposoby konstruowania obrazu superbohaterki w komiksach amerykańskich" poprowadzi Małgorzata Chudziak.
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się 18 października o godzinie 18.00 w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet.
W Akademii wystąpi mgr Małgorzata Chudziak

Temat:
Sposoby konstruowania obrazu superbohaterki w komiksach amerykańskich

Pierwszymi superbohaterami byli mężczyźni, ale niedługo po nich kolorowe kostiumy zaczęły przywdziewać także kobiety. Niektóre z nich były żeńskimi odpowiednikami herosów, inne natomiast niezależnie wykreowanymi postaciami. Pełniły w komiksach różne role: samodzielnych wojowniczek, dowódczyń, ale także żon, matek i obiektów westchnień. Analizując przykładowe superbohaterki, postaram się znaleźć odpowiedź na pytanie: czy na przestrzeni lat powstał spójny wizerunek kobiet walczących z przestępczością? A może historie bohaterek są tak różne, że nie da się określić żadnego schematu?

20171018poznan

mgr Małgorzata Chudziak - absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Napisała pracę magisterską o przedstawianiu kobiet w komiksach amerykańskich. Od lat zajmuje się recenzowaniem opowieści graficznych i badaniem historii komiksu. Prywatnie fanka DC, a zwłaszcza Batmana.

Dzięki współpracy z Wydawnictwo TADAM słuchacze kolejnych wykładów, oprócz wrażeń z ciekawych prelekcji mogą wynieść ze spotkania także prezent związany z tematyką poruszaną w ramach Akademii. Wśród słuchaczy październikowego wykładu zostaną rozlosowane dwa numery magazynu Zeszyty Komiksowe i komiks "Tylko spokojnie" Bartka "Henryka" Glazy.

----------------------------------------PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony.
PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji, podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych.
PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie.
PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i odkryć fascynujący świat gry między słowem a obrazem.
Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40, w sali 82 o godzinie 18.00.
Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej.
Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Kontakt:
dr Rafał Wójcik, Pracownia Starych Druków/Kolekcja Komiksów, Biblioteka Uniwersytecka, ul. Ratajczaka 38/40, 61-816 Poznań, tel.: 61 829-3829
email: rafal@amu.edu.pl
www: lib.amu.edu.pl
oraz
dr Michał Traczyk, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, ul. Geodetów 30,60-447 Poznań; tel. 603079750
email: kontakt [at] fundacja-ikp.pl
www: fundacja-ikp.pl


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-