baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

50 lat śmiechu i grozy - karykatury i komiksy Józefa Burniewicza 1967-2017


W piątek 7 lipca o godzinie 17:00, w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie (ul. Stare Miasto 33) odbędzie się wernisaż wystawy "50 lat śmiechu i grozy - karykatury i komiksy Józefa Burniewicza 1967-2017". Wystawę będzie można oglądać do 20 lipca.
Spotkanie z okazji 50 lat twórczości olsztyńskiego artysty. Na wystawie zaprezentuje kilkadziesiąt karykatur oraz rysunków satyrycznych z różnych okresów jego działalności.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę znanego olsztyńskiego satyryka, karykaturzysty Józefa Burniewicza zatytułowaną „50 lat śmiechu i grozy – karykatury i komiksy Józefa Burniewicza1967-2017”.

– Istotą człowieczeństwa była, jest i będzie nasza naturalna gotowość do spontanicznej recepcji rezultatów aktywności drugiego człowieka – tłumaczy autor wystawy. – Jest to recepcja obiektywnie krytyczna, kwitowana przez nas uznaniem i podziwem lub wybuchem śmiechu. Zwierzęta czegoś takiego nie potrafią.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (7 lipca) o 17:00, w Galerii Stary Ratusz WBP. Karykatury i komiksy można będzie oglądać do 20 lipca.

Józef Burniewicz – rysownik, karykaturzysta, twórca komiksów, dziennikarz, satyryk, autor piosenek, publicysta, powieściopisarz, pisarz dokumentalista, scenarzysta kabaretowy, radiowy i filmowy, scenograf, plakacista, kompozytor, medioznawca, copywriter, PR-owiec i wydawca.Z wykształcenia historyk. Mieszka i tworzy w Olsztynie. W 2004 r. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej. Najważniejsze nagrody: II nagroda i srebrna plakietka Światowego Festiwalu Karykatury w Skopje (1976) oraz Brązowa Szpilka (1977). Pod pseudonimem Józef Burny napisał następujące powieści z serii Pan Samochodzik: „Pan Samochodzik i rodzinny talizman”, „Pan Samochodzik i strachowisko”.


[Ystad za gwarminska.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-