NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa: Eryk Żyburtowicz - życie w komiksie


W sobotę 24 czerwca o godzinie 15:00 w Centrum Kultury Zachód we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy "Eryk Żyburtowicz - życie w komiksie". Wystawę będzie można oglądać do 10 lipca.
WERNISAŻ WYSTAWY ERYKA ŻYBURTOWICZA

sobota / 24 czerwca 2017 / godz.15.00 / wstęp wolny

INFORMACJE O AUTORZE I WYSTAWIE :
20170624wroclaw


Eryk Żyburtowicz urodził się we Wrocławiu w 1976 roku. Absolwent Wydziału Wzornictwa wrocławskiej ASP. Twórca komiksów. Jako uczeń szkoły podstawowej wygrał konkurs na komiks ogłoszony przez TV Echo. W latach dziewięćdziesiątych prezentował swoje prace na Krajowych Konwentach Twórców Komiksów w Łodzi. Jego prace były publikowane w tygodniku wrocławskim PANDA. W latach 2007-2009 nauczyciel stylizacji fryzjerskiej. Od 2011 r. związany z Teatrem Integracyjnym "EUFORION" skupiającym osoby z doświadczeniem choroby psychicznej. Jako aktor zagrał w kilkudziesięciu przedstawieniach w tym tytułowego Don Juana w spektaklu w spektaklu według Moliera, Ariela w "Burzy" Szekspira oraz przyjaciela w "Dziewięciu kochankach kawalera Dorna" według Kornela Makuszyńskiego. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych.

Jego najnowsze krótkie formy komiksowe związane są z repertuarem teatru "EUFORION". Zainspirowany poezją Gałczyńskiego podczas pracy nad spektaklem "Noc czerwcowa i Inge Bartsch stworzył komiksową interpretację wierszy: "Romans", "Wszystko się chwieje", i "Inge Bartsch". Podczas pracy nad spektaklem "Don Juan" według Moliera stworzył dwie plansze oparte na tym tekście. Poproszony o komiks do spektaklu "Rozmowa Z kamieniem" przygotował ilustracje do tego tekstu Wisławy Szymborskiej. W trakcie gdy wraz zespołem pracował nad spektaklem "Dziewięć kochanek kawalera Dorna" przygotował komiksową skróconą wersję tego przedstawienia. Biorąc pod uwagę dużą siłę oddziaływania komiksu Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji "Art" zaproponowało by wykonał krótki komiks popularyzujący problematykę zdrowia psychicznego. Tak powstał "Typowy przypadek", Który został przetłumaczony na j. angielski i j. niemiecki. Modelami do postaci E. Żyburtowicza są często aktorzy teatru "EUFORION". Ostatnio teatr "EUFORION" występował na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Osób Niepełnosprawnych w Brześciu na Białorusi. Komiks do tego przedstawienia był prezentowany w języku rosyjskim.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!


[Ystad za ckwz.art.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-