baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu - Immortals


W środę 21 czerwca od godziny 18:00 w Czytelni NOVA Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Franciszka Ratajczaka 38/40) odbędzie się kolejne spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. Spotkanie na temat komiksu "Immortals" poprowadzi Konrad Dominas.
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się 21 czerwca o godzinie 18.00 w Czytelni Komiksów i Gazet NOVA.

W Akademii wystąpi dr Konrad Dominas, który przyjrzy się komiksowi „Immortals”.

Tytuł wykładu:
Immortals. Gods and Heroes - scenariuszowy miszmasz między komiksem a opowiadaniem transmedialnym. Rozważania metodologiczne

Komiks Immortals. Gods and Heroes w połączeniu z filmem Immortals Tarsema Singha (2011) są doskonałym przykładem tzw. opowiadania transmedialnego, które Henry Jenkins określa jako sztukę tworzenia światów. Wydany przez Archaia Entertainment zbiór dziewięciu opowiadań stawia pytanie nie tylko o jego rolę w zakresie recepcji literatury antycznej we współczesnej kulturze, ale i miejsce komiksu w swoistym systemie naczyń połączonych, o którym Jenkins pisze: „Aby w pełni doświadczyć każdego fikcyjnego świata konsumenci muszą przyjąć rolę myśliwych i zbieraczy, ścigających fragmenty opowieści na różnych kanałach medialnych (...)". Czy zatem poszczególne scenariusze Immortals Gods and Heroes są tylko uzupełnieniem filmu, marketingowym chwytem mającym na celu wywołać odpowiednią reakcję odbiorców? A może czymś więcej? Czy literatura antyczna jest jedynym punktem odniesienia dla fabuły komiksu? Jakie mechanizmy (kulturowe, medialne, techniczne) wykorzystano, aby stworzyć produkt, który przyciąga treścią i formą? Na te pytanie odpowie wystąpienie „Immortals. Gods and Heroes – scenariuszowy miszmasz między komiksem a opowiadaniem transmedialnym. Rozważania metodologiczne".

Konrad Dominas – adiunkt na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Wykłada w Pracowni Humanistycznych Studiów Interdyscyplinarnych, kierowanej przez prof. dra hab. Aleksandra W. Mikołajczaka. Filolog klasyczny i informatyk. Autor książki „Internet jako nowa przestrzeń recepcji literatury antycznej”. Ponadto zajmuje się recepcją mitu w nowych mediach oraz w kulturze współczesnej. Jego badania naukowe dotyczą przede wszystkim kwestii metodologicznych – mechanizmów odpowiedzialnych za uobecnianie się grecko-rzymskiej literatury i kultury w cyberprzestrzeni.
Od nowego roku akademickiego PDAK zyskała nowego partnera – Wydawnictwo Tadam - dzięki któremu słuchacze kolejnych wykładów, prócz wrażeń z ciekawych prelekcji wynoszą ze spotkania także prezent związany z tematyką bądź specyfiką Akademii. Wśród słuchaczy czerwcowego spotkania zostaną rozlosowane: komiks „Bez końca” Pawła Garwola i Romana Lipczyńskiego oraz dwa numery „Zeszytów Komiksowych” (nr 22 i 23).

----------------------------------------PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony.
PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji, podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych.
PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie.
PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i odkryć fascynujący świat gry między słowem a obrazem.
Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40, w sali 82 o godzinie 18.00.
Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej.
Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Kontakt:
dr Rafał Wójcik, Pracownia Starych Druków/Kolekcja Komiksów, Biblioteka Uniwersytecka, ul. Ratajczaka 38/40, 61-816 Poznań, tel.: 61 829-3829
email: rafal@amu.edu.pl
www: lib.amu.edu.pl
oraz
dr Michał Traczyk, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, ul. Geodetów 30,60-447 Poznań; tel. 603079750
email: kontakt [at] fundacja-ikp.pl
www: fundacja-ikp.pl


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-