baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Skąd się biorą zabytki?


Pierwszego czerwca swoją premierę będzie miał komiks wydany przez Muzeum w Gliwicach "Skąd się biorą zabytki?" autorstwa Mikołaja Ratki. Zapraszamy do rozwinięcia newsa po więcej szczegółów.
Broń, ozdoba, narzędzie - jak to się dzieje, że zwykłe przedmioty stają się nagle niezwykłymi zabytkami? Najmłodsi będą się mogli tego dowiedzieć z lektury komiksu, którego premierę zaplanowano w Gliwicach na Dzień Dziecka.

Miecz, naszyjnik, motyka - pilnie chronione, leżą dostojnie w szklanej gablocie. Jak tam trafiły? Jaką historię skrywają? Kto się nimi opiekuje? O tym wszystkim dzieci dowiedzą się z komiksu „Skąd się biorą zabytki”, który opracowało Muzeum w Gliwicach. W komiksie najmłodsi znajdą średniowieczną historię rycerza Radomiła i jego giermka Spytka, a następnie przeniosą się w czasy współczesne, by przekonać się w jaki sposób (za sprawą pewnych drobnych przedmiotów) teraźniejszość może łączyć się z przeszłością. W zrozumieniu nie zawsze łatwej muzealnej terminologii dzieciom pomoże słowniczek na końcu zeszytu.

Twórcą scenariusza i rysunków komiksu jest Mikołaj Ratka, historyk z Muzeum w Gliwicach, który inspirację czerpał ze swojej pracy i z twórczości legendarnego Papcia Chmiela, który już w 1977 roku w jednym z komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka podnosił problem konieczności ochrony zabytków.

Premiera publikacji dla grup zorganizowanych odbędzie się 1 czerwca w dwóch miejscach jednocześnie: Willi Caro i Zamku Piastowskim. Nie zabraknie części warsztatowej, podczas której uczestnicy wcielą się w muzealników i będą tropić zabytki, a także – jak na Dzień Dziecka przystało – słodycze.

Z kolei 3 czerwca na spotkane z komiksem zaproszone są dzieci wraz z rodzicami do Willi Caro. Spotkania dla rodziców z dziećmi rozpoczynać się będą o godz. 11 i 13. Udział kosztuje złotówkę od osoby. Zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.






Skąd się biorą zabytki?

Skąd się biorą zabytki?

Scenariusz: Mikołaj Ratka
Rysunki: Mikołaj Ratka
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2017
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 30
Cena: 15 zł
Wydawnictwo: Muzeum w Gliwicach
ISBN: 978-83-89856-89-0

Miecz, naszyjnik, motyka... broń, ozdoba, narzędzie... jak to się dzieje, że zwykły przedmiot staje się nagle niezwykłym zabytkiem? Oglądany na muzealnej wystawie, pilnie chroniony, leży dostojnie w szklanej gablocie. A każdy zabytkowy przedmiot ma przecież swoją historię, czasem długą i tajemniczą. Niektóre z nich pochodzą sprzed tysięcy lat, inne z czasów całkiem nam bliskich. Jaką historię skrywają? Dlaczego trafiają do muzealnej gabloty? Kto się nimi opiekuje? No właśnie! SKĄD SIĘ BIORĄ ZABYTKI?

Odpowiedzi na te i inne pytania najmłodsi znajdą w komiksie „Skąd się biorą zabytki?”, najnowszej publikacji Muzeum w Gliwicach. Poznają średniowieczną historię rycerza Radomiła i jego giermka Spytka, a następnie przeniosą się w czasy współczesne, by przekonać się w jaki sposób (za sprawą pewnych drobnych przedmiotów) teraźniejszość może łączy się z przeszłością. Nasza najnowsza propozycja wydawnicza jest pierwszym komiksem edukacyjnym opowiadającym nie tylko o codziennej pracy muzealników, ale przede wszystkim o tym, jaką drogę musi przebyć każdy zabytek, zanim zostanie wpisany do muzealnego inwentarza i zanim zostanie zaprezentowany na wystawie – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach. W zrozumieniu nie zawsze łatwej muzealnej terminologii dzieciom pomoże słowniczek ważnych pojęć dołączony na końcu zeszytu. Twórcą zarówno scenariusza jak i rysunków komiksu jest Mikołaj Ratka, historyk z Muzeum w Gliwicach. Autor inspirację czerpał z codziennej pracy oraz z twórczości legendarnego Papcia Chmiela, który już w 1977 roku w jednym z komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka podnosił problem konieczności ochrony zabytków. Mamy nadzieję, że komiks okaże się przydatnym narzędziem dydaktycznym dla nauczycieli i wychowawców, którzy dzięki niemu będą mogli w przystępny i zabawny sposób przybliżyć swoim podopiecznym codzienną pracę muzealników oraz wyjaśnić proces przyjmowania zabytków do zbiorów muzealnych – mówi Ewa Chudyba z Działu Upowszechniania.

Zapraszamy do przygody!

[opis wydawcy]
Skąd się biorą zabytki? Skąd się biorą zabytki? Skąd się biorą zabytki? Skąd się biorą zabytki?


[Ystad za silesiadzieci.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-