baner

NEWS

- Zapowiedzi

Kinowe uniwersum superbohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego


12 czerwca nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukaże się książka "Kinowe uniwersum superbohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego" autorstwa Tomasza Żaglewskiego. Aleja Komiksu objęła swoim patronatem tę publikację. Zapraszamy do rozwinięcia newsa po więcej szczegółów.
Kinowe uniwersum superbohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego

Kinowe uniwersum superbohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego

Autor: Tomasz Żaglewski
Wydanie: I
Data wydania: 12 Czerwiec 2017
Oprawa: miękka
Format: A5
Stron: 352
Cena: 49 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
ISBN: 978-83-01-19320-1

Rok 2000 wyznaczył symboliczny początek współczesnego nurtu filmu komiksowego. Od chwili premiery „X-Men” Bryana Singera, na podstawie komiksów amerykańskiego wydawnictwa Marvel, popularność oraz ilość kinowych przygód superherosów systematycznie rośnie, a wraz z nią także zainteresowanie stale poszerzającej się grupy fanów. Co jest przyczyną tak ogromnego sukcesu filmowych produkcji, które jeszcze pod koniec XX wieku uchodziły za synonim złego smaku? Co sprawia, że rzesze kinowych widzów z niecierpliwością przeczekują napisy końcowe, aby móc zobaczyć zapowiedzi kolejnych przygód swoich ulubieńców? Dlaczego Kinowe Uniwersum Marvela stało się wielkim fenomenem kulturowym, który trudno jest naśladować jego konkurencji? I w jaki sposób hollywoodzkim twórcom udaje się odtworzyć bogatą sieć personalno-fabularnych zależności, które cechują komiksowe epopeje z udziałem superbohaterów? Niniejsza książka stanowi odpowiedź na powyższe pytania, będąc jednocześnie pierwszym w Polsce naukowym, całościowym opisem współczesnego filmu komiksowego, a zarazem pionierską propozycją narzędzi badawczych dla analizy fikcyjnych uniwersów. Jest to autorska, linearna opowieść dotycząca źródeł i charakterystyki superbohaterskich opowieści, które najwyraźniej zdominowały popularne media na długie lata.

O autorze:
Tomasz Żaglewski – doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, teoretyk komiksu. Adiunkt w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Przeglądzie Kulturoznawczym”, „Kulturze Współczesnej", „Literaturze i kulturze popularnej”, „Zeszytach Komiksowych”, „Panoptikum" i „Studiach Kulturoznawczych”.


Książkę można zamówić w przedsprzedaży na stronie wydawcy w tym miejscu.


[Ystad za informacją prasową]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-