baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Turboprorok - Wystawa prac Truścińskiego w Krakowie


Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (ul M. Konopnickiej 26) zaprasza w czwartek 11 maja na godzinę 18:00 wernisaż wystawy "Turboprorok" Przemysława Truścińskiego. Wystawę będzie można oglądać do 13 sierpnia.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy "Turboprorok" Przemysława Truścińskiego!

Czas trwania wystawy:
11.05.2017 - 13.08.2017

Podmiot odpowiedzialny:
TRUST Inc. w składzie:
Przemysław Truściński
Przemysław Wideł
Jakub Woyanarowski


O WYSTAWIE

„Chwilami na jasnych, ośnieżonych górach zapanuje cisza - przypadną do ziemi śnieżne miecielice, lecz znów z wściekłością zrywa się wichura, jak turbo proroka Ezechiela, i wznosi się słup śniegu, który tu zdala, na tle nieba, wygląda jak wychlust pary z olbrzymiego gejzeru.”

Doktor Władysław Matlakowski tak opisywał powstawanie wiatru halnego. Słowo „turbo” jest tu archaizmem, który nazywa potężne zjawisko wywołane prze różnicę ciśnień, jak wszyscy wiemy z lekcji fizyki.

20170511trust


Japonia – kolebka komiksu

Sztuka japońskiego drzeworytu, która łączy w sobie w sposób najbardziej finezyjny tekst z obrazem inspirowała i zachwycała od wieków artystów zachodnich. W albumach drzeworytniczych śmiało można dopatrywać się pierwowzoru tych publikacji, które możemy znaleźć na półkach księgarni w dziale „komiks”. Japońska Manggha zarówno w swojej historycznej formie jak i współczesny komiks jest pełnoprawnym dziełem i na stałe wpisała się w krajobraz artystycznego świata. Ogromne możliwości, jakie daje ta forma, łącząc z sobą obraz z narracją staje się narzędziem do przekazywania coraz ważniejszych i trudniejszych treści.

Mimo że, coraz więcej komiksu możemy znaleźć w księgarniach, nadal nie jest obecny w przestrzeniach galeryjnych. Muzeum Manggha to miejsce gdzie Japonia spotyka się z Europą. Nie ma zatem lepszego miejsca na prezentacje naszych przykładów opowieści graficznej. Zapraszamy do prezentacji swojej sztuki, artystę którego można śmiało nazwać jednym z ważniejszych a może najważniejszym twórcą i propagatorem polskiej sztuki komiksu – Przemysława TRUSTA Trsuścińskiego!


Im większa różnica tym większe „turbo”

Przemysław Truściński opanował do perfekcji umiejętność parowania z sobą sprzeczności. Jak każdy artysta tworzący sztukę komiksu, łącząc tekst z obrazem spaja ze sobą narracje, które pozornie mogą wydawać się nieprzystające. Jest osobą oburęczną. Lewą rękę wyćwiczył, gdy w wyniku wypadku stracił kontrolę nad prawą. Ten fakt z życia świadczy o jego zaciętości i uporze w przekraczaniu ograniczeń.

Sztuka TRUSTA jest jak tornado a Przemek jest dyrygentem, który z proroczą precyzją obiema rękami panuje nad tym żywiołem, który chyba tylko jemu może być posłuszny.

Wystawa TURBOPROK będzie przeglądem tej orkiestry. Jej scenariusz przeprowadzi widza przez życie, fascynacje i lęki Artysty. Będzie to jedyna i niepowtarzalna możliwość spotkania w jednym miejscu słowiańskiego bestiariusz z przydrożnymi kapliczkami. Scena na której Boruta może nie poda ręki Gabrielowi, ale jego skrzypce zagrają w tym samym rytmie co archanielska trąba.

Nie będzie fałszów. Nad wszystkim czuwa ręka Mistrza. Dosłownie…[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-