baner Waneko

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Na styku - Komiksowa kultura Żydów


Dnia 26 lutego o godz. 16:00 w Galerii Sztuki Muzeum w Lesznie (ul. Narutowicza 31) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu: Na Styku, pt. "Komiksowa kultura Żydów".
20170226leszno


Dnia 26 lutego o godz. 16:00 w Galerii Sztuki Muzeum, ul. Narutowicza 31 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu: Na Styku, pt. „Komiksowa kultura Żydów.”
Prelekcja ma na celu wskazanie, jak popularna sztuka komiksu z powodzeniem potrafi przybliżać zagadnienia związane z kulturą żydowską. Kulturą dziś nadal nieznaną i obcą, choć przez wieki będącą jedną z integralnych części społeczeństwa leszczyńskiego. Podczas prelekcji omówione będą takie komiksy jak: „Maus”, „Żyd Fagin” czy „Kot Rabina”; poruszone zostaną tematy związane z rytuałami i obyczajowością Żydów oraz ciemnymi kartami ich historii. Wykład poprowadzi Jakub Piwoński.

Bilet 5 zł.
Serdecznie zapraszamy.


Kot rabina

Kot rabina

Scenariusz: Joann Sfar
Rysunki: Joann Sfar
Kolor: Brigitte Findakly
Wydanie: III zbiorcze
Data wydania: Sierpień 2015
Seria: Kot rabina
Tytuł oryginału: Le chat du Rabbin, Intégrale T1 à T5
Rok wydania oryginału: 2010
Wydawca oryginału: Dargaud
Tłumaczenie: Grzegorz Przewłocki
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215 x 280 mm
Stron: 288
Cena: 99,00 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-64638-33-6

Żydzi nie przepadają za psami.

Pies gryzie, goni, szczeka.

A Żydów gryzą, gonią i obszczekują od tak dawna, że w rezultacie wolą koty.

Zresztą, nie wiem, jak jest z innymi Żydami, ale tak mówi mój pan.

Jestem kotem rabina.

Komiks o niezwykłym kocie, który dzięki pożarciu papugi zaczyna mówić. Wykorzystując nową umiejętność postanawia zmierzyć swojego pana z bolesnymi prawdami, które są oczywiste dla kota, ale niekoniecznie dla rabina.

Kot Rabina to jeden z najważniejszych komiksowych traktatów o religii, społeczeństwie i kulturze.

---

Joann Sfar (ur. 1971), francuski twórca komiksów, reżyser filmowy. W Polsce ukazały się m.in. „Kota Rabina”, „Klezmerzy”, seria „Profesor Bell”, „Mały świat Golema” i „Mały Książę” z ilustracjami Autora. W 2015 roku ukazała się szósta część cyklu.

---

Jak to dobrze, że rabin ma kota, a my jego.

"Rzeczpospolita"

[opis wydawcy]
Maus. Opowieść ocalałego

Maus. Opowieść ocalałego

Scenariusz: Art Spiegelman
Rysunki: Art Spiegelman
Wydanie: II zbiorcze
Data wydania: Listopad 2016
Seria: Maus
Tytuł oryginału: Maus
Rok wydania oryginału: 1991
Wydawca oryginału: Pantheon Books
Tłumaczenie: Piotr Bikont
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 160x230 mm
Stron: 304
Cena: 54,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-8097-005-2

Maus powszechnie jest uważany za najważniejszy komiks w historii.

Art Spiegelman w formie powieści graficznej opowiedział historię życia swojego ojca, więźnia Auschwitz, Władka Szpigelmana. Równolegle z nią w Mausie sportretował trudy życia z ojcem - Ocalałym z Holocaustu.

Maus to jedna z najważniejszych opowieści o Holokauście, stawiająca trudne pytania, na które Autor próbuje znaleźć odpowiedź w nowatorski sposób. Umiejscawiając realistyczną opowieść w komiksowym medium, stosując przerysowanie i karykaturę, Art Spiegelman zbliżył się, jak nikt inny przed nim, do ukazania swoistej niewyrażalności, monstrualności Holokaustu, a poprzez autobiograficzne odniesienia wytworzył napięcie cechujące najwybitniejsze dzieła literackie.

Żaden komiks w historii tego medium nie doczekał się tylu recenzji - również negatywnych i polemicznych – a przyznanie Spiegelmanowi nagród do tej pory zarezerwowanych dla literatury poważnej (m.in.: National Book Critics Circle Award, Pulitzer Prize), ułatwiło wielu twórcom powieści graficznych dotarcie do czytelników do tej pory unikających komiksów. Jednocześnie Maus stał się komiksem wzorem, pierwszym komiksowym arcydziełem ("The New Yorker"), z którym krytycy i czytelnicy zestawiają inne dzieła komiksowe, zwłaszcza biograficzne i historyczne.

*  *  *

Maus jest książką, od której nie można się oderwać. Kiedy dwie myszy mówią o miłości, jesteś poruszony, kiedy cierpią - płaczesz. (...) kiedy kończysz Mausa, jesteś nieszczęśliwy, że porzuciłeś ten magiczny świat.

Umberto Eco

Wielki epos w małych obrazkach.

"The New York Times"

Przed Państwem komiksowa lektura obowiązkowa.

[opis wydawcy]
Maus. Opowieść ocalałego Maus. Opowieść ocalałego Maus. Opowieść ocalałego Maus. Opowieść ocalałego Maus. Opowieść ocalałego Maus. Opowieść ocalałego Maus. Opowieść ocalałego Maus. Opowieść ocalałego
Żyd Fagin

Żyd Fagin

Scenariusz: Will Eisner
Rysunki: Will Eisner
Publicystyka: Brian Michael Bendis
Wydanie: I
Data wydania: Czerwiec 2014
Seria: Mistrzowie Komiksu
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 170x260 mm
Stron: 136
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-0237-8

Wybitny twórca komiksów Will Eisner mierzy się z mistrzem pióra Karolem Dickensem, przedstawiając świeże i fascynujące spojrzenie na życie Żyda Fagina z Oliwera Twista. Historia ukazuje nieszczęśliwe dzieciństwo Fagina w londyńskich slumsach i jego inicjację w przestępczym półświatku. Dzieło przeciwstawia się antysemityzmowi wiktoriańskiej literatury, a wspaniałe rysunki tworzą sugestywny obraz epoki. Eisner - niekwestionowany ojciec powieści graficznej - łączy swoje zainteresowanie wielką literaturą, historią Żydów oraz problematyką stereotypów etnicznych w tej poruszającej, złożonej opowieści o człowieku nękanym przez uprzedzenia i biedę.

[opis wydawcy]
Żyd Fagin Żyd Fagin Żyd Fagin[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-