baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Czytanie Kronik jerozolimskich


Dziś, 16. lutego między godziną 19.00 a 20.00 w warszawskim Centrum Społeczności Żydowskiej odbędzie się czytanie performatywne komiksu Guya Delisle "Kroniki jerozolimskie".
kronikiJ_czytanieII17


JCC Warszawa i Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/ zapraszają na czytanie performatywne komiksu Guya Delisle "Kroniki jerozolimskie" (wydanego przez Kultura Gniewu, tłum. Katarzyna Koła) już 16 lutego 2017 o godzinie 19:00!

Reżyseria: Michał Buszewicz, wystąpią: Ryszard Kluge, Michał Opaliński i Joanna Rzączyńska, video: Kuba Laskowski.

Obowiązkowe zapisy na darmowe wejściówki: biuro@jccwarszawa.pl

O tekście:
Jerozolima – jedno z najdziwniejszych miejsc na ziemi, przesiąknięte absurdami.
Jak należy tutaj żyć, czego się bać, gdzie co kupić, jak załatwić sprawy i czego unikać?

Guy Delisle, twórca komiksowy, przeprowadza się wraz z żoną i dziećmi do Jerozolimy, gdzie małżonka obejmuje posadę w MSF (Lekarze Bez Granic) w Gazie. Zamieszkują razem w tak zwanej „wschodniej” części Jerozolimy, arabskiej wiosce przyłączonej w 1967 roku w wyniku wojny, z każdym dniem coraz bardziej odkrywając w jak przepełnionym paradoksami pograniczu przyszło im żyć. Według tutejszego rządu są w Izraelu, według międzynarodowego prawa nieuznającego przyłączenia, znajdują się na zachodnim brzegu Jordanu. Sytuacje prawne i polityczne zderzają się, wykluczając wzajemnie. Ale kraj podzielony jest także wewnętrznie pomiędzy trzy religie – judaizm, chrześcijaństwo i islam. W efekcie wszystko staje się uzależnione od wyznawanej wiary – od dat otwarcia sklepów i sprzedawanych w nich produktów, po środki transportu, które krążą z omijaniem konkretnych miejsc, zmuszając do korzystania z różnych ich rodzajów przynależących do odmiennych stron. Guy spędza w Jerozolimie półtora roku, patrząc, obserwując i chłonąc specyfikę rozdartego świata.
Z właściwym sobie humorem, nutą szoku i niepewnością przed tym, co za chwilę nastąpi, autor opisuje spotkania z Żydami, Palestyńczykami, pracownikami organizacji humanitarnych z całego świata; przechodzenie przez punkty kontrolne pilnowane przez izraelską armię, czy wycieczki wzdłuż słynnego muru bezpieczeństwa. Lęk przed byciem aresztowanym albo zabitym. Obawy przed zamachami czy stanięciem po niewłaściwej stronie barykady tylko dlatego, że w niewłaściwym sklepie kupiło się niewłaściwe produkty spożywcze. A mimo wszystko da się tam żyć, nawet jeśli pochodzi się z zupełnie innych kręgów kulturowych.

JCC WarszawaJCC Warszawa/Centrum Społeczności Żydowskiej mieści się przy ulicy CHmielnej 9A w Warszawie (trzeba wejść w bramę).


Kroniki jerozolimskie

Kroniki jerozolimskie

Scenariusz: Guy Delisle
Rysunki: Guy Delisle
Kolor: Lucie Firoud, Guy Delisle
Wydanie: II
Data wydania: Lipiec 2016
Tytuł oryginału: Jerusalem. Chronicles from the Holy City
Rok wydania oryginału: 2008
Wydawca oryginału: Drawn and Quarterly
Tłumaczenie: Katarzyna Koła
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165x240 mm
Stron: 336
Cena: 79,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-37-6

Komiks Guy Delisle'a opowiada o czasie jaki autor spędził z rodziną w Jerozolimie i okolicach Świętego Miasta. Z właściwą sobie spostrzegawczością, poczuciem humoru i dystansem opisuje on spotkania z Żydami, Palestyńczykami, pracownikami organizacji humanitarnych z całego świata; przechodzenie przez punkty kontrolne pilnowane przez izraelską armię, wycieczki wzdłuż słynnego muru bezpieczeństwa, czy zwiedzanie miejsc najważniejszych dla judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Ale w Kronikach jerozolimskich znajdziemy też opis codziennego życia w tym jednym z najdziwniejszych miejsc na Ziemi – problemy z przedszkolem dla dzieci, ulicznymi korkami, pracą. Ten pełen niuansów i szczegółów niedostępnych zwykłym turystom zapis półtorarocznego pobytu Delisle'a w Jerozolimie uważa się za najlepszy komiks w karierze twórcy Pjongjangu. Czego dowodem choćby nagroda za najlepszy album roku przyznana na festiwalu komiksu w Angoulême.

[opis wydawcy]
Kroniki jerozolimskie Kroniki jerozolimskie Kroniki jerozolimskie Kroniki jerozolimskie Kroniki jerozolimskie Kroniki jerozolimskie Kroniki jerozolimskie[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-