baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Przedpremiera komiksu o Józefie Franczaku w Muzeum AK w Krakowie


W piątek 17 lutego podczas gali w Muzeum AK w Krakowie (ul. Wita Stwosza 12) odbędzie się przedpremiera komiksu "Oto jest głowa Franczaka" (scenariusz: Witold Tkaczyk, rysunki: Jacek Michalski).
PRZEDPREMIEROWE EGZEMPLARZE KOMIKSU "OTO JEST GŁOWA FRANCZAKA" 17 LUTEGO O 17.45 W MUZEUM AK W KRAKOWIE

Najnowszy komiks Zin Zin Press ,,Oto jest głowa Franczaka” (scen. W. Tkaczyk, rys. J. Michalski) pojawi się przedpremierowo podczas gali w Muzeum AK (ul. Wita Stwosza 12, w pobliżu Dworca Głównego PKP) w Krakowie 17 lutego (piątek) o godz. 17.45. Na imprezie organizowanej przez Muzeum oraz Kwartalnik ,,Wyklęci” (wyd. Miles) przyznana zostanie m.in. Nagroda im. sierż. Józefa Franczaka. Komiks będzie można nabyć po promocyjnej cenie. W programie przewidziano część artystyczną.

Oto jest głowa Franczaka

Oto jest głowa Franczaka

Scenariusz: Witold Tkaczyk
Rysunki: Jacek Michalski
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2017
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 64
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Zin Zin Press
ISBN: 978-83-624-49-132

Oto jest głowa Franczaka - taki tytuł nosi historyczny album komiksowy opowiadający losy najdłużej pozostającego nieuchwytnym żołnierza podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego Józefa "Lalusia" Franczaka, którego premiera planowana jest w połowie lutego. Jego autorami są Jacek Michalski (rysunki) i Witold Tkaczyk (pomysł i scenariusz).

Publikacja przybliża postać Józefa Franczaka, pseudonim "Laluś" (1918-1963), żołnierza przedwojennej żandarmerii, walczącego w szeregach Armii Krajowej, a potem w powojennym, niepodległościowym podziemiu antykomunistycznym. Przed Niemcami, Sowietami i organami bezpieczeństwa PRL ukrywał się w sumie 24 lata. Nigdy się nie ujawnił, nie ufał komunistycznej władzy, zwalczał ją zbrojnie do końca. Na skutek donosu, osamotniony i osaczony, zginął z bronią w ręku od kul funkcjonariuszy SB i ZOMO 21 października 1963 r. Po śmierci – czy to w akcie zemsty, czy upokorzenia – ciało Franczaka zostało pozbawione głowy. Jego czaszkę odnaleziono po 50 z górą latach...

Odnalezienie czaszki Józefa Franczaka na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie pod koniec 2014 r., będące efektem śledztwa podjętego w 2007 r. przez IPN, jest punktem wyjścia fabuły.

Komiks jest fabularyzowaną wersją wydarzeń, opierającą się na najnowszych badaniach i najistotniejszych wątkach autentycznej historii. Opisując najważniejsze zdarzenia z życia bohatera, autorzy dociekają motywów, jakie nim powodowały, próbują ustalić co kierowało jego decyzjami i jak wpływało na tak radykalną postawę.

Publikacja oprócz samego komiksu zawiera też część opisową złożoną z tekstu zawierającego pełną informację o działalności Józefa "Lalusia" Franczaka oraz zdjęcia archiwalne. Na stronie wydawcy www.komiksynazamowienie.pl pojawią się też do ściągnięcia materiały edukacyjne oraz konspekt lekcji do wykorzystania przez nauczycieli.

Komiks podejmuje trudny, i mocno przez dziesięciolecia zafałszowany, temat sowieckiej dominacji w Polsce od 1944 r., dochodzenia komunistów do władzy i walki z nimi podziemia niepodległościowego. Jak każdy polski patriota po wojnie, znalazł się Franczak w sytuacji nieomal bez wyjścia. W pojałtańskiej Polsce nie było miejsca na wolność i demokrację. Krwawe rządy rozpoczęli komuniści osadzeni tu przez Stalina i utrzymywani za pomocą wojsk sowieckiego NKWD, przy biernej postawie zachodnich aliantów. Szykanowany, więziony, mordowany był każdy bardziej zdecydowany oponent nowego reżimu, fałszującego wszelkie niezależne wybory obywateli. Franczak odrzucił cień szansy na "normalne" życie, które musiało dla niego, tak jak i dla wielu innych, oznaczać upokorzenie i podporządkowanie się obcej dominacji, bez gwarancji przeżycia. Stanął w obliczu wyboru – poddać się, czy nadal prowadzić walkę z sowieckim i komunistycznym zagrożeniem. Tak długo pozostawał w ukryciu dzięki pomocy wielu osób ze swojego otoczenia. Dopiero po latach znalazł się człowiek, który zdecydował się go zdradzić.

Dzisiaj, w czasach kiedy swobodnie można już mówić o tamtych czasach i kiedy przywracane są zbiorowej pamięci postacie takie jak Józef Franczak, warto pochylić się nad ich losem i zastanowić się, przed jak dramatycznymi stanęli wyborami. Mamy nadzieję, że ta publikacja, pomoże zrozumieć motywy ich działania.

Projekt komiksu zrealizowany został w ramach Stypendium im. gen. Augusta Fieldorfa "Nila" ufundowanego przez Miasto Wrocław.

Partnerzy wspierający: Ośrodek "Pamięć I Przyszłość", Fundacja Sapere Aude oraz Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie.


[opis wydawcy]
Oto jest głowa Franczaka Oto jest głowa Franczaka Oto jest głowa Franczaka[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-