baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Komiks i karykatura wschodnioafrykańska - Kultury i postaci Afryki


20 lutego w godzinach 19:00 - 20:30 w Staromiejskim Domu Kultury (Warszawa, Rynek Starego Miasta 2) odbędzie się spotkanie "Komiks i karykatura wschodnioafrykańska-Kultury i postaci Afryki".
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Kultury i postaci Afryki” – tym razem dotyczyć ono będzie komiksu wschodnioafrykańskiego oraz rysunków satyrycznych publikowanych w gazetach w Kenii i Tanzanii.

Komiks i karykatura wschodnioafrykańska.

Spotkanie zostanie poświęcone poznaniu historii komiksu wschodnioafrykańskiego od momentu, kiedy zaczął być tworzony na terenach Kenii i Tanzanii w latach 50-tych XX wieku. Przyjrzymy się najważniejszym twórcom komiksu m.in. słynnemu rysownikowi Juha Kalulu, temu, gdzie komiksy były publikowane oraz jak zmieniały się na przestrzeni lat. Spróbujemy odkryć, na ile komiksy, stanowiące część sztuki współczesnej, czerpią z tradycji suahilijskiej.

W czasie spotkania przyjrzymy się również rysunkom satyrycznym, które są publikowane w gazetach kenijskich i tanzańskich. Poznamy najważniejszych twórców tych „małych komiksów” takich jak GADO, Celeste Wamiru czy Patrick Gathara oraz przyjrzymy się tematom, które komentują w swych karykaturach.

Prowadzenie: Maria Piotrowska, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego.

WSTĘP WOLNY.

Kilka słów o cyklu Kultury i postaci Afryki:
Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości – według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Kontynent to 54 państwa, blisko 2 tysiące języków i dialektów -istny tygiel kulturowy, jeden z najszybciej rozwijających się regionów świata, miejsce tętniące różnymi rodzajami sztuki, w którym współistnieją wspaniałe parki przyrodnicze oraz nowoczesne metropolie, gdzie przenoszą się światowi liderzy nowych technologii.
Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp.

Zapraszamy na:
- spotkania o kulturach i postaciach Afryki - poniedziałki
- warsztaty komiksowe - 25 i 26.02. 2017. Zapisy:pzajac@sdk.pl

Organizator – Staromiejski Dom Kultury
Partnerzy- Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Fundacja FilmGramm, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego.

Patronat: Kontynent Warszawa, Etnosystem.pl

informacje: Paulina Zając, pzajac@sdk.pl, tel. 22 831 23 75 w. 141


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-