baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu - Etnografia w komiksie - dziwny przypadek Kaoru Mori


W środę 15 lutego od godziny 18:00 w Czytelni NOVA Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Franciszka Ratajczaka 38/40) odbędzie się kolejne spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. Spotkanie na temat "Etnografia w komiksie - dziwny przypadek Kaoru Mori" poprowadzi Marta Tymińska.
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się 15 lutego o godzinie 18.00 w Czytelni Komiksów i Gazet NOVA.

W Akademii wystąpi Marta Tymińska, który przyjrzy się komiksom Kaoru Mori.

Tytuł wykładu:
Etnografia w komiksie - dziwny przypadek Kaoru Mori

Kaoru Mori zdobyła światową popularność i uznanie dwoma tytułami: "Emma" (2002-2006) oraz "Opowieść Panny Młodej" (2009-). Oba te teksty zostały opracowane z pieczołowitością i wnikliwością przynależną badaczce. Z komentarzy odautorskich przeziera ciekawość świata oraz badawcza skrupulatność. Przyjrzymy się wspólnie, jakie rozwiązania estetyczne i scenariuszowe proponuje nam autorka, by przybliżyć obce i odległe kultury.
Marta Tymińska - doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy badawczej zajmuje się grami cyfrowymi, kulturą popularną, a także komiksem. Nie stroni też od etnografii - zarówno tej odległej (Ekwador, Buriacja), jak i bliskie (Stocznia Gdańska).
Od nowego roku akademickiego PDAK zyskała nowego partnera – Wydawnictwo Tadam - dzięki któremu słuchacze kolejnych wykładów, prócz wrażeń z ciekawych prelekcji wynoszą ze spotkania także prezent związany z tematyką bądź specyfiką Akademii. Wśród słuchaczy styczniowego spotkania zostaną rozlosowane: Guy Delisle "Albert i Alina" (za stroną wydawcy: „Delisle jest także jednym z mistrzów komiksu niemego i komiksowego slapsticku. Udowodnił to m.in. „Louisem na plaży”, albumem dla młodych czytelników, a teraz potwierdza „Albertem i Aliną”. To zbiór kilkudziesięciu krótkich opowieści o mężczyznach i kobietach – o ich słabostkach, pragnieniach, mrocznych sekretach”) oraz dwa numery „Zeszytów Komiksowych”.

Spotkanie odbędzie się 15 lutego 2017 o godzinie 18.00 w Czytelni NOVA w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40.

----------------------------------------PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony.
PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji, podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych.
PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie.
PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i odkryć fascynujący świat gry między słowem a obrazem.
Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40, w sali 82 o godzinie 18.00.
Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej.
Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Kontakt:
dr Rafał Wójcik, Pracownia Starych Druków/Kolekcja Komiksów, Biblioteka Uniwersytecka, ul. Ratajczaka 38/40, 61-816 Poznań, tel.: 61 829-3829
email: rafal@amu.edu.pl
www: lib.amu.edu.pl
oraz
dr Michał Traczyk, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, ul. Geodetów 30,60-447 Poznań; tel. 603079750
email: kontakt [at] fundacja-ikp.pl
www: fundacja-ikp.pl


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-