baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Żywność – logika zysku. Premiera komiksu "#kryzysżywnościowy ..."


W piątek 3 lutego o godzinie 18:00 w Spółdzielni "Ogniwo" Kraków (ul. Paulińska 28) odbędzie się oficjalna premiera komiksu "#kryzysżywnościowy - Ilustrowana opowieść o bezpieczeństwie żywnościowym". Więcej informacji o spotkaniu jak i samej publikacji w rozwinięciu newsa.
Spółdzielnia "Ogniwo" Kraków, Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) i Le Monde Diplomatique - edycja polska zapraszają na krakowską premierę komiksu #kryzysżywnościowy Evana D. G. Frasera, połączoną z dyskusją pt. "Żywność – logika zysku". Podczas spotkania będzie można otrzymać egzemplarz ilustrowanej opowieści o bezpieczeństwie żywnościowym.

W latach 2008 i 2010 byliśmy świadkami dwóch fal niszczycielskiego kryzysu żywnościowego. Po raz pierwszy w historii ludzkości klęska głodu i dramatyczny wzrost niedożywienia ogarnęły całą planetę. W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy na świecie przybyło 100 milionów głodujących, choć produkcja żywności wystarczała na zaspokojenie potrzeb populacji znacznie większej niż ta, która zamieszkuje dziś Ziemię. Jak to możliwe? Światowy kryzys żywnościowy nie był spowodowany brakiem żywności, ale spekulacjami na globalnych rynkach produktów żywnościowych. Wzmagały go strukturalne konsekwencje narzucenia rolnictwu logiki towarowej w ramach neoliberalnych restrukturyzacji gospodarek wielu krajów w latach 80. i 90. XX wieku.

Jaki jest wpływ logiki zysku na rolnictwo?
Na czym polega finansjeryzacja i globalizacja rynków produktów żywnościowych?
Jak i dlaczego wielkie korporacje wypychają drobnych chłopów z rynku?
Czy industrializacja rolnictwa jest dobrą odpowiedzią na niedożywienie i głód setek milionów ludzi?
Czy stoimy w obliczu nowych wojen chłopskich?

Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) i Le Monde Diplomatique - edycja polska zapraszają do dyskusji w Spółdzielnia "Ogniwo" Kraków, 3 lutego 2017 r. o godz. 18:00.

W części wprowadzającej głos zabierać będą Przemysław Wielgosz (LMD), Magda Bodzan (IGO) i Joanna Bojczewska. Spotkanie poprowadzi Roman Kurkiewicz.

Przemysław Wielgosz – dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny polskiego wydania miesięcznika Le Monde Diplomatique oraz redaktor naczelny serii książkowych Biblioteka Le Monde diplomatique i Biblioteka alternatyw ekonomicznych. Autor książki "Opium globalizacji", współautor książek "Koniec Europy jaką znamy" i "TTIP - pułapka transatlantycka" oraz współautor książki "Futuryzm miast przemysłowych". Autor wstępu do komiksu #kryzysżywnościowy Ilustrowana opowieść o bezpieczeństwie żywnościowym.

Magda Bodzan – trenerka, koordynatorka projektów z zakresu bezpieczeństwa żywnościowego. Autorka publikacji i scenariuszy z obszaru edukacji globalnej.

Joanna Bojczewska – rolniczka, studentka Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego, zaangażowana w rozwój polskiego ruchu na rzecz suwerenności żywnościwej Nyeleni Polska. Celem ruchu jest włączenie do debaty publicznej pojęcia Suwerenności Żywnościowej oraz promocję rodzinnego, lokalnego rolnictwa i agroekologii w kontraście wobec rolnictwa przemysłowego i agrochemii.

Roman Kurkiewicz – dziennikarz i publicysta. Pracował w „Gazecie Wyborczej” od początku jej istnienia, gdzie współtworzył m.in. „Magazyn Gazety”. Był również pracownikiem działu publicystyki TVP2, gdzie współpracował przy takich programach, jak „Tok Szok” czy „Magazyn Literacki”. W 2002 i ponownie od stycznia 2012 do końca września 2012 redaktor naczelny „Przekroju”, w międzyczasie przez kilka lat był felietonistą tego tygodnika (cykle: „Łżem i wobec” i „Lewomyślnie”). Do października 2010 r. prowadził w Tok FM programy: „Pod tytułem”, „Kurkiewy” oraz „Mówi się”. Od października 2011 prowadził audycję o książkach „Pod tytułami” w rozgłośni Radio dla Ciebie. Obecnie związany z Collegium Civitas.

Debata realizowana jest w ramach projektu "TABLE FOR 9 BILLION: Promoting Europe's role in growing food and climate justice worldwide” finansowanego ze środków Komisjii Europejskiej.

#kryzysżywnościowy - Ilustrowana opowieść o bezpieczeństwie żywnościowym

#kryzysżywnościowy - Ilustrowana opowieść o bezpieczeństwie żywnościowym

Scenariusz: Evan D. G. Fraser, Scott Mooney
Rysunki: Scott Mooney, John Perlock, Rocco Commisso
Tusz: John Perlock
Okładka: Scott Mooney
Publicystyka: Przemysław Wielgosz
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2016
Tytuł oryginału: #foodcrisis A graphic novel about global food security
Rok wydania oryginału: 2014
Tłumaczenie: Małgorzata Juszczak, Magdalena Juszczak
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Stron: 140
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
ISBN: 978-83-65304-20-9
Komiks w formacie PDF (31 MB) można pobrać w tym miejscu

#kryzysżywnościowy jest graficzną opowieścią o wybuchającym w niedalekiej przyszłości kryzysie żywnościowym. Trzymająca w napięciu fabuła porusza takie zagadnienia jak zawłaszczanie ziemi, spekulacje na rynkach żywności i rosnące ceny jedzenia, nierówności globalne i zmiany klimatu. W tle kryzysu rozgrywa się intryga polityczna rodem z House of Cards, w wyniku której dochodzi do nieoczekiwanej wygranej w wyborach prezydenckich w USA.
#kryzysżywnościowy to coś więcej niż literacka fikcja – wszystkie elementy fabuły są oparte na historiach ostatnich kryzysów żywnościowych, takich jak katastrofa ekologiczna Dust Bowl w USA, Wielkie Zagłodzenie w Irlandii, czy ostatnie kryzysy żywnościowe z 2008 i 2011 r.

Autorem komiksu jest Evan Fraser, profesor geografii na Uniwersytecie Guelph (UG) w Kanadzie, dyrektor Instytutu Żywności na UG, który dodatkowo ukończył leśnictwo, antropologię i rolnictwo na Uniwersytecie British Columbia oraz Uniwersytecie w Toronto.

Bezpieczeństwo żywnościowe jest złożonym problemem globalnym, dlatego autor dołączył do komiksu 13 esejów i prawie 200 przypisów, które pomogą czytelni(cz)kom lepiej zrozumieć temat. Polski kontekst zapewnił wstępem „Czy grozi nam głód?” Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny Le Monde Diplomatique – edycja polska.

[opis wydawcy]
#kryzysżywnościowy - Ilustrowana opowieść o bezpieczeństwie żywnościowym #kryzysżywnościowy - Ilustrowana opowieść o bezpieczeństwie żywnościowym #kryzysżywnościowy - Ilustrowana opowieść o bezpieczeństwie żywnościowym


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-