reklama

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Bazgroły. Wystawa grafik Macieja Łazowskiego


21 stycznia od godziny 18:00 w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) rozpocznie się wernisaż wystawy grafik Macieja Łazowskiego (Bug City, Boska Tragedia, Głosy w mojej głowie) BAZGROŁY. Wystawę będzie można oglądać przez trzy tygodnie.
Dlaczego warto przyjść na wystawę grafik Macieja Łazowskiego?
Bo są po prostu ciekawe!

Maciej Łazowski rysuje komiksy od 10 lat. W pewnym momencie zauważył jednak, że nie czerpie z rysowania takiej przyjemności jak kiedyś. Mówi: mozolne dłubanie i dzierganie w materii kadrów stało się niemal przykrym obowiązkiem, a efekt końcowy rzadko przypominał wizję w mojej głowie. W ramach odtrutki postanowiłem spróbować czegoś innego, odnaleźć zatraconą po drodze dziecięcą radość z rysowania.

20170121lodz

Przypomniałem sobie, że największą frajdę sprawiało mi zawsze spontaniczne bazgrolenie w szkicownikach. Większość moich prac z 2016 to powrót do improwizacji, rysowania na czysto, bez szkicu i prób, bez przejmowania się efektem końcowym.

W prezentowanych na wystawie grafikach pojawia się więcej abstrakcji, dziwacznych stworów i przypadkowych połączeń, kreskówkowych postaci i kolorów. Taki mały eskapizm, dla mnie w procesie tworzenia, dla odbiorcy w procesie oglądania.

Humor, znak firmowy mojej twórczości komiksowej, jest nadal obecny w ilustracjach. Zresztą elementy komiksowe też się w nich przewijają: zaznaczone kreski ruchu, dymki, słowa. Czasem do gotowej ilustracji domyślam sobie historyjki, ale one są tylko dla mnie. Odbiorca może wysnuć własne.

Komiksy powstawały na tablecie – przy ilustracjach wróciłem do markerów i pisaków, co wiąże się z tą dziecięcą chęcią bazgrolenia i patrzenia na rosnący niepostrzeżenie stos zarysowanych kartek. Gryzmoliłem zresztą nie tylko na papierze, ale też na meblach, ubraniach, przedmiotach. Nadal korzystam z komputera przy edycji prac, ale to, co dopieszczam na ekranie ma podstawę w postaci spontanicznego szkicu - i staram się z tego nie rezygnować.

Maciej Łazowski – grafik i ilustrator. Autor komiksów (m.in. „Boska Tragedia”, „Głosy w mojej głowie” i książek dla dzieci (m.in. „Co się dzieje, kiedy śpisz?”). Absolwent Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Mieszka w Warszawie ze swoją żoną, Urszulą i świnką morską Drakulą.


Bug City: Miasto, Miłość, Morderstwo

Bug City: Miasto, Miłość, Morderstwo

Scenariusz: Maciej Łazowski, Bartosz Szymkiewicz
Rysunki: Maciej Łazowski
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2007
Druk: kolor, kreda
Oprawa: kartonowa
Format: 14,5 x 20 cm
Stron: 36
Cena: 11 zł
Wydawnictwo: Niezależne
sprzedaż: 0d 19 marca na www.bugcity.pl

"Miasto, miłość i morderstwo" to 17 stron gangsterskiej opowieści osadzonej w realiach Bug City.
Wiadomo, kto jest mordercą, ale kto okaże się być ofiarą? Przekonaj się do czego może być zdolny Pasikonik gdy jego wrażliwa, poetycka dusza nie radzi sobie z targającymi nią namiętnościami. Oprócz tego komiks zawiera 17 stron najlepszych odcinków Bug City.

[Michał Wójciak]

Boska tragedia

Boska tragedia

Scenariusz: Maciej Łazowski
Rysunki: Maciej Łazowski
Data wydania: Kwiecień 2010
Druk: kolor
Oprawa: miękka szyto-klejona ze skrzydełkami
Format: 165 x 235 mm
Stron: 52
Cena: 26,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-44-8

Halo, halo, czy jestem słyszalny? Tu mówi wasz Bóg. Muszę wam coś powiedzieć. Tak sobie patrzę od dłuższego czasu na ten świat i... Cóż, jestem rozczarowany. W związku z tym postanowiłem, że ludzkość przestanie istnieć. Tak. Muszę zrobić z wami to, co zrobiłem z dinozaurami. Które, swoją drogą, wolałem i były znacznie fajniejsze”.

Tymi słowami zaczyna się komiks „Boska tragedia”, przewrotna opowieść o gniewie bożym, który ludzkość ściągnęła na siebie swoim nierozsądnym postępowaniem. Komunikat Wszechmogącego dociera do każdego zakątka globu i powoduje najpierw eksplozję paniki, a potem nagłą potrzebę pobożnego życia w nadziei na ocalenie. Jednak szybko okazuje się, że w boskim planie coś idzie bardzo nie tak...

„Boska tragedia” to albumowy debiut Macieja Łazowskiego, współtwórcy tak popularnych internetowych komiksów, jak "Bug City", czy "Hell Hotel". To świetnie napisana komedia w stylu „Dogmy” Kevina Smitha, która bawi, trzyma w napięciu, ale także nie boi się zadawać trudnych i niespotykanych w polskiej rozrywce pytań, jak np. „Co?”.
[opis wydawcy]
Boska tragedia Boska tragedia Boska tragedia Boska tragedia
Niebieskie Lata. Odcinki komiksu Głosy w mojej głowie z lat 2011 - 2013

Niebieskie Lata. Odcinki komiksu Głosy w mojej głowie z lat 2011 - 2013

Scenariusz: Maciej Łazowski
Rysunki: Maciej Łazowski
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 99 x 210 mm
Stron: 128
Cena: 24,50 zł
Wydawnictwo: koszulka.tv

„Niebieskie lata” to zbiór niebieskich (oczywiście) pasków komiksowych z serii „Głosy w mojej głowie” autorstwa Macieja Łazowskiego („Bug City”, „Hell Hotel”, „Co Się Dzieje Kiedy Śpisz”). Komiksy publikowane były w latach 2011 – 2013 na stronie www.glosywmojejglowie.pl (choć kilka z nich trafiło m.in. do „Przekroju”). Bezrobotne roboty, poirytowani bogowie czy depresyjne chomiki to jedne z wielu postaci, na jakie można się natknąć na kartach tego zbiorczego albumu. Oprócz znanych i lubianych żartów zawiera on także nowe, wcześniej niepublikowane paski, szkice z notesu oraz zdjęcie autora! Tylko szaleniec nie chciałby mieć tego komiksu, tym bardziej, że album jest zapakowany w elegancki i uroczy karton.

[opis wydawcy]


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-