Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie z Marcinem Kołodziejczykiem i Marcinem Podolcem - Morze po kolana


W środę 4 stycznia o godzinie 18:00 w Poleskim Ośrodku Sztuki (ul. Krzemieniecka 2A, Łódź) odbędzie się spotkanie z autorami komiksu "Morze po kolana" - Marcinem Kołodziejczykiem i Marcinem Podolcem.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Czytam, więc jestem.
Tym razem naszymi gośćmi będą: Marcin Kołodziejczyk i Marcin Podolec. Rozmowę poprowadzi Robert Popielecki. Wstęp wolny.

Porozmawiamy o książce, czy raczej komiksie reportażowym: "Morze po kolana"
Na stronie wydawnictwa możemy przeczytać:
Uwaga! Tego jeszcze nie było! Dzieło, które liczni puryści reportażu pokochają nienawidzić! (A potem skopiują). Bez misji społecznej, definicyjnych górnolotności na temat polskiej prowincji i modnych ideologii - samo gołe życie. "Morze po kolana" - komiks reportażowy o miłości, śmierci i nudzie. Przedstawiają Marcin Kołodziejczyk (teksty) i Marcin Podolec (rysunki).

20170104lodz

Marian, którego miejska kariera-ucieczka zakończyła się na kilku semestrach polonistyki (rozpił się), wraca do swojej wsi nad morze, do kolegów, którzy nigdy nie mieli zamiaru wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszego życia. Miasto Mariana odepchnęło, nie zaczarowało go. Teraz wobec życia jest filozofem stoikiem. Marian dostrzega więcej niż jego otoczenie, ale bardzo się stara nie wystawać ponad wiejską codzienność, aby znów nie zostać odepchniętym. Duet jednego z najwybitniejszych reporterów, autora głośnej „Dysforii” i młodego, a już obsypanego nagrodami twórcy komiksów i absolwenta animacji łódzkiej „Filmówki”, zaowocował nowatorską w formie opowieścią, nawiązującą klimatem do reportaży literackich Kołodziejczyka z tomów „B. Opowieści z planety prowincja” i „Bardzo martwy sezon”.

Marcin Kołodziejczyk - od 18. roku życia pracuje jako reporter i dziennikarz jest też dokumentalistą filmowym . Za reportaże otrzymał m.in. nagrody reportażystów Melchiory (m.in. Melchior 2015 w kategorii Inspiracja Roku), wyróżnienie Pióro Nadziei Amnesty International, I nagrodę polskiej edycji konkursu "Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji". Był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż i publicystyka. Jest także dokumentalistą – zdobył Discovery Encouragement Award i dwukrotnie nagrodę festiwalu Planete Doc Review w kategorii prozy dokumentalnej. Od 2000 r. jest związany z tygodnikiem "Polityka". Jest autorem książek „B. Opowieści z planety prowincja”, ”Dysforia. Przypadki mieszczan polskich”, ”Bardzo martwy sezon”.

Marcin Podolec - grafik i rysownik. Jego komiksy są wydawane za granicą m.in. we Francji, Hiszpanii czy Niemczech. W 2010 r. rozpoczął studiowanie animacji w PWSFTviT w Łodzi, które aktualnie kończy. Rysuje i pisze scenariusze komiksów. Za jego debiut albumowy uznaje się tytuł „Kapitan Sheer”, wydany przez Kulturę Gniewu i amerykański Top Shelf Productions. Publikacja została wyróżniona drugim miejscem w plebiscycie Komiks Roku 2010. Za najlepszy polski komiks roku 2011 Polskie Stowarzyszenie Komiksowe uznało z kolei „Czasem” z rysunkami Podolca i wg scenariusza Grzegorza Janusza. Za animację – etiudę filmową z 2015 roku zatytułowaną „Dokument”, poświęconą ojcu artysty, otrzymał I nagrodę festiwalu O!PLA w Konkursie Szkolnym. Dokument był nominowany podczas KFF 2015 w konkursie polskim do Złotego Lajkonika (przegrał z filmem Casa Blanca Aleksandry Maciuszek). Rysownik razem z dziennikarzem muzycznym Marcinem Flintem opublikował nowatorską publikację, tj. wywiad graficzny z artystą muzyki alternatywnej Pablopavo. Poza tym jest autorem komiksów „Ser-ce”, „Wszystko zajęte”,”Fugazi Music Club”,”Podgląd” ,oraz filmów: „Olbrzym”,”A Łódź i tak zostanie”.

Materiały - wyd. Wielka Litera


Morze po kolana

Morze po kolana

Scenariusz: Marcin Kołodziejczyk
Rysunki: Marcin Podolec
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2016
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Stron: 160
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Wielka Litera
ISBN: 9788380321267

Uwaga! Tego jeszcze nie było! Dzieło, które liczni puryści reportażu pokochają nienawidzić! (A potem skopiują). Bez misji społecznej, definicyjnych górnolotności na temat polskiej prowincji i modnych ideologii - samo gołe życie. "Morze po kolana" - komiks reportażowy o miłości, śmierci i nudzie. Przedstawiają Marcin Kołodziejczyk (teksty) i Marcin Podolec (rysunki).


Marian, którego miejska kariera-ucieczka zakończyła się na kilku semestrach polonistyki (rozpił się), wraca do swojej wsi nad morze, do kolegów, którzy nigdy nie mieli zamiaru wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszego życia. Miasto Mariana odepchnęło, nie zaczarowało go. Teraz wobec życia jest filozofem stoikiem. Marian dostrzega więcej niż jego otoczenie, ale bardzo się stara nie wystawać ponad wiejską codzienność, aby znów nie zostać odepchniętym. Duet jednego z najwybitniejszych reporterów, autora głośnej „Dysforii” i młodego, a już obsypanego nagrodami twórcy komiksów i absolwenta animacji łódzkiej „Filmówki” zaowocował nowatorską w formie opowieścią, nawiązującą klimatem do już reportaży literackich Kołodziejczyka z tomów „B. Opowieści z planety prowincja” i „Bardzo martwy sezon”.

[opis wydawcy]
Morze po kolana Morze po kolana Morze po kolana Morze po kolana Morze po kolana Morze po kolana Morze po kolana Morze po kolana


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-