baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu - Marcin Jaworski


W środę 21 grudnia od godziny 17:00 w nowo otwartej NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet w Poznaniu (ul. Franciszka Ratajczaka 38/40) odbędzie się kolejne spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. Spotkanie na temat "Przygoda jako źródło scenariuszy w twórczości komiksowej Jerzego Wróblewskiego" poprowadzi Marcin Jaworski.
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się 21 grudnia wyjątkowo o godzinie 17.00 w nowo otwartej NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

W Akademii wystąpi dr hab. Marcin Jaworski, która przyjrzy się scenariuszom wybitnego polskiego twórcy, Jerzego Wróblewskiego.

Tytuł wykładu:
Przygoda jako źródło scenariuszy w twórczości komiksowej Jerzego Wróblewskiego

Marcin Jaworski - dr hab., adiunkt w Zakładzie Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (2000 r.); doktor nauk humanistycznych Wydział Humanistyczny, Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (2004 r.). Jego zainteresowania badawcze dotyczą mechanizmów tworzenia i recepcji tekstów kultury popularnej w kontekście tożsamości jej twórców i odbiorców, społecznego konstruowania obrazu i funkcji sztuki szczególnie w odniesieniu do współczesności, a także antropologicznego wymiaru kultury i sztuki. Autor dwóch monografii naukowych. W 2015 r. „Zabawa, święto, profanacja: potencjał kulturotwórczy zabawy w kulturze współczesnej. Studium socjo-kulturowe zabawy komiksem”. W 2016 r. "Urodzony, żeby rysować. Twórczość komiksowa Jerzego Wróblewskiego".

Od nowego roku akademickiego PDAK zyskała nowego partnera – Wydawnictwo Tadam - dzięki któremu słuchacze kolejnych wykładów, prócz wrażeń z ciekawych prelekcji wynoszą ze spotkania także prezent związany z tematyką bądź specyfiką Akademii. Wśród słuchaczy grudniowego spotkania zostaną rozlosowane: Nuno Duarte i Joana Afonso "Bal" (jeden z najbardziej docenionych przez czytelników i krytyków portugalskich komiksów i zdobywca sześciu Branżowych Nagród Komiksowych oraz dwóch Nagród Krajowych 2013.) oraz dwa numery „Zeszytów Komiksowych”.

Spotkanie odbędzie się 21 grudnia 2016 o godzinie 17.00 w Czytelni NOVA w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40.

----------------------------------------PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony.
PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji, podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych.
PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie.
PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i odkryć fascynujący świat gry między słowem a obrazem.
Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40, w sali 82 o godzinie 18.00.
Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej.
Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Kontakt:
dr Rafał Wójcik, Pracownia Starych Druków/Kolekcja Komiksów, Biblioteka Uniwersytecka, ul. Ratajczaka 38/40, 61-816 Poznań, tel.: 61 829-3829
email: rafal@amu.edu.pl
www: lib.amu.edu.pl
oraz
dr Michał Traczyk, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, ul. Geodetów 30,60-447 Poznań; tel. 603079750
email: kontakt [at] fundacja-ikp.pl
www: fundacja-ikp.pl

[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-