baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkania z komiksem reportażowym


16 grudnia w godzinach 18:00 - 20:00 w Sopotece (ul. Tadeusza Kościuszki 14) odbędzie się spotkanie z komiksem reportażowym.
Zapraszamy na komiksowy cykl "Spotkania z..." .

Odsłona druga
Spotkania z komiksem reportażowym

Punktem wyjścia naszej grudniowej rozmowy o komiksie będzie „Pjongjang” Kanadyjczyka Guya Delisle'a, autora znanego i lubianego, zaś jej zasadniczym tematem – komiksowy reportaż jako gatunek o różnych obliczach. A może, patrząc inaczej, warto na wstępie zadać prowokacyjne pytanie: czy komiks Delisle'a to rzeczywiście reportaż? Pole do dyskusji jest szerokie, w końcu wiele „komiksów faktu” ukazało się w Polsce (choćby utwory takich twórców jak Igort czy Joe Sacco), a naukowy periodyk „Zeszyty Komiksowe” poświęcił im nawet osobny numer. Komiksowy reportaż warto też rozpatrywać w kontekście form reportażowych uznawanych za bardziej tradycyjne – filmowego dokumentu czy literatury faktu. Zapraszamy na spotkanie i zachęcamy do dyskusji.

Spotkanie poprowadzi Przemysław Zawrotny.

Wstęp wolny!
Sopoteka / Sopot Centrum
ul. Tadeusza Kościuszki 14 w Sopocie
mbp.sopot.pl


20161216sopot


Pjongjang

Pjongjang

Scenariusz: Guy Delisle
Rysunki: Guy Delisle
Wydanie: II
Data wydania: Luty 2013
Tytuł oryginału: Pyongyang
Rok wydania oryginału: 2003
Wydawca oryginału: L'Association
Tłumaczenie: Katarzyna Szajewska
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 165 × 245 mm
Stron: 188
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-73-8

Komiksowy travelogue, czyli dziennik z podróży do stolicy Korei Północnej. Guy Delisle, kanadyjski rysownik i animator, wyjechał służbowo do jednego z najbardziej zamkniętych i tajemniczych państw we współczesnym świecie. Jego książka jest zapisem dwóch miesięcy tam spędzonych, spojrzeniem za żelazną kurtynę, za którą "jedyna komunistyczna dynastia na świecie" ukryła cały kraj i jego mieszkańców.

Delisle porusza się oczywiście po Pjongjangu ściśle wyznaczonymi trasami. Każdy jego krok jest uważnie obserwowany przez "towarzysza tłumacza", "towarzysza przewodnika" oraz rozbudowany aparat bezpieczeństwa. W Korei Północnej Wielki Brat cały czas patrzy. Autor komiksu to jednak bystry i uważny obserwator, któremu udaje się przedstawić czytelnikowi zaskakujący obraz państwa należącego do "osi zła". Kraju ciągłych absurdów i paradoksów, z których wiele swoją komicznością przypomina sytuacje z filmów Barei, ale także terroru i opresji, które z kolei przywołują mroczną epokę stalinowską.

Doniesienia z Korei Północnej nie schodzą z pierwszych stron gazet, ale "Pjongjang" pozwala zobaczyć to państwo od strony do tej pory nieznanej. Komiks Guy Delisle'a uznany został jedną z najciekawszych pozycji literatury faktu wydanych w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych, otrzymał dwie nominacje do prestiżowej Nagrody Eisnera, a także znalazł się na liście 10 najlepszych komiksów roku tygodnika "Time".

"Pjongjang" wstępem opatrzył profesor Waldemar Dziak, jeden z najwybitniejszych znawców Korei Północnej w Polsce, autor m.in. biografii Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila oraz książki „W kraju Orwella: uwagi o funkcjonowaniu północnokoreańskiego państwa totalitarnego”.

"Mimo upływu lat komiks Guy Delisle'a nie stracił nic na aktualności. Nasz podziw w dalszym ciągu wzbudza świeżość spojrzenia autora na północnokoreańską rzeczywistość, ironia, sarkazm".
ze wstępu prof. dr. hab. Waldemara Dziaka

[opis wydawcy]
Pjongjang Pjongjang Pjongjang Pjongjang Pjongjang Pjongjang
Palestyna

Palestyna

Scenariusz: Joe Sacco
Rysunki: Joe Sacco
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2014
Tłumaczenie: Marek Cieślik
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 170X255 mm
Stron: 296
Cena: 110,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-63963-29-3
Komiks nr 152.

Pod koniec l991 i na początku 1992 roku, w trakcie pierwszej intifady, Joe Sacco spędził kilka miesięcy z Palestyńczykami na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, podróżując i robiąc notatki. Przeprowadził ponad 100 wywiadów z Palestyńczykami i Izraelczykami, aby zrozumieć naturę konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych przystąpił do tworzenia Palestyny, w której połączył reporterskie techniki obserwacji, jako naocznego świadka, z medium komiksu, aby stworzyć opowieść o tym złożonym i nacechowanym emocjami problemie. Pokazuje tu wydarzenia z centrum palestyńskich doświadczeń, tworząc niezapomniany obraz, który maluje z wielką wnikliwością i niezwykłym humorem.

Palestyna otrzymała w 1996 roku American Book Award, ugruntowując pozycję Joe Sacco, jako czołowego twórcy reportaży komiksowych.

[opis wydawcy]
Palestyna Palestyna Palestyna Palestyna Palestyna Palestyna Palestyna Palestyna Palestyna Palestyna Palestyna
Dzienniki rosyjskie

Dzienniki rosyjskie

Scenariusz: Igort
Rysunki: Igort
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2013
Tłumaczenie: Marzena Sowa
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x240 mm
Stron: 173
Cena: 79 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-63963-10-1

Anna Politkowska, działaczka praw człowieka, dziennikarka „Nowoj Gaziety”, 7 października 2006 roku została zastrzelona w windzie, kiedy wracała do swojego mieszkania. Miała 48 lat. Zginęła za prawdę.
Tego dnia Igort na swoim blogu napisał: Zgasło na zawsze znaczące światło dla rosyjskiej świadomości. Brutalnie przemówiła „demokracja”, której sowietolodzy dali nazwę „demokratura”.
Trzy lata później Igort znalazł się w windzie, w której zginęła Anna…
Dzięki jego pracy mamy możliwość dowiedzieć się więcej o wyjątkowym Człowieku, jakim była Anna: o Jej metodzie pracy, roli mediatora w czasie wydarzeń w teatrze na Dubrowce, woli walki pomimo gróźb śmierci i prób otrucia, sile charakteru, niezłomności, odwadze, godności i honorze.
W tym tomie, idąc w ślady Anny Politkowskiej, Igort opisuje piekło konfliktu czeczeńskiego i przedstawia Rosję z początku XXI wieku – Rosję Putina, w której panuje DEMOKRATURA.

Przykładowe plansze (issuu).

[opis wydawcy]


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-