baner Waneko

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia w Starogardzie Gdańskim


Dzisiaj o godzinie 18:00 w Ratuszu Miejskim w Starogardzie Gdańskim (Rynek 1) odbędzie się wernisaż wystawy "Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia". Wystawę będzie można oglądać do 25 marca 2017.
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i Muzeum Ziemi Kociewskiej zapraszają na wyjątkową wystawę pn. „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”. Jej wernisaż odbędzie się w piątek w Ratuszu Miejskim o godz. 18.00. Wystawa zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, ma bawiąc – uczyć i potrwa do 25 marca 2017 roku.

Wystawa „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego łączy archeologię z komiksem. Porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy. W gablotach znajdziemy bezcenne eksponaty archeologiczne, a na planszach również
bezcenne poczucie humoru i przygodę. Wystawę tę oprócz pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku tworzą Wojciech Łowicki, znany promotor komiksu w Polsce, Paulina Christa, wnuczka oraz dziedziczka artysty oraz pasjonaci twórczości Janusza Christy działający w ramach bloga „Na plasterki!!!”.

20161216starogard

Janusz Christa, Mistrz Polskiego Komiksu, przez lata zapraszał nas w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Do zabawy w odkrywanie świata Kajka i Kokosza oraz podróż w czasie do krainy Słowian chcemy zaprosić nie tylko poprzez wystawę prezentującą cenne i wyjątkowe zabytki, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc – uczyć. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju.

Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny i jest skierowana do młodszego pokolenia zwiedzających, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów – tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty.

Zaprezentowane materiały archeologiczne (ok. 50 zabytków) pochodzą z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, natomiast materiały komiksowe prezentowane na planszach – ze zbiorów prywatnych m.in. dr Tomasza Marciniaka, Wojciecha Łowickiego i archiwum rodzinnego Janusza Christy. Fragmenty komiksów zostały wykorzystane do celów wystawienniczych za zgodą wydawnictwa Egmont.

Tekst: W. Łowicki i P. Pogodziński


[Ystad za starogard.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-