baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Finisaż wystawy animowanych komiksów w Muzeum Powstania Warszawskiego


Od 20 lipca goście Muzeum Powstania Warszawskiego mogli oglądać wystawę animowanych komiksów. We wtorek 29 listopada odbędzie się jej finisaż połączony z wykładem i dyskusją na temat prezentowania historii w filmach animowanych.
Od 20 lipca goście Muzeum Powstania Warszawskiego mogli oglądać wystawę czasową Akcja „Animacja”. We wtorek 29 listopada odbędzie się jej finisaż połączony z wykładem i dyskusją na temat prezentowania historii w filmach animowanych.
Program finisażu:

Czas: 29 listopada 2016 (wtorek), godz. 13.30
Miejsce: Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp wolny

Miniwykład
Historia w animacjach dokumentalnych

prowadzenie: Adama Trwoga – wykładowca na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych

Dyskusja
Jak pokazywać historię w filmach animowanych?

w dyskusji wezmą udział:

prof. Marcin Giżycki – dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu
Hanna Margolis – członkini zarządu Sekcji Filmu Animowanego w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich
Michał Mróz – wykładowca w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej na Uniwersytecie Warszawskim
dr Piotr Nowiński – wykładowca w Pracowni Komiksu Multimedialnego i Gier na Urządzenia Mobilne w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych
Adama Trwoga – wykładowca na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych
dr Anna Wróblewska – rzeczniczka prasowa Festiwalu Filmowego w Gdyni

prowadzenie: Agnieszka Kozłowska – członkini zarządu Fundacji Otwarty Kod Kultury

Podczas spotkania poszukamy odpowiedzi na pytania o etyczne i estetyczne wybory oraz sposoby komunikacji towarzyszące pracy nad animacją historyczną. Zastanowimy się, jak atrakcyjnie przedstawiać historię dla widza, unikając jednocześnie uproszczenia przekazu. Spróbujemy także rozważyć, czy wzrost zainteresowania tematyką historyczną to chwilowa moda, czy też wymóg czasów, w których żyjemy.

AKCJA „ANIMACJA” – wystawa komiksów animowanych

Prezentowane na wystawie prace są efektem współpracy Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i Muzeum Powstania Warszawskiego. Studenci Wydziału Sztuki Nowych Mediów stworzyli komiksy animowane, których inspiracją były wywiady z Powstańcami pochodzące z zasobów Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prace powstały pod kierunkiem dr. Piotra Nowińskiego, mgr. Rafała Masłyka i mgr. Mateusza Szewczyka w Pracowni Komiksu Multimedialnego i Gier na Urządzenia Mobilne.

Nagrania Archiwum Historii Mówionej to efekt trwającego od dwunastu lat projektu, w ramach którego rejestrowane są wspomnienia uczestników Powstania Warszawskiego. W ciągu tego czasu udało się uwiecznić wypowiedzi prawie czterech tysięcy świadków historii. Kilkunastu z nich stało się bohaterami komiksów multimedialnych przygotowanych przez studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

W prezentowanych pracach rysunki zostały wykonane zarówno techniką tradycyjną, jak i cyfrową. Animacje i specjalne efekty wizualne to wynik zastosowania aplikacji do zaawansowanych technik wideo i narzędzi do grafiki 3D. Podobnie jak w komiksach tradycyjnych tekst jest tu równie ważny, co obraz. Jednakże w przypadku ożywionego komiksu szczególnie istotny jest czas prezentacji kolejnych kadrów, tak, by były one czytelne dla odbiorcy. Dodatkowym elementem jest udźwiękowienie obrazu, które odgrywa bardzo ważną rolę.

Opracowanie wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego przez studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych pokazało, że choć od prezentowanych wydarzeń dzielą ich dwa pokolenia, młodzi ludzie doskonale rozumieją przeżycia Powstańców. Być może dlatego, że bohaterowie opowieści, które ich zainspirowały, byli w sierpniu 1944 roku ich rówieśnikami.

Wystawa prezentuje 15 animowanych komiksów.
Łączny czas trwania wszystkich prac: ok. 50 minut.


[Ystad za 1944.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-