NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkania z komiksem amerykańskim: Kryzys tożsamości


14 listopada w godzinach 17:30 - 19:30 w Sopotece (ul. Tadeusza Kościuszki 14) odbędzie się spotkanie z komiksem amerykańskim. Tematem pierwszego spotkania będzie "Superbohaterowie na poważnie – rozmowa wokół Kryzysu tożsamości (i nie tylko".
Zapraszamy na komiksowy cykl "Spotkania z..." . Na początek porozmawiamy o komiksie amerykańskim.

Odsłona pierwsza
Superbohaterowie na poważnie – rozmowa wokół Kryzysu tożsamości (i nie tylko)

Wydane w latach osiemdziesiątych powieści graficzne Strażnicy Alana Moore'a i Dave'a Gibbonsa oraz Powrót Mrocznego Rycerza Franka Millera przypieczętowały proces dojrzewania komiksu superbohaterskiego w Stanach Zjednoczonych. Nie były to jednak ani pierwsze, ani ostatnie komiksy o zamaskowanych herosach przeznaczone dla dorosłego czytelnika. Jednym z „potomków” tamtych epokowych dzieł był wzbudzający kontrowersje Kryzys tożsamości Brada Meltzera i Ragsa Moralesa z 2004 roku (wydanie polskie: 2015). Utwór ten potraktujemy jako punkt wyjścia do dyskusji o komiksie superbohaterskim w jego mroczniejszej wersji.
Rozmową na temat komiksu Meltzera i Moralesa rozpoczynamy cykliczne spotkania dyskusyjne, podczas których będziemy omawiać interesujące utwory i zjawiska światowego komiksu.

Spotkanie poprowadzi Przemysław Zawrotny.

Wstęp wolny!
Sopoteka / Sopot Centrum
ul. Tadeusza Kościuszki 14 w Sopocie
mbp.sopot.pl


Kryzys tożsamości

Kryzys tożsamości

Scenariusz: Brad Meltzer
Rysunki: Rags Morales
Tusz: Michael Bair
Kolor: Alex Sinclair
Okładka: Michael Turner
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2015
Seria: DC Deluxe
Tytuł oryginału: Identity Crisis
Rok wydania oryginału: 2004
Wydawca oryginału: DC Comics
Tłumaczenie: Jakub Syty
Druk: kolor
Oprawa: twarda, obwoluta
Format: 180x275 mm
Stron: 264
Cena: 89,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 978-83-281-1017-5

W ramach DC Deluxe, nowej kolekcji Klubu Świata Komiksu, przedstawiamy legendarny Kryzys tożsamości, którego zeszytowe wydanie osiągało w USA rekordowe nakłady.

"Popularny autor thrillerów prawniczych Brad Meltzer jako scenarzysta tego komiksu pokazał superbohaterstwo od zupełnie innej strony. Czy bohaterowie w kostiumach mają czego się bać? Czy ich bliscy są bezpieczni? Jak daleko można posunąć się w ich obronie? Kryzys tożsamości to wstrząsająca opowieść o cenie bycia bohaterem, o cierpieniu i trudnych wyborach, w których każde możliwe wyjście jest złe. To komiks w którym superbohaterowie płaczą, w którym zamordowana zostaje ciężarna kobieta, w którym Liga Sprawiedliwości okazuje się wcale nie taka sprawiedliwa, nawet wobec własnych członków" - napisał w posłowiu do albumu Kamil Śmiałkowski.

[opis wydawcy]
Kryzys tożsamości Kryzys tożsamości Kryzys tożsamości


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-