baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Zjazd Zinów w Łazience - targi zinów/publikacji niezależnych


23 września o godzinie 19:00 w krajowskiej Galerii Messier 42 (ul. Basztowa 4/1) odbędzie się wernisaż wystawy towarzyszącej Zjazdowi Zinów w Łazience - targach zinów/publikacji niezależnych.
OTWARCIE ZJAZDU ZINÓW

Wernisaż wystawy: 23 września godzina 19:00
Galeria Messier 42, Kraków ul. Basztowa 4/1

Targi zinów: 24 września od godziny 11:00 do 18:00.
klik klik
Lista Wystawców wkrótce!

W wystawie towarzyszącej Zjazdowi udział wezmą:
Wczasy Mag, Mydło Zin, Maszin, Klub Zin i DRUKUJ zinfest


20160923krakow

PONIŻEJ OPISY WYSTAW I ZINÓW:
KLUB ZIN
Magazyn z komiksami i ilustracjami, który powstał w tym roku, gdy postanowiłam wydać zbiór z rysunkami lubianych przeze mnie artystów. Projekt rozrósł sie ponad moje oczekiwania i jestem z tego bardzo zadowolona (chociaż przerażona). Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne szkice oraz kilka plansz z pierwszego numeru przed jego premierą, która odbędzie się na MFK w Łodzi.

MASZIN
Pora przywrócić właściwe proporcje po latach dominacji w Polsce komiksu z Zachodu.

Długo trzeba było czekać aż niezwykły rozkwit japońskiej literatury obrazkowej z lat 60. i 70., w Polsce niemal zupełnie nie znanej, zostanie zauważony i uhonorowany przez jedyną mangową grupę zrzeszającą wyłącznie autorów niemangowych.

Dziewiąty numer organu prasowego grupy, "Maszinga - zwodnicze nowe obrazy" (Hanami 2016), prezentuje komiksy inspirowane szerokim spektrum japońskiej sztuki obrazkowej, w którym szczególne miejsce zajmują autorzy związani z magazynem "Garo". W komiksach z "Maszingi" śledzenie sposobów poszukiwania "mangowości" wydaje się równie ciekawe, co odnajdywanie silnych indywidualności artystów w ich zwodniczych nowych obrazach.

Na wystawie pokazane zostaną oryginalne plansze i rysunki z "Maszingi" autorstwa Renaty Gąsiorowskiej, Daniela Gutowskiego, Michała Możejki, Michała Rzecznika, Jacka Świdzińskiego, Mikołaja Tkacza i Bartka Zadykowicz.

DRUKUJ!

DRUKUJ! to czteroosobowa grupa działająca od września 2015 roku. Organizujemy targi niezależnych publikacji, czyli cykliczny przegląd niskonakładowych projektów, autorskich publikacji, pojedynczych egzemplarzy książek oraz zinów i czasopism.
Prowadzimy też warsztaty oraz drukujemy plakaty i ziny, skupiając się na różnorodnych technikach druku: od xero i „cyfry” do risografii, sitodruku, cyjanotypii czy grafiki warsztatowej. Działamy głównie w Warszawie, do tej pory z inicjatywy DRUKUJ! odbyły się 3 zinefesty: DRUKUJ! #1 (wrzesień 2015, Chmury), DRUKUJ! #2 (styczeń 2016, V9), DRUKUJ! #3 (czerwiec 2016, Czułość). Przy okazji zinefestów przeprowadziliśmy warsztaty: sito-riso-zin „Półsen” w galerii V9 oraz warsztaty z cyjanotypii „Upał” w galerii Czułość.
Chcemy, żeby ziny, plakaty i innego rodzaju druki można było oglądać nie tylko w internecie. DRUKUJ! To Grześ Czaplicki, Karol Czerniakiewicz, Paulina Oknińska i Monika Proniewska.

O WYSTAWIE
Wystawa stanowi sposobność do zebrania wszystkich, różnorodnych prac naszego kolektywu w przestrzeni jednej galerii. Zależy nam na pokazaniu całego pola naszych działań związanych z drukiem i papierem. Dlatego na wystawie znajdą się plakaty, ulotki, ziny i książki, warsztatowe cyjanotypie oraz nasze autorskie „printy”.

MYDŁO
O Mydle:
Mydło to niezależne mini-wydawnictwo komiksowe działające od 2011 roku. Raz do roku, w październiku, ukazuje się nasz główny zin - Mydło. Poza tym wydajemy też inne niskonakładowe publikacje w tym komiksy autorskie.
O wystawie:
Na "Zjeździe" ekipa Mydła pokaże plansze z najnowszego numeru zina zatytułowanego "Mechaniczne Mydło". Będą roboty, rakiety i drobne sprzęty AGD.

WCZASY:
„Wczasy” do drukowany magazyn założony w 2013 roku. Do tej pory ukazało się sześć numerów, z których każdy poruszył inną tematykę. Forma każdego wydania jest dostosowana do głównego tematu. Celem magazynu jest promocja młodej sztuki. Można w nim znaleźć prezentację szeroko pojętej działalności artystycznej, przede wszystkim z zakresu kultury wizualnej jak malarstwo, komiks, ilustrację, design, fotografię, instalację, wideo, animację a także prace interdyscyplinarne oraz teksty, wywiady i eseje na temat współczesnej kultury. W ramach działań związanych z magazynem, osoby tworzące go zajmują się także organizacją wystaw i imprez towarzyszących wydaniu każdego numeru. Cechą charakterystyczną magazynu jest fakt, że każdy numer przybiera inną postać graficzną, dostosowaną do tematu, dzięki czemu eksploruje możliwości drukarskie i technologiczne.

RELAX
Relax, relax, relax. Odprężenie, rekreacja, spowolnienie, wyciszenie, odpływanie. Zamykasz oczy, czujesz relax. Otwierasz oczy, czujesz relax. Permanentny stan odprężenia i rozluźnienia. Naturalny, wygenerowany, wywołany sztucznie. Relax jak sen, jak zachód słońca, jak piasek pod nogami i szum fal. Relaks jak błękitna laguna, wygodny tapczan. Wdech i wydech, wdech i wydech. Powoli. Relaks jak ty, jak ja, jak ty i ja. Relax jak medytacja, kolorowanka, relaks jak brak stresu, jak pożądany stan, bezpieczny stan. Relax jak byt bez problemu, bez złości i smutku. Relax jak odpocznij i zostań taki jak najdłużej, bo tak jest dobrze, tak nam pasuje. Odbijasz się i opadasz. Całym swoim ciałem i umysłem czujesz ten stan. Naturalna potrzeba czy sztuczna potrzeba? Wyobrażenie czy rzeczywistość? Własne metody czy gotowe rozwiązania? Fakty i mity. Fanaberie i konfabulacje. Prawda i fałsz. Relax.


[Ystad za Event FB]


Komentarze