baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Komiksofon 22: Pałka i Tkacz


W czwartek, 14 września o godzinie 19.00 po raz 22. ruszy Komiksofon. Tym razem gośćmi będą Maciej Pałka i Mikołaj Tkacz. O 17.00 zaczną się warsztaty komiksowe, które poprowadzi Maciej Pałka. 16 września w piątek w ramach Komiksofonu odbędą się warsztaty "Pradziejowy komiks" w Muzeum Miejskim (ul. Cieszyńskiego 9).
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 zaprasza na 22 edycję programu Komiksofon

Goście: Maciej Pałka, Mikołaj Tkacz

WSTĘP WOLNY!

PROGRAM
15 września 2016
Godzina 17:00 - 18:30 warsztaty komiksowe, prowadzi Maciej Pałka, Barbara, ul. Świdnicka 8a, (zapisy [email protected])
Godzina 19:00 – wywiad z artystami, rysowanie na żywo i na koniec projekcje z muzyką na żywo/KONCERTOWY impro-set w wykonaniu: WSZYSTKO / Ghosts Of Breslau / Songs From The Womb.

16 września 2016
Godzina 16:00 – 17:30 warsztaty „Pradziejowy komiks” dla dzieci w wieku 8-14 lat, prowadzi Katarzyna Mikosz, Muzeum Miejskie Wrocław, ul. Cieszyńskiego 9 (zapisy dweiss [at] mmw.pl)

20160915komiksofon

Maciej Pałka (ur. 1980) – rysownik, ilustrator, twórca komiksów i gier.

Twórca kilkunastu albumów komiksowych (Strange places, Sztukmistrz z Lublina, Spacer, Laleczki, Pogromca pornografów...), wydawca i redaktor zinów (Zin komiksowy, Czarna czekolada, WdruQ).

Od kilkunastu lat jest zaangażowany w rozwój sceny komiksowej w Polsce. Publikował w większości polskich zinów i antologii komiksowych wydanych w okresie 2004-2014. Jako autor porusza się w tematyce od komiksu undergroundowego po komiks historyczny. Współpracował między innymi ze scenarzystami: Jerzym Szyłakiem, Bartoszem Sztyborem, Dominikiem Szcześniakiem, Karolem Konwerskim i Bartkiem Biedrzyckim.

Animator kultury komiksowej. Prowadzi pracownię komiksu w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Organizator Samizdat – Lublin Zine Festival. Do tej pory przeprowadził kilkaset warsztatów komiksowych, brał udział w kilku rezydencjach artystycznych i w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą (Grecja, Palestyna, Jordania, Japonia...).

Oprócz komiksu współtworzy label Centrum Badania Możliwości: wydaje płyty, organizuje koncerty i wystawy oraz gra w zespole Songs From The Womb.

Mikołaj Tkacz, ur. w 1991 roku w Poznaniu, w 2015 roku zdobył tytuł magistra
specjalności Multimedia na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest członkiem komiksowej grupy Maszin, twórcą komiksów, wideo i muzyki eksperymentalnej. W 2013 opublikował roku autorski komiks "Przygody nikogo” i wraz z Agnieszką Piksą album komiksowy "Nieznany geniusz". Na przestrzeni ostatnich lat uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, oraz prezentował swoje prace na czterech wystawach
indywidualnych – „Rysunki na kalkach”, „Leo i Kurz”, „Rysunki, które zrobiłem po manii” oraz „Spałem, ale wstałem”. W 2016 roku opublikował komiks pt. „Prawie” stworzony tylko i wyłącznie z tekstów kuratorskich pochodzących z polskich wystaw. Niedługo po nim wydał kolejny minialbum pt. „Spałem ale wstałem” jako katalog z wystawy w krakowskiej galerii Łazienka. Na III edycji festiwalu sztuki wideo Punkty Widzenia w Łodzi otrzymał drugą nagrodę oraz wyróżnienie o Galerii Wymiana Józefa Robakowskiego za wideo pt.
"Rysunki, które zrobiłem w manii", a parę miesięcy później za ten sam film zdobył 3. nagrodę na festiwalu sztuki wideo Green Age w Gorzowie Wielkopolskim. W 2014 roku na I edycji Festiwalu Dźwięku i Obrazu MŁODE WILKI otrzymał główną nagrodę w kategorii obraz za pracę „Poważny człowiek”.


WARSZTATY DLA DZIECI 16 września
„Pradziejowy komiks” Warsztaty rodzinne
Pradzieje, inaczej prahistoria, to czasy, w których ludzie nie używali jeszcze pisma. Nie znaczy to, że nie próbowali przekazywać różnych treści za pomocą obrazów tworzonych na skałach i naczyniach. Na warsztatach przyjrzymy się kilku scenom narracyjnym i zastanowimy się co twórcy tego „pradziejowego komiksu” mogli chcieć przekazać. Obejrzymy rysunki zdobiące naczynia, zarówno na wystawie archeologicznej jak i prezentacji multimedialnej. W drugiej części zajęć przetworzymy scenę z naczynia kultury łużyckiej na komiks i spróbujemy stworzyć własny, z rysunkami w stylu twórców sprzed setek lat.
Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy: [email protected] (rezerwacja jest dokonana po otrzymaniu potwierdzenia)

Muzeum Archeologiczne w Arsenale Miejskim, ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław
Zbiórka w hallu Arsenału Miejskiego

Czas trwania: ok. 90 minut
Sugerowany wiek dzieci: 8-14 lat (dziecko uczestniczy wraz z opiekunem)

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH 15 września

Warsztaty zarówno dla początkujących jak też bardziej zaawansowanych twórców
- celem warsztatów będzie narysowanie komiksów, które uczestnicy zabierają do domu.

Tematyka zajęć:
- improwizacje komiksowe - jak narysować komiks jeśli zupełnie nie wiem "z czym to się je"
- zrób to sam - jak wydać swojego zina
- sztuczki i ciekawostki - tajemnice warsztatu twórcy komiksów
- konsultacje - można przynieść i pokazać swoje prace

Chętnych prosimy o zgłoszenia na [email protected]

20160915komiksofonplak

Komiksofon poprowadzi – słynny wrocławski komiksiarz -
Konrad Koko Okoński urodzony w 1987 roku autor komiksów internetowych (Wisnia, A Quartz Bed) i wydanego ostatnio na papierze Kija w dupie) Absolwent grafiki i sztuki mediów na ASP We Wrocławiu.

Spotkanie z autorami poprowadzi -
Andrzej Jarczewski (1966) Z wykształcenia architekt, z zawodu grafik, z zamiłowania kolekcjoner i miłośnik komiksu.


Organizator: Komiksofon, ESK Wrocław 2016
Koordynator projektu: Agnieszka Jamroszczak [email protected]
Komiksofon na Facebooku www.facebook.com/komiksofon
Komiksofon na Twiterze www.twitter.com/Komiksofon
Niebawem rusza strona www.komiksofon.com


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-