Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie z autorami komiksu Inka


W niedziele 28 sierpnia o godzinie 13.00 w Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 7) odbędzie się spotkanie z autorami komiksu "Inka" - Pauliną Królikowską i Danielem Baumem.
Zapraszamy 28 sierpnia o godzinie 13.00 do Muzeum Wojska w Białymstoku na spotkanie z autorami komiksu „Inka”, a następnie otwarcie wystawy „Zachowaliśmy się jak trzeba”. 5. i 6. Brygada Wileńska AK na Podlasiu 1944-1952.

Czym jest patriotyzm? Jak go uczyć i jakich bohaterów przywoływać? Na przeciw tym rozważaniom wyszli edukatorzy z muzeum, tworząc projekt edukacyjny „INKA – PAMIĘĆ – PARTRIOTYZM”. Losy Danuty Siedzik stanowią kanwę dla scenariusza komiksu oraz zajęć edukacyjnych dla młodzieży. Przywołanie losów „Inki” oraz pokolenia „Żołnierzy Wyklętych” będzie miało na celu pobudzenie uczestników do refleksji nad hierarchią wartości w ich życiu, miejscem jakie zajmuje w nim przywiązanie i troska o ojczyznę. Konfrontując własne doświadczenia z postawą nastoletniej „Inki” zdefiniują współczesne pojęcie patriotyzmu. Różnorodność działań zaplanowanych w ramach projektu pozwoli dotrzeć do różnych odbiorców, przede wszystkim jednak do młodzieży, która nie ma wykształconego poczucia odpowiedzialności za własną ojczyznę.

inkabaumkrolikZAPR

Specjalnymi gośćmi spotkania będą autorka scenariusza komiksu Paulina Królikowska oraz autor rysunków Daniel Baum. Są to artyści wysoko cenieni w świecie polskich twórców komiksu. Monika Marciniak, która jako pierwsza w Polsce, przygotowała audiodeskrypcję do komiksu, opowie o procesie dostosowania wydawnictwa dla potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Uczestnicy będą mieli też możliwość spotkania z Natalią Filinowicz – autorką wystawy, historykiem oraz konsultantem komiksu. Po spotkaniu autorskim o godzinie 14.00 odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej postaci „Inki” oraz innym żołnierzom 5. i 6. Brygady Wileńskiej AK.
Wszystkich chętnych zapraszamy serdecznie 28 sierpnia o godzinie 13.00 do Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. J. Kilińskiego 7. Wstęp bezpłatny.

Projekt zrealizowany ze środków Muzeum Historii Polski, w ramach Programu Patriotyzm Jutra.


Inka

InkaScenariusz: Paulina Królikowska
Rysunki: Daniel Baum
Wydanie: I
Data wydania: 28 Sierpień 2016
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 40
Cena: 0 zł
Wydawnictwo: Muzeum Wojska w Białymstoku
ISBN: 978-83-86232-37-6


Komiks powstał w ramach projektu "INKA-PAMIĘĆ-PATRIOTYZM", wpisuje się w obchody Roku Inki 2016, ogłoszonego przez Radę Miasta Białystok. W całości jest poświęcony postaci Danuty Siedzik ps. "Inka". Młoda Podlasianka straciła rodziców z ręki okupantów - III Rzeszy i ZSRS. Wstąpiła w szeregi Armii Krajowej i została zaprzysiężona w grudniu 1943 roku w wieku 15 lat. W marcu 1946 r. dołączyła do 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej mjr. Z. Szendzielarza ps. „Łupaszka”, działającej na terenie Pomorza. Jako sanitariuszka i łączniczka towarzyszyła oddziałowi podczas wykonywania zadań wymierzonych przeciw sowieckiemu okupantowi jak i rodzimym, komunistycznym strukturom siłowym. Opatrywała rannych obydwu stron, przekazywała meldunki oraz zajmowała się gromadzeniem medykamentów. To ostatnie zadanie doprowadziło do aresztowania „Inki” w lipcu 1946 r. w Gdańsku, dokąd została wysłana by zdobyć zapasy lekarstw i opatrunków. Śledczy z Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa chcieli uzyskać najwięcej informacji o oddziale „Łupaszki”. Podczas przesłuchań „Inka” była zastraszana, torturowana i poniżana, lecz nie uległa i nie pomogła w identyfikacji współtowarzyszy z oddziału. 3 sierpnia zapadł wyrok, skazujący "Inkę" na karę śmierci za jej działalność niepodległościową, choć proces należy uznać za farsę. Sądowy obrońca Danuty Siedzik wystosował akt łaski do ówczesnego prezydenta Bolesława Bieruta, lecz „Inka” odmówiła podpisania się pod nim. 28 sierpnia 1946 r. wyrok został wykonany w piwnicy więzienia karno-śledczego w Gdańsku. Zginęła z okrzykiem „Niech żyje Polska”. W chwili śmierci nie miała skończonych osiemnastu lat.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Inka Inka
[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-