NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie z Pablopavo wokół komiksu Dym


W sobotę 30 lipca o godzinie 21:30 podczas 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21) odbędzie się spotkanie wokół komiksu "DYM" (wyd. kultura gniewu), gościem będzie bohater komiksu - Pablopavo.
21 lipca Instytut Książki wspólnie z Programem Trzecim Polskiego Radia i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty otwiera Bibliotekę Festiwalową! W tym roku, już po raz trzeci, czas oczekiwania na kolejne seanse umilą książki wypożyczone z naszej biblioteki. Wszystko w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Nie od dziś wiadomo, że czytanie poszerza horyzonty. A że książka i film to ponad wiek wzajemnych fascynujących i dynamicznych relacji, nie może zabraknąć książek na 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Nasza biblioteka jest otwarta dla wszystkich uczestników festiwalu. W Kinie Nowe Horyzonty od 21 do 31 lipca od godz. 10.00 do 20.00 tym, dla których czytanie jest przyjemnością i czymś tak naturalnym jak oddychanie i oglądanie filmów, zapewnimy dostęp do książek. A tych, którzy dotąd stronili od czytania, będziemy namawiać do zmiany nawyków.

Dzięki wydawcom, którzy wsparli nasz projekt i pomogli zapełnić półki naszej biblioteki, wybór będzie ogromny – dużo nowości i klasyka, coś dla miłośników filmu i historii, biografii, reportaży, kryminałów, dobrych powieści, poezji i komiksów. Pojawią się też książki dla dzieci i młodzieży.

Biblioteka to nie jedyna atrakcja. Tradycyjnie już, zapraszamy także na rozmowy o książkach i wokół książek! Tegoroczne spotkania literackie w ramach 16.MFF T-Mobile Nowe Horyzonty odbywać się będą pod hasłem „Trzy żywioły Nowych Horyzontów”:

29 lipca, piątek, godz. 21.30
Kino: Thorsen Nils, rozmowa o książce Lars von Trier. Życie, filmy, fobie geniusza

30 lipca, sobota, godz. 21.30
Muzyka: Pablopavo, rozmowa o książce Dym


31 lipca, niedziela, godz. 21.30
Literatura: Wojciech Chmielewski, rozmowa o książkach Najlepsza dentystka w Londynie i Brzytwa
Miejsce: Barbara, ul. Świdnicka 8b

Dym

DymScenariusz: Marcin Podolec, Marcin Węcławek
Rysunki: Marcin Podolec
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2016
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 165x230 mm
Stron: 192
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu, Karrot Kommando


Teksty bliższe miejskiej poezji niż zwykłym piosenkom. Rzetelne dziennikarstwo, nieograniczone limitem znaków i presją goniącego czasu. Narracja budowana dopracowanymi, pomysłowymi ilustracjami. Z połączenia tych trzech elementów powstał komiks "Dym" - graficzny wywiad z Pablopavo, jednym z najciekawszych artystów rodzimej sceny muzycznej, a zarazem uniwersalna historia o dojrzewaniu i wiecznej niepewności.

- Od lat jestem zafascynowany dokumentami, lubię rysować, a do rysowania sporo słucham - przyznaje Marcin Podolec, rysownik i scenarzysta. - Chętnie sięgam po tematy, które pozwalają mi wyjść do drugiego człowieka. "Dym" był dla niego sposobem na rozwinięcie formy, która sprawdziła się w świetnie przyjętym w Polsce i na świecie komiksie "Fugazi", historii legendarnego warszawskiego klubu.

- Obserwuję Pablopavo od jego początków, zrobiliśmy wspólnie kilkanaście wywiadów i byłem przekonany, że nie zgodzi się na standardową biografię. Trzeba było pójść dalej - mówi współscenarzysta Marcin "Flint" Węcławek. "Dym" to właśnie taki krok naprzód. Jego twórcy dają mówić nie tylko artyście, ale też jego utworom, wzbogaconym o ich graficzną interpretację. Portretując twórcę uchwycili o wiele więcej, choćby obraz barwnej, zmieniającej się w mgnieniu oka Warszawy lat 90., czy kawałek alternatywnej sceny muzycznej "od kuchni".

"Dym" to dwa lata pracy, godziny spisanych rozmów, ponad trzydzieści utworów i blisko 190 stron komiksu. Wywiad graficzny ukaże się 6 maja 2016 roku dzięki bezprecedensowej współpracy wydawnictw - muzycznego Karrot Kommando i zajmującej się komiksami Kultury Gniewu. Takiego Pablopavo jeszcze nie znacie. Nie byłoby "Dymu" bez jego ognia.

Biogramy twórców:

Marcin Podolec (ur. 1991 r. w Jarosławiu)

Twórca komiksów i animator. Narysował m.in. "Czasem" (scenariusz: Grzegorz Janusz nagroda dla najlepszego polskiego komiksu roku 2011), "Fugazi Music Club" (wydany we Francji, Włoszech, Niemczech i Hiszpanii) oraz "Podgląd" (scenariusz: Daniel Chmielewski wydany we Francji). Jego animowany dokument był wyświetlany i nagradzany w Polsce i za granicą, m.in. w Seulu, Sofii, Lipsku, Atenach, Monachium oraz Clermont-Ferrand. Finalista Talentów Trójki 2014 w kategorii sztuk wizualnych.

Marcin "Flint" Węcławek (ur. 1980 r. w Warszawie)

Dziennikarz, redaktor, copywriter i PR-owiec. Współautor "Antologii Polskiego Rapu", największego przeboju w katalogu Narodowego Centrum Kultury. Pisał o muzyce m.in. dla "Ślizgu", "Przekroju", "Ultramaryny", "Gazety Magnetofonowej", "M/I" i "Noise Magazine". Publikował w portalach Interia.pl, T-Mobile Music i Red Bull Muzyka. Szperał za miejskimi tematami dla "Życia Warszawy" i Legii Warszawa. Współprowadził audycję w słynnej "Radiostacji".

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Dym Dym Dym Dym Dym Dym Dym
[Ystad za instytutksiazki.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-