baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa komiksowa: Kilometr z życia Jana Pawła II


Do końca Światowych Dni Młodzieży w Krakowie na ulicy Czarnowiejskiej można podziwiać stumetrowy komiks poświęcony Janowi Pawłowi II. O projekcie pisaliśmy w lutym 2015 r.
Do końca ŚDM w Krakowie można podziwiać niezwykły, stumetrowy komiks poświęcony Janowi Pawłowi II.

Spotkanie z piłkarzami klubu Real Madryt, Msza św. dla trędowatych, konkurs jedzenia kremówek czy potrącenie przez samochód - m.in. o takich wydarzeniach z życia Jana Pawła II przypomina 100-metrowy komiks, który oglądać można przy ul. Czarnowiejskiej (w okolicach lokomotywy).

kilometrzzyciajanaprzykl

Ta niezwykła praca powstawała przez dwa lata. Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie GPS Kalwaria, do projektu zaprosili zarówno Polaków, jak i mieszkańców Peru, Chile, Meksyku i Argentyny (w Ameryce Południowej działa bowiem stowarzyszenie siostrzane - GPS Chile). Przekonywali, że choć każdy z nas kojarzy postać polskiego papieża, to niewiele jest takich, którzy potrafiliby wymienić aż tysiąc wydarzeń z jego życia. Warto więc lepiej poznać jego biografię. Stąd właśnie plenerowa wystawa.Po zgłoszeniu się do projektu - jak informuje Wiktoria Rak z GPS Kalwaria - każdy otrzymywał wiadomość z przydzielonym mu wydarzeniem z życia Ojca Świętego, a następnie wykonywał pracę plastyczną w formacie A3, zachowując formę komiksu. Najwięcej rysunków napłynęło z placówek wychowawczych, ale chętnie tworzyli też artyści dorośli. Udało się zgromadzić ok. 700 prac!

GPS Kalwaria (skrótowiec pochodzący od: Giovanni Paolo Secondo) zrzesza młodych ludzi z Kalwarii Zebrzydowskiej i okolic, których inspiruje postawa polskiego papieża. Jej członkowie pokazują, jak dobrze wykorzystać swoją młodość. Głośno było o nich już nieraz - zorganizowali np. akcję "Busem do marzeń". W jej ramach, promując Polskę i Światowe Dni Młodzieży, pokonali żółtym busem 9 tys. km, odwiedzili 11 krajów Europy Wschodniej i Południowej, spędzając w trasie 44 dni.


[Ystad za krakow.gosc.pl, Kilometr z życia JPII FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-