Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa animowanych komiksów w Muzeum Powstania Warszawskiego


Dzisiaj - 20 lipca - o godzinie 17:00 w antresoli Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie otwarta wystawa Akcja "Animacja", na której będzie można obejrzeć 15 animowanych komiksów przygotowanych przez studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Wystawę będzie można oglądać do końca września
15 animowanych komiksów przygotowanych przez studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na podstawie rozmów z powstańcami znajdujących się w Archiwum Historii Mówionej, można zobaczyć od czwartku na wystawie w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wystawa "Akcja Animacja" jest jednym z pierwszych wydarzeń zaplanowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 72. rocznicy wybuchu zrywu.
Techniki tradycyjne i cyfrowe

akcjaanimacja2016_01

akcjaanimacja2016_02

- Od pięciu lat współpracujemy z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych. Jej studenci na początku roku akademickiego otrzymali zadanie, by na podstawie rozmów z powstańcami znajdujących się w naszym Archiwum Historii Mówionej narysowali, a potem zanimowali komiks - opowiadał PAP autor koncepcji wystawy Jan Radziukiewicz.

Prace powstały pod kierunkiem dr. Piotra Nowińskiego, mgr. Rafała Masłyka i mgr. Mateusza Szewczyka w Pracowni Komiksu Multimedialnego i Gier na Urządzenia Mobilne. - I pod koniec roku akademickiego zaczęły one przychodzić do muzeum. Mimo że nie planowaliśmy ich prezentować na wystawie - okazało się, że te komiksy są bardzo ciekawe i warto je pokazać w naszym muzeum - powiedział Radziukiewicz.

W prezentowanych pracach rysunki wykonano zarówno techniką tradycyjną, jak i cyfrową. Animacje i specjalne efekty wizualne to wynik, jak wyjaśnił, zastosowania aplikacji do zaawansowanych technik wideo i narzędzi do grafiki 3D. Dodatkowym elementem jest udźwiękowienie obrazu.
Na bazie powstańczych wspomnień

Na wystawie można będzie zobaczyć 15 wybranych przez muzeum prac, które zostaną zaprezentowane na telewizorach i rzutnikach. Towarzyszyć im mają proste elementy graficzne. - Prace wykonali studenci Wydziału Sztuki Nowych Mediów, gdzie przeważnie kształcą się osoby mające już jakieś doświadczenie rysunkowe. Niektórzy z nich są naprawdę bardzo utalentowani - podkreślił autor koncepcji wystawy.

- Obecnych studentów dzielą 72 lata od wydarzeń powstania, jednak ich zrozumienie emocji, jakie towarzyszyły ich rówieśnikom z tamtego okresu, jest bardzo dobre. Tutaj ta młodość autorów komiksów okazała się dużą zaletą. Większość z nich także bardzo uważnie przesłuchała wywiady z powstańcami i starannie wybrali fragmenty, które wykorzystali w pracach. Widać w nich także emocje, które towarzyszyły studentom, umożliwiające im jak sądzę również nowe spojrzenie na historię zrywu - dodał Radziukiewicz.

Wystawa "Akcja Animacja" ma być dostępna dla zwiedzających od czwartku do początku października na antresoli.
72. rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

W ramach obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wydana zostanie także płyta Andrzeja Smolika, który zaprosił do współpracy wokalistkę Natalię Grosiak i rapera Miuosha. Młodzi artyści napisali teksty sięgając, podobnie jak komiksiarze, do Archiwum Historii Mówionej. Koncertowa premiera albumu 29 lipca.[Ystad za tvnwarszawa.tvn24.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-