baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Komiks. Od superbohaterskiej "neokolonizacji" do angolskiej sceny komiksowej


W czwartek 14 lipca o godzinie 18:30 w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Jazdów 2) odbędzie się spotkanie Komiks. Od superbohaterskiej „neokolonizacji” do angolskiej sceny komiksowej / Podróżowanie pojęć popkultury w Afryce, którego gośćmi będą Sebastian Frąckiewicz i Jakub Jankowski.
Komiks. Od superbohaterskiej „neokolonizacji” do angolskiej sceny komiksowej

drugie spotkanie z cyklu
PODRÓŻOWANIE POJĘĆ POPKULTURY W AFRYCE
towarzyszące wystawie El Hadjiego Sy "Na początku myślałem, że tańczę"

czwartek / 14 lipca / 18:30
Laboratorium, sala im. Wojciecha Krukowskiego
wstęp wolny

Goście:
Sebastian Frąckiewicz – dziennikarz kulturalny, krytyk komiksowy, autor bloga „Outline” oraz publikacji na temat komiksu i street artu
dr Jakub Jankowski – Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, tłumacz komiksów, współtwórca wielu blogów i pism komiksowych (m.in. Poltergeist, pRzYpAdKiEm, Polter)

Kurator cyklu: Konrad Schiller

20160714warszawa

Pomimo silnego przywiązania obywateli państw Afryki do ich kulturalnych tradycji, korzenie rozwijającej się tam coraz intensywniej sceny komiksu sięgają zdecydowanie poza rodzimy kontynent. Globalne przepływy myśli i znaczeń przyczyniają się do transkontynentalnych wymian, które ukonstytuowały współczesnych twórców. Wśród inspiracji, mających istotny wpływ na rozwój komiksu od lat 60., wymienić należy zarówno komiksy amerykańskie, francusko-belgijskie BD, jak i japońską mangę. Nie sposób mówić w tym przypadku ogólnie o „komiksie afrykańskim”, bo jako taki – jednorodny – nie istnieje; wewnętrzny rynek jest bardzo zróżnicowany pod względem zarówno lokalnych zwyczajów, jak i zewnętrznych wpływów. Zasadniczą rolę odegrały tu także media masowe, mieszające się z kulturą ulicy i sztukami pięknymi.

Początkowa faza rozwoju komiksów w krajach Afryki była często graficznym odzwierciedleniem politycznych realiów formułujących się narodów. Był to także zapis tradycyjnych afrykańskich opowieści, dotąd przekazywanych ustnie. Młodsza generacja twórców zastąpiła jednak mitologiczne i historyczne postaci, ukazując ludzi we współczesnych realiach, z ich codziennymi zmaganiami i problemami. Zewnętrzne wpływy zaszczepiły na tamtejszy grunt także „zachodnie” wzorce osobowe, czego efektem są serie komiksów o superbohaterach, m.in. nigeryjskim Guardian Prime oraz południowoafrykańskim Kwezi. W wielu państwach organizowane są festiwale komiksu, a ich rozwój prześledzić można na przykładzie „Luanda Cartoon”, który w zeszłym roku odbył się w stolicy Angoli po raz dwunasty i który oddziałuje na pobliskie regiony.

Afrykańscy autorzy posługują się językiem komiksu, który powstał na bazie ogólnoświatowych wzorców, dzięki czemu ich twórczość wpisuje się w ogólnoświatowe trendy i jest jednym z wielogłosów w heterogenicznym systemie komunikacji. Szybkie tempo, z jakim globalne formy kultury są anektowane przez afrykańskich twórców, podaje w wątpliwość stosowanie tu prostego modelu centrum-peryferie.

PODRÓŻOWANIE POJĘĆ POPKULTURY W AFRYCE
Bierzemy na warsztat różne przejawy afrykańskiej kultury popularnej: fascynującego konglomeratu tradycji i współczesności dalekiego od „etnograficznych” skojarzeń z Afryką i stereotypów z nią związanych. Tytuł całego cyklu nawiązuje do teorii uznanej badaczki kultury współczesnej Mike Bal dotyczącej „wędrujących pojęć nauk humanistycznych”. Podobne do siebie zjawiska krążą pomiędzy dyscyplinami, okresami historycznymi i oddalonymi od siebie geograficznie społecznościami. Podczas spotkań przyjrzymy się płynnym znaczeniom takich pojęć, jak:
STYL/moda, od kongijskich dandysów do współczesnych projektantów, kwestii dotykających tożsamości, płci i tradycji.
RYTM/muzyka, od afrobeatu, przez scenę shangan electro do angolskiego deathmetalu.
FANTASTYKA/literatura science-fiction, komiks i kino, od czarnych superbohaterów, przez utopijne wizje przyszłości i kolejne odsłony przemysłu filmowego Nollywood.


[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-