NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa: REBUS Szymona Teluka


W sobotę 9 lipca o godzinie 19:00 w zielonogórskiej galerii Pro Arte (Stary Rynek 2-3) odbędzie się wernisaż wystawy "Rebus Szymona Teluka". Wystawę będzie można oglądać do 14 lipca.
Zapraszamy do Galerii Pro Arte Okręgu Zielonogórskiego ZPAP na wystawę malarstwa Szymona Teluka.
Wernisaż z udziałem artysty odbędzie się w sobotę, 9 lipca o godzinie 19:00.
Szymon Teluk ukończył Wydział Artystyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Andrzeja Klimczaka - Dobrzanieckiego w 2009 r.
Malarz, rysownik, karykaturzysta, ilustrator i autor komiksów. Sporadycznie zajmował sie działaniami przestrzennymi oraz performance. Wykładowca Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu i asystent w pracowni malarstwa w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Współtwórca kierunku studiów „Komiks i ilustracja z elementami concept art”.
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Współtwórca działającej przy Stowarzyszeniu Ekspresja galerii działań przestrzennych "Bunkier kultury" oraz inicjatywy animacyjnej Małe Miejsce Sztuki. W latach 2009 - 2016 zorganizował w blisko 200 miejscowościach w Polsce wiele projektów kulturalnych, warsztatów, prezentacji i wykładów popularyzujących sztuki wizualne, komiks i ilustrację,
Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Słowacji i Francji.


20160709teluk


"Malarstwo Szymona Teluka oparte jest na dychotomii, napięciu i przekorze. Jest poszukiwaniem spełnienia w harmonii, a zarazem dążeniem do nieustannej transgresji. Artysta chciałby rozpłynąć się w akcie twórczym niczym Kazimierza Malewicza biały kwadrat na białym tle i doświadczyć mistycznego spokoju przepełnionego mocą i intensywnością, jaki emanuje z obrazów Marka Rothki. Zarazem pragnie spontaniczności, wieloznaczności, żywiołowej pozarozumowej natury, jaka kierowała ręką Francisa Bacona. To wewnętrzne napięcie niezwykle utrudnia podejmowanie malarskich decyzji. Każdy wybór zdaje się być wejściem na równię pochyłą, zmierzającą w stronę rutyny, formalnego skostnienia, wyjałowienia treści i pustki sensu.
W tej sytuacji Teluk trzyma się „drogi środka”. Uznaje niepewność za wartość, która motywuje do artystycznych poszukiwań, z dystansu wzmagającego czujność czyni cnotę, a za główną przestrzeń refleksji przyjmuje naturę obrazu i jego związek z ludzką psychiką(...)"
dr Łukasz Musielak
lipiec 2016


kurator wystawy - dr Iwona Peryt-Gierasimczuk
Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Zielona Góra

[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-