NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa w Zielonej Górze - Papcio Chmiel i Jego Podopieczni


Dzisiaj - 6 lipca - o godzinie 17:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej (Zielona Góra, Aleja Niepodległości 15) odbędzie się wernisaż wystawy "Papcio Chmiel i Jego Podopieczni" ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Wystawę będzie można oglądać do 21 sierpnia.
6 lipca br. (środa) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy pt. Papcio Chmiel i Jego Podopieczni ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie

Jest to kolejna ekspozycja z cyklu Spotkania z Mistrzem, odbywającego się w ramach dorocznego Lata Muz Wszelakich, a współorganizatorami wydarzenia są: Muzeum Ziemi Lubuskiej, Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury.
Na wystawie pokazane zostaną prace Henryka J. Chmielewskiego znakomitego rysownika, którego śmiało możemy nazwać ojcem polskiego komiksu. Bohaterowie jego ksiąg – kultowe dziś postaci Tytusa, Romka i A’Tomka – towarzyszą już trzeciemu, a nawet czwartemu pokoleniu Polaków. Intrygują, bawią i wyostrzają zmysł obserwacji. Co ciekawe, nie tylko graficzne odniesienia postaci mocno utrwaliły się w naszej świadomości. Niektóre z tekstów umieszczonych w „dymkach” nad rysunkami, jak mówią wierni fani komiksu, żyją drugim życiem i często przywoływane są podczas rozmów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ich autorem jest właśnie niezmiennie dowcipny, zawsze na czasie i znakomity graficznie Papcio Chmiel.
Na wystawie można odnaleźć wybrane prace, ilustrujące przygody sławnych bohaterów, od 1958 roku do 2013 roku. Oglądając je w jednej przestrzeni, prześledzić możemy zmiany, jakim podlegał ten komiks. Syntetyczna początkowo kreska Papcia Chmiela ewoluowała, stając się z czasem bardziej dynamiczna, a czarno-białe figurki ubrane zostały w kolory, z każdą kolejną dekadą coraz bardziej krzykliwe. Bohaterowie kreskówki z biegiem lat zaczęli eksplorować nie tylko nasz współczesny świat – na Ziemi i w kosmosie – ale i historię.

HENRYK JERZY CHMIELEWSKI ps. Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 w Warszawie).
Grafik, rysownik, publicysta, twórca komiksów i plakatów. Uczestnik powstania warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” (ps. Jupiter), członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1956), Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowiska Żołnierzy 7 Pułku Piechoty Armii Krajowej „Garłuch” (1983).
W latach 1950-1956 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1956 roku w pracowni prof. H. Tomaszewskiego.
Jako rysownik zadebiutował w 1947 roku w czasopiśmie „Świat Przygód” przekształconym w 1949 roku w „Świat Młodych”. W redakcji pisma pracował jako grafik i publicysta do 1983 roku.
Jest twórcą kontynuacji wielu serii komiksowych. Największą popularność przyniósł mu komiks Tytus, Romek i A’Tomek publikowany na tamach „Świata Młodych” od 1957 do 1992 roku, a od 1966 roku wydawany w formie książkowej. Do tej pory ukazało się 31 ksiąg i kilkanaście wydawnictw albumowych z ich przygodami, wydanych w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Wizerunek trójki bohaterów wykorzystano dotąd w wielu produkcjach: plakatów, znaczków pocztowych, kubków, figurek, lalek, filmów animowanych, słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, wręczana jest każdego roku plakietka z portretem Tytusa „Doctor Humoris Causa – za Zasługi dla Komiksu”. Tytus jest maskotką Festiwalu Filmów dla Dzieci „Zero Nudy” organizowanym w Opolu przez Młodzieżowy Dom Kultury i firmę Vip Car.
Henryk Jerzy Chmielewski wspólnie z Barbarą Tylicką jest autorem książki dla dzieci Generał Ciupinek (1965), do której wykonał ilustracje. Napisał również autobiografię Urodziłem się w Barbakanie (1999) i jej ciąg dalszy Tytus zlustrowany (2006) oraz wersję uzupełnioną – Tarabanie w Barbakanie (2013). Rysował dla takich czasopism, jak m.in.: „Świat Przygód” (1947-1949), „Świat Młodych” (1949-1984; publikacje do 1992), „Dookoła Świata” (1954), „Czyn Młodzieży” (1965-1966), „Kurier Polski” (1972). Jego prace publikowały również „Fantazja”, „Gazeta Wyborcza”, „Gilotyna” (dodatek do „Super Expressu”), „Rzeczpospolita”.
Odznaczenia, m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi (1957), Order Uśmiechu (1973), Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski (1978), Warszawski Krzyż Powstańczy (1983), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2009), Złoty Łukowski Niedźwiedź (2011), Medal „Zasłużony dla Warszawy” (2013).
Prace w zbiorach, m.in.: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Warszawy, Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie (opracowanie Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie).

Wystawa i kopie prac wykonane zostały przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Kurator wystawy:
Alicja Błażyńska

Termin wystawy:
6 VII – 21 VIII 2016


[Ystad za mzl.zgora.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-