NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie z Alfonso Zapico we Wrocławiu


W czwartek 7 lipca o godzinie 19:00 w ramach festiwalu "Miesiąc Spotkań Autorskich 2016" we wrocławskiej Mediatece (pl. Teatralny 5) odbędzie się spotkanie z Alfonso Zapico autorem wydanych w Polsce komiksów: "Café Budapeszt", "Dublińczyk", "Śladami Joyce’a".
O Festiwalu "Miesiąc Spotkań Autorskich 2016"

Odbywa się codziennie między 1 lipca i 4 sierpnia w Brnie, Wrocławiu, Ostrawie, Koszycach i Lwowie. Gościem honorowym tegorocznej siedemnastej edycji jest HISZPANIA. W ramach głównego programu festiwalu przedstawi się 16 pisarzy polskich, pięciu czeskich, pięciu słowackich, czterech ukraińskich i 31 hiszpańskich.

Miejsca spotkań:

Czechy
Brno: Divadlo Husa na provázku,
Zelný trh 9
Ostrawa: Klub Atlantik,
Československých legií 7

Słowacja
Koszyce: Bábkové divadlo Košice,
Alžbětina 38

Polska
Wrocław: Mediateka,
pl. Teatralny 5

Ukraina
Lwów: Dzyga,
Virmens´ka 35

_______________


Powieść graficzna

Alfonso Zapico

Urodził się w 1981 w Blimea, studiował ilustratorstwo i projektowanie w Oviedo, pracował jako ilustrator. Współpracował z wieloma wydawnictwami i agencjami reklamowymi, z dziennikiem regionu Asturii La Nueva España oraz innymi mediami. Stał się rozpoznawalny dzięki swoim powieściom graficznym. Dublinés (Dablińczyk, 2011), powieść w której przedstawił biografię Jamesa Joyce’a, została przyjęta jako prawdziwe odkrycie. W tym samym roku opublikował książkę podróżniczą La ruta Joyce (Droga Joyce’a) opartą na materiałach zebranych w miastach europejskich, jakie odwiedził słynny Irlandczyk. Najnowsza powieść graficzna Zapico została wydana w ubiegłym roku pt. La balada del norte (Północna ballada).

Café Budapeszt

Café BudapesztScenariusz: Alfonso Zapico
Rysunki: Alfonso Zapico
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2011
Tytuł oryginału: Café Budapest
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Stron: 160
Cena: 49 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-61-08-1579


Jechezkel Damjanich jest młodym żydowskim skrzypkiem, który mieszka z matką w posępnym Budapeszcie roku 1947. Pewnego dnia otrzymuje list z Jerozolimy, wysłany przez swojego wuja Yosefa, od którego nie miał wieści od 12 lat i na którego gniewa się jego matka, pozornie bez powodu. Uciekając przed biedą, oboje docierają do Palestyny w trudnym dla kraju momencie politycznym, tuż przed wycofaniem się z regionu Anglików.

Wuj Josef prowadzi Café Budapeszt, malowniczy lokal w pobliżu Starego Miasta, w którym razem spotykają się Żydzi, Arabowie, ludzie z Zachodu... Ulotna oaza harmonii, w której nuty Jechezkela będą musiały szybko ustąpić miejsca świstowi pocisków z davidki, arabskim bombom, nienawiści i zniszczeniu. Café Budapeszt staje się scenerią, w której odbijają się chaos i barbarzyństwo obecne w całej Palestynie.

Alfonso Zapico (Asturia, 1981), dyplom z ilustracji i rysunku w Akademii Sztuki w Oviedo, urodził się w Blimea, asturyjskim miasteczku położonym w regionie dolin górniczych. Jako wolny strzelec wykonuje krajowe i regionalne zlecenia graficzne (podręczniki, filmy rysunkowe, strony web, ilustracje) oraz od 2005 roku pracuje jako ilustrator dla Rady Edukacji Księstwa Asturii.
Jest stałym współpracownikiem periodyku regionalnego „La Nueva España”, jego komiksy i paski komiksowe publikowane były w licznych asturyjskich pismach młodzieżowych i cyfrowych.
Jego pierwszy album komiksowy, „La guerre du professeur Bertenev”, opublikowany we Francji przez Editions Paquet, zdobył w 2007 roku Prix BD Romanesque na festiwalu FestiBD w Ville de Moulins. Jest także jednym z rysowników w zbiorczym albumie „Un jour de mai”.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Café Budapeszt Café Budapeszt Café Budapeszt Café Budapeszt Café Budapeszt


Dublińczyk

DublińczykScenariusz: Alfonso Zapico
Rysunki: Alfonso Zapico
Data wydania: Wrzesień 2012
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 170X240 mm
Stron: 228
Cena: 69 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-61081-75-3„Dublińczyk” jest pełen szczegółów i koncentruje się na życiu Jamesa Joyce’a. Pokazuje chwile z jego życia, rozmowy, problemy i przygody, które ukształtowały jedną z wielkich postaci XX wieku. Jest to ponadto ujmująca podróż pociągiem przez miasta, które odwiedził ów Irlandczyk, obywatel świata.

Zajmij miejsce, zanim pociąg ruszy, i gotowe. Jeśli zastosujesz się do moich instrukcji i Bóg ci będzie sprzyjał, szybko będziesz mógł spotkać Irlandczyka piszącego powieść lub popijającego piwo. Możliwe, że akurat będzie kpił sobie z Yeatsa albo śmiał się prosto w twarz Proustowi. Jeśli go spotkasz, lepiej mu się nie naprzykrzaj... Dużo lepiej po prostu śmiać się z nim.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Dublińczyk Dublińczyk Dublińczyk Dublińczyk Dublińczyk Dublińczyk Dublińczyk Dublińczyk


Śladami Joyce’a

Śladami Joyce’aScenariusz: Alfonso Zapico
Rysunki: Alfonso Zapico
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2012
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 148X210 mm
Stron: 204
Cena: 49 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-61081-80-7Śladami Joyce’a do dziennik podróżny, zapiski Alfonso Zapico z wyprawy do miejsc związanych z Jamesem Joyce’em poczynione w czasie zbierania dokumentacji w ramach pracy nad powieścią graficzną Dublińczyk. Asturyjski autor sięga po ironię i humor w opowiadaniu o różnorodnych przygodach, które stały się jego udziałem w Dublinie, Trieście, Paryżu i Zurychu – w czterech najważniejszych miastach na drodze życiowej i twórczej genialnego Irlandczyka. Zapico, kierowany intuicją i wiedzą, przekształca swoje obserwacje w zabawne zapiski.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Śladami Joyce’a Śladami Joyce’a Śladami Joyce’a Śladami Joyce’a Śladami Joyce’a

[Ystad za msa.wroclaw.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-