baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie autorskie z Szulcem i Babczyńskim - Olimpia z Gdańska


We wtorek 28 czerwca o godzinie 17:30 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku (ul. Mariacka 42) odbędzie się spotkanie promocyjne komiksu "Olimpia z Gdańska". Gośćmi będą autorzy - Piotr Szulc i Jakub Babczyński.
Wydany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku komiks „Olimpia z Gdańska” autorstwa Piotra Szulca i Jakuba Babczyńskiego powstał na podstawie oryginalnego libretta autorstwa Krystyny i Blaise’a de Obaldia napisanego do opery Z. Krauzego „Olimpia z Gdańska”. Jest pierwszą w Polsce próbą przeniesienia opery na język słowa i obrazu. „Olimpia z Gdańska” to historia, w której przeplatają się dwie opowieści: o Stanisławie Przybyszewskiej i bohaterce jej powieści Olimpii de Gouges - osiemnastowiecznej feministce, abolicjonistce i dramatopisarce, żyjącej w czasach Rewolucji Francuskiej.

Piotr Szulc - ur. w 1983 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. Pisze scenariusze do komiksów, animacji i gier miejskich oraz prowadzi zajęcia ze scenariopisarstwa. Jest laureatem konkursów literackich i komiksowych, m.in.: konkurs na krótką formę komiksową w ramach MFKiG, Odra Miłosza, FOR - komiks o tematyce ekonomicznej.

Jakub Babczyński - ur. w 1980 r. w Gdańsku. Narysował albumy: „Ballada o Eulalii” i „Prawdziwy przyjaciel" do scen. J. Szyłaka, „Miasto z widokiem” do scen. E. Żukowskiej oraz „Olimpię z Gdańska” do scen. Piotra Szulca. Wystąpił w antologiach i magazynach: „Opowieści tramwajowe”, „Japonia widziana oczyma 20 autorów”, „GDAK”, „Komiksownia”, „Zeszyty Komiksowe”.

Projekt Oblicza Przybyszewskiej ma na celu przypomnienie jednej z najważniejszych postaci gdańskiej sceny literackiej minionego wieku. Rok 2016, sto piętnasta rocznica urodzin pisarki, to odpowiedni moment, żeby przybliżyć jej postać i dorobek mieszkańcom Gdańska i nie tylko.

Spotkanie poprowadzi Przemysław Zawrotny.Olimpia z Gdańska

Olimpia z GdańskaScenariusz: Piotr Szulc
Rysunki: Jakub Babczyński
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2015
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 165 x 232 mm
Stron: 32
Cena: 20 zł
Wydawnictwo: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego
ISBN: 978-83-8928-580-5


Komiks powstał na podstawie oryginalnego libretta autorstwa Krystyny de Obaldia i Blaise de Obaldia napisanego do opery Z.Krauzego „Olimpia z Gdańska”. Licencji na opracowanie tekstu libretta w komiksie udzieliło Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A. w Krakowie.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Olimpia z Gdańska
[Ystad za wbpg.org.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-