baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie promocyjne książki Papież i generał


W poniedziałek 20 czerwca o godzinie 17:30 w warszawskim Przystanku Historia (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się spotkanie promocyjne książki "Papież i Generał". Jednym z gości spotkania będzie autor ilustracji - Przemysław Truściński.
Prezentacja książki Marka Millera Papież i generał wydanej przez Narodowe Centrum Kultury i wydawnictwo Rosikon Press. W spotkaniu udział wezmą: dr Paweł Ukielski, zastępca prezesa IPN, rysownik Przemysław Truściński, twórca ilustracji do książki, oraz Marek Miller, dziennikarz, twórca Laboratorium Reportażu, autor publikacji.
Książka jest próbą rekonstrukcji tajemniczego, przełomowego spotkania Jana Pawła II i Wojciecha Jaruzelskiego na Wawelu w 1983 roku. Tekst został wzbogacony komiksowymi planszami autorstwa trzech rysowników. „Choć nie jest to film, ma się wrażenie, że tekst pulsuje, dopowiada coś, co samymi słowami trudno wyrazić. Mistrzostwo mistrza reportażu, a Miller jest takim niewątpliwie, wyraża się w nowej, efektownej formie. W tym przypadku efektowny oznacza także efektywny, a więc skuteczny, w każdym razie przyciągający uwagę” (prof. Andrzej Paczkowski).
Papież i Generał

Papież i GenerałAutor: Marek Miller
Okładka: Przemysław Truściński
Ilustracja: Przemysław Truściński, Krzysztof Ostrowski, Jacek Frąś
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2016
Oprawa: miękka
Format: 210x295 mm
Stron: 248
Cena: 70,00 zł
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
ISBN: 9788379821594


Książka “Papież i Generał” to:

niespotykany w Polsce eksperyment łączący literaturę faktu najwyższej próby z sztuką komiksową. Swoim talentem dzielą się mistrzowie tego medium w naszym kraju - Przemysław "Trust" Truściński, Krzysztof Ostrowski i Jacek Frąś.

próba rekonstrukcji tajemniczego, przełomowego spotkania Jana Pawła II i Wojciecha Jaruzelskiego na Wawelu w 1983 roku,

opowieść o reidentyfikacji, próba odpowiedzi na pytanie, na ile można zbliżyć się do Historii przez duże H, która działa się za naszego życia? I co może z tego wynikać?

próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego my Polacy aż tak bardzo się różnimy i pomysł na współistnienie i rozwój pomimo wszystko,

mini podręcznik reportażu badającego potencjalne możliwości gatunku - między innymi poprzez komiks dokumentalny,

próba lekcji najnowszej historii dla młodych ludzi (klas dziennikarskich, maturzystów, studentów, dla wszystkich chcących zrozumieć świat i mieć wpływ na jego przyszłość).

Marek Miller – reporter, twórca Laboratorium Reportażu, ośrodka poszukiwań i eksperymentów w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Autor metody polifonicznej powieści reportażowej. Opublikował między innymi: Reporterów sposób na życie, Kto tu wpuścił dziennikarzy?, Filmówka. Powieść o łódzkiej Szkole Filmowej, Arystokracja, Europa według Auschwitz – Litzmannstadt Ghetto, Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller, Dziennikarstwo według Jana Pawła II, Góra Góry czyli ekonomia zbawienia.

*  *  *

"Mam przed sobą dwa teksty: tom „Kto tu wpuścił dziennikarzy”,wydany przed chyba 30 laty w tzw. drugim obiegu przez Niezależną Oficynę Wydawniczą Nowa oraz książkę „Papież i Generał”. Oba są autorstwa tego samego Marka Millera, a można powiedzieć, że są to dwa różne światy. Pierwszy – mówiąc łagodnie – zgrzebny, prosty, zapełniony literami, które układają się w słowa, te zaś w zdania. I nic więcej. Drugi – efektowny, kolorowy, w którym są słowa, ale są też obrazy: rysunki, zdjęcia. Choć nie jest to film, ma się wrażenie, że tekst pulsuje, dopowiada coś, co samymi słowami trudno wyrazić. Mistrzostwo mistrza reportażu, a Miller jest takim niewątpliwie, wyraża się w nowej, efektownej formie. W tym przypadku efektowny oznacza także efektywny, a więc skuteczny, w każdym razie przyciągający uwagę. Nie wnikając w samą narrację, która dotyczy wydarzenia wciąż ukrytego za zasłoną dyplomatycznej dyskrecji, podziwiam sposób w jaki Marek Miller posługuje się rzadko używanymi instrumentami ekspresji. Niby wszystkie je znamy – z komiksów czy memów – tu jednak dochodzi do świetnego zespolenia treści (czyli narracji o wydarzeniu) i formy. Rezultat świetny. Gratulacje."

prof. Andrzej Paczkowski

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Papież i Generał Papież i Generał Papież i Generał Papież i Generał Papież i Generał Papież i Generał Papież i Generał Papież i Generał
[Ystad za przystanekhistoria.ipn.gov.pl, Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-