NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa: Komiksowy kalejdoskop. Od Papcia Chmiela po Neila Gaimana


Dzisiaj o godzinie 12:00 w holu Biblioteki Głównej UMCS (ul. Idziego Radziszewskiego 11, Lublin) odbędzie się wernisaż wystawy "Komiksowy kalejdoskop. Od Papcia Chmiela po Neila Gaimana". Wystawę będzie można oglądać do końca maja.
Zapraszamy na otwarcie wystawy „Komiksowy kalejdoskop. Od Papcia Chmiela po Neila Gaimana” - ekspozycji komiksów ze zbiorów naszej Biblioteki.
Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 9 maja o godz. 12:00 w holu Biblioteki Głównej UMCS. Wystawę objął patronatem JM Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski.


20160509umcs

Prezentowana wystawa zogniskowana jest wokół kluczowych twórców ze świata komiksu: takich, którzy odcisnęli na nim swoje piętno i wpłynęli albo na jego kształt (eksperymenty formalne, nowe rodzaje bohatera, gra z czytelnikiem), albo na jego odbiorców (popularyzacja komiksu, zwrócenie uwagi na jego możliwości). Obok Neila Gaimana, Franka Millera, Grzegorza Rosińskiego, Scotta Snydera, Alana Moore’a, Christophe’a Chabouté, Enkiego Bilala, Pascala Rabaté, Moebiusa, Règisa Loisela i Willa Eisnera odnajdziecie przedstawicieli komiksu polskiego i japońskiego. Dzięki szerszej perspektywie, pozwalającej zestawić dzieła klasyki europejskiego komiksu i tytuły „superbohaterskie” czy rodzime opowieści przygodowe, można prześledzić zmiany, którym ulegał sam komiks, i ustalić punkty wspólne, charakterystyczne dla całego medium. Komiks bawi ucząc, tłumaczy świat, pozwala zaznać siły mitu, śmieszy, frapuje, straszy, zmusza do kontemplacji i zadawania pytań - jak każda inna forma sztuki.
Prezentowana wystawa, oparta na licznych (w pierwszym kwartale 2016 r. obejmujących ponad 600 albumów) zasobach naszej Biblioteki, ma za zadanie przybliżyć ten znany dotąd jedynie w gronie miłośników komiksu fragment zbiorów, wymykający się jednoznacznej klasyfikacji.
Po opublikowaniu wystawy w wersji elektronicznej w zasobach Biblioteki Cyfrowej UMCS znaleźć będzie można również aktualizowaną co kwartał bazę posiadanych przez Bibliotekę komiksów.

Otwarcie wystawy poprzedzą warsztaty rysowania komiksu prowadzone przez Grzegorza J. Nowickiego (Warsztaty Komiksu), które rozpoczną się o godz. 11;00, również w holu BG UMCS.


[Ystad za Biblioteka UMCS FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-