Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa: Komiks to miks! Słowa i obrazu


Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu (Filia nr 9, ul. Serbinowska 1A) zaprasza do 20 maja na wystawę "Komiks to miks! Słowa i obrazu".
Filia nr 9, ul. Serbinowska 1A
Termin: 6 kwietnia – 20 maja 2016

W dniu 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Prezentując w tym czasie wystawę poświęconą komiksowi pokazujemy, że książka niejedno ma imię...

Korzenie sekwencyjnej historii obrazkowej z dodanym tekstem sięgają dziewiętnastowiecznej grafiki prasowej, a są i tacy, którzy umieszczają je w średniowiecznych formach obrazkowych z krótkimi komentarzami sławiącymi czyny bohaterów lub historie świętych.

Prezentowana ekspozycja obejmuje starsze i nowsze wydawnictwa komiksowe, w tym polskie od „Gucia i Cezara”, „Tytusa, Romka i A’Tomka” do „Wiedźmina” i „Pana Blakiego”. Oprócz przykładów komiksów zabawnych i wesołych w treści, przeznaczonych głównie dla dzieci i młodzieży, na wystawie znalazły się również wydawnictwa poświęcone tematom zupełnie poważnym, a nawet tragicznym, jak „To była wojna okopów 1914-1918” lub ukazujący słowem i czarno-białym obrazem Holocaust, pt. „Maus” Arta Spiegelmana. Obok „Maus” nie mogło zabraknąć „Persepolis”, jednej z najbardziej znanych i wielokrotnie nagradzanych powieści graficznych świata autorstwa Marjane Satrapi. Tak więc, tematyka poważna sąsiaduje z czytanymi przez pokolenia dzieci „Donaldem”, „Myszką Miki”, czy zeszytami o czarodziejkach - „Witch”.

Swoje miejsce na wystawie znalazła także manga oraz książki z teorii gatunku, jak „Polski komiks kobiecy” i „Sztuka komiksu” Krzysztofa Teodora Toeplitza, a także ogólne informacje o komiksie.

Słowo uzupełnia obraz, a obraz jest dopełnieniem słowa w edukacyjnych historiach komiksowych pt. „Biblio Story”, które otwierają i zamykają ekspozycję stanowiącą tło do zajęć o komiksie i z komiksem, zaplanowanych dla młodzieży gimnazjalnej na 27 kwietnia 2016.

Na wystawie wykorzystano zbiory Biblioteki Publicznej w Koźminku, Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz prywatne – Szymona Handke.

Tekst: Joanna Mąkosza


[Ystad za mbp.kalisz.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-