Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Szósta Aukcja Komiksu i Ilustracji DESA


W czwartek, 21 kwietnia już po raz szósty DESA Unicum organizuje "Aukcję Komiksu i Ilustracji". Do wylicytowania jest w sumie 188 prac, w tym Tadeusza Baranowskiego, Papcia Chmiela, Szarloty Pawel czy Trusta. Aukcji towarzyszy wydanie katalogu i wystawa.
Aukcja odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 19.00 w siedzibie DESA Unicum przy ulicy Marszałkowskiej 34-50 w Warszawie.

Wystawę prac można oglądać od 7 do 21 kwietnia między godziną 11.00 a 19.00 od poniedziałku do piątku, a w sobotę między 11 a16. Ekspozycja znajduje się w salonie wystawowym Marchand przy Placu Konstytucji 2 w Warszawie. Wstęp wolny.

Link do Aukcji Komiksu i Ilustracji DESA Unicum.


Aukcja Komiksu i Ilustracji - DESA #06: 7 kwietnia 2016

Aukcja Komiksu i Ilustracji - DESA #06: 7 kwietnia 2016Wydanie: I
Data wydania: 7 Kwiecień 2016
Seria: Aukcja Komiksu i Ilustracji - DESA
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: A4
Cena: 20,00 zł
Wydawnictwo: Dom Aukcyjny DESA Unicum
Przykładowe plansze:
Aukcja Komiksu i Ilustracji - DESA #06: 7 kwietnia 2016 Aukcja Komiksu i Ilustracji - DESA #06: 7 kwietnia 2016 Aukcja Komiksu i Ilustracji - DESA #06: 7 kwietnia 2016 Aukcja Komiksu i Ilustracji - DESA #06: 7 kwietnia 2016 Aukcja Komiksu i Ilustracji - DESA #06: 7 kwietnia 2016

W ich przygodach zaczytywały się miliony. „Tytus, Romek i A’Tomek”, „Janosik”, „Kajtek i Koko” czy „Kajko i Kokosz” – miłośnicy kultowych serii mają teraz szansę na ponowne spotkanie z ulubionymi bohaterami. Niemal 200 prac, oryginalnych i unikalnych komiksowych plansz oraz ilustracji książkowych pojawi się podczas Aukcji Komiksu i Ilustracji w DESA Unicum. Licytacja odbędzie się 21 kwietnia, wystawę można oglądać już od 7 kwietnia.

„Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz. Nadaję ci imię Tusz de Zoo.” To zdanie z pierwszej księgi komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”. 25 października 1957 roku zadebiutowały przygody bohaterów, którzy zostali ulubieńcami kilku pokoleń Polaków. Niewiele brakowało, by do tego nie doszło – „imperialistyczne korzenie” komiksu nie przypadały do gustu komunistycznym władzom. Ponoć w utrzymaniu się na łamach „Świata młodych” pomogła komiksowi atencja dziewięcioletniego syna jednego z rządowych dygnitarzy. Dziś popularność komiksu wchodzi w kolejną, kolekcjonerską fazę – na listopadowej aukcji za oryginał okładki autorstwa Papcia Chmiela zapłacono aż 75 tysięcy złotych. Stała się tym samym najdrożej sprzedaną pracą komiksową w Polsce. Na zachodzie Europy podobne, a nawet dużo wyższe ceny nie są już rzadkością – plansze komiksowe niejednokrotnie sprzedają się jak dzieła sztuki współczesnej.

Na kolejnej, szóstej już Aukcji Komiksu i Ilustracji obok plansz Papcia Chmiela do „Tytusa, Romka i A’Tomka” pojawi się okładka do kultowego „Janosika”. Została wykonana przez Jerzego Skarżyńskiego w 1973 roku. Komiks o legendarnym zbójniku miał premierę równo ze słynnym serialem Jerzego Passendorfa. Autorem scenariusza komiksu, podobnie jak filmu, był Tadeusz Kwiatkowski. Plansze oraz okładki do „Janosika” są rzadkością na rynku antykwarycznym – całość komiksowej spuścizny po artyście wykupiła Biblioteka Ossolineum.

Podczas najbliższego wydarzenia licytowanych będzie także wiele innych klasyków, m.in. okładka Tadeusza Baranowskiego do „Skąd się bierze woda sodowa”, czy Tadeusza Raczkiewicza do zagranicznego wydania „Tajfun – Synonim zła”. Pojawią się też plansze Janusza Christy z przygodami „Kajtka i Koko” oraz „Kajko i Kokosza”, ilustracje pierwszej damy polskiego komiksu Szarloty Pawel z „Jonki, Jonka i Kleksa” oraz plansze sensacyjno-wojennego „Kapitana Klossa”.

Wśród obiektów, które będzie można zobaczyć na aukcji i wystawie przedaukcyjnej sporą ciekawostką są folie animacyjne ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. „Bolek i Lolek”, „Kot Filemon”, „Zaczarowany ołówek” – kadry z tych filmów pojawiały się na ekranach telewizorów w całym kraju. Fanów ilustracji satyryczno-prasowej ucieszą z kolei rysunki Lengrena ze słynnym Profesorem Filutkiem oraz niezapomniane żarty Gwidona Miklaszewskiego czy Szymona Kobylińskiego. W drugiej części katalogu znalazły się ilustracje do znanych książek dziecięcych autorstwa m.in.: Edwarda Lutczyna, Janusza Stannego, Józefa Wilkonia, Mirosława Pokory i Haliny Zakrzewskiej. Znajomą kreskę rozpoznają również niegdysiejsi czytelnicy czasopism „Płomyczek” i „Świerszczyk”.

DESA Unicum jest największą, a zarazem najszybciej rozwijającą się firmą działającą na polskim rynku sztuki. Jej historia sięga 1950 roku. Ceny wywoławcze na najbliższej Aukcji Komiksu i Ilustracji wahają się od 300 do 5000 złotych.

DESA Unicum[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-