baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Krzesło w piekle Gawronkiewicza w BWA Zielona Góra


9 kwietnia 2016 o godzinie 12:00 w BWA Zielona Góra (Aleja Niepodległości 19) odbędzie się otwarcie wystawy "Krzesło w piekle" Krzysztofa Gawronkiewicza. 16 kwietnia odbędzie się spotkanie z autorem wystawy połączone z oprowadzaniem, a 17 kwietnia odbędą się warsztaty komiksowe z Krzysztofem Gawronkiewiczem. Wystawa będzie czynna do 4 maja 2016.
udostępnienie wystawy zwiedzającym: 09.04.2016
wystawa będzie czynna do 04.05.2016
Spotkanie z Krzysztofem Gawronkiewiczem połączone z oprowadzaniem po wystawie: 16 kwietnia (sobota) o godz. 17.00.
17 kwietnia (niedziela) o godz. 10.00 odbędą się warsztaty z Krzysztofem Gawronkiewiczem. Ilość miejsc ograniczona, zapisy: bwa@bwazg.pl lub 683253726

Krzysztof Gawronkiewicz jest rysownikiem komiksów oraz ilustratorem. To mistrz w opowiadaniu obrazem. W pracy nad komiksem stosuje techniki z zakresu rysunku, malarstwa oraz grafiki. Posługuje się kilkoma stylami, które dostosowuje do opowiadanej historii. Na wystawie „Krzesło w piekle” zebraliśmy cały dorobek artystyczny Gawronkiewicza, najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne. Zobaczyć będzie można m.in. komiksy krótkometrażowe, „Burzę” (do scenariusza Macieja Parowskiego), „Achtung Zelig!” (do scenariusza Krystiana Rosenberga), „Mikropolis” (do scenariusza Dennisa Wojdy), „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona” (do scenariusza Grzegorza Janusza), „Powstanie. Za dzień, za dwa” (do scenariusza Marzeny Sowy) oraz ilustracje publikowane w „Fantastyce”, „Nowej Fantastyce” i „Gazecie wyborczej”.

Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969) jest absolwentem warszawskiego Liceum Plastycznego, studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dwukrotnie zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, jest też laureatem Grand Prix Arte-Glenat za „Essenz” (wraz z Grzegorzem Januszem) oraz Prix Millepages BD za „Achtung Zelig!” (wraz z Krystianem Rosenbergiem). W roku 2006 otrzymał nominację w kategorii „debiut roku” za „Essence” na najważniejszym europejskim festiwalu komiksu – BD Festival Angoulême.

Kurator: Piotr Machłajewski.

Wystawa przygotowana przez BWA Jelenia Góra we współpracy z BWA Zielona Góra.
Wydawca albumu: Kultura Gniewu.
Patroni medialni: Czas Fantastyki, Format, Nowa Fantastyka, Odra, Zeszyty Komiksowe, Ziniol, Zwierciadło.


Krzesło w piekle

Krzesło w piekleScenariusz: Krzysztof Gawronkieicz, Grzegorz Janusz, Dennis Wojda, Michał Kalicki, Ireneusz Konior, Rafał Bogusławski, Sławomir Rogowski, Pierre-Marrie Grille-Liou, Dawid Karpiuk
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Publicystyka: Jakub Woynarowski, Maciej Parowski, Paweł Dunid-Wąsowicz, Dennis Wojda, Wojciech Kozłowski, Mateusz Szlachtycz, Grzegorz Janusz, Dominik Szcześniak, Marzena Sowa, Wojciech Szot, Piotr Machłajewski
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2015
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: A+
Stron: 340
Cena: 149,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-18-5


Krzesło w piekle to album wyjątkowy. Bo wyjątkowy jest też talent jego autora, Krzysztofa Gawronkiewicza. To jeden z najbardziej uznanych i utalentowanych twórców polskiego komiksu, który od lat tworzy ilustracje, krótkie komiksy i pełnometrażowe albumy, odnosząc sukcesy także za granicą.

Krzesło w piekle podsumowuje dotychczasową karierę rysownika. Znajduje się w nim olbrzymia część jego krótkich form komiksowych, do tej pory rozproszonych po dawno już niedostępnych komiksowych magazynach, antologiach, czy wręcz nie publikowanych nigdy wcześniej. Autor odsłania również kulisy swojej pracy, prezentując alternatywne wersje plansz i okładek, a także materiały robocze m.in. z albumów Esencja, Mikropolis, czy Powstanie. Osobną część stanowi natomiast obszerna galeria ilustracji, szkiców i grafik koncepcyjnych, które powstawały przez lata na potrzeby reklam, gier wideo, czy projektów wydawniczych.

Przepiękny edytorsko album jest najpełniejszą prezentacją dorobku Gawronkiewcza. Zawartość Krzesła w piekle uzupełniają teksty m.in. byłego naczelnego pisma "Nowa Fantastyka" Macieja Parowskiego, scenarzystów często współpracujących z rysownikiem, jak Dennis Wojda i Grzegorz Janusz, zdobycy Paszportu "Polityki" Kuby Woynarowskiego, a także szczegółowa bibliografia prac.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Krzesło w piekle Krzesło w piekle Krzesło w piekle Krzesło w piekle Krzesło w piekle
[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-