baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu - Paweł Gąsowski


W środę 16 marca od godziny 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Franciszka Ratajczaka 38/40) odbędzie się kolejne spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. Spotkanie na temat Scenariusz komiksowy jako potencjalność – na przykładzie "Scen z życia murarza" i "Arkham Asylum" poprowadzi Paweł Gąsowski.
W marcowej edycji Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu naszym gościem będzie Paweł Gąsowski, który wygłosi wykład:

Scenariusz komiksowy jako potencjalność – na przykładzie "Scen z życia murarza" i "Arkham Asylum"

O wykładzie:
Erwin Panofsky całkiem słusznie zauważył, że „dobre scenariusze filmowe niezbyt nadają się do czytania i rzadko są wydawane w formie książek”. Zasada ta ze znacznie większą siłą objawia się w wypadku scenariuszy komiksowych, które, rozpatrywane samodzielnie, również stanowią niezbyt porywającą lekturę (ot, lista dialogów przerywana mniej lub bardziej wyraziście zarysowanym opisem sytuacji). I tak być w zasadzie powinno, ponieważ bycie czytanym w postaci surowego tekstu wcale nie jest przeznaczeniem komiksowego skryptu.

Prawdziwa wartość scenariusza objawia się dopiero wtedy, kiedy znajduje on swoje ucieleśnienie w postaci komiksu – i to właśnie relacji pomiędzy starannie zaplanowanym tekstem a gotowym dziełem poświęcony zostanie wykład „Scenariusz komiksowy jako potencjalność – na przykładzie Scen z życia murarza i Arkham Asylum”.

Bo tym właśnie – w moim przekonaniu – jest komiksowy skrypt; to pewna potencjalność, która może popchnąć wyobraźnię rysownika w wiele trudnych do przewidzenia stron, przybrać nieoczywiste kształty, oferować całą sieć rozmaitych wyborów, spośród których każdy jest na swój sposób znaczący. Kolor, rozmiar czcionki, graficzny kontekst, krój liter, rozmieszczenie postaci, styl kreski – to tylko niektóre z wielu narzędzi, dzięki którym scenariusz komiksu jest tak niebywale plastyczny.

Jaki wpływ na wymowę tekstu ma jego graficzne ukształtowanie? Jakie konsekwencje niesie wybór pomiędzy opowiedzeniem czegoś słowem a przedstawieniem za pomocą obrazu? Czy kolor koszuli bohatera można wykorzystać do zmanipulowania naszej percepcji? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas swojego wystąpienia.

Od stycznia 2016 roku PDAK zyskał nowego partnera - Europost24 - dzięki któremu słuchacze kolejnych wykładów, prócz wrażeń z ciekawych prelekcji będą mogli wynieść ze spotkania także prezent związany z tematyką bądź specyfiką Akademii. Wśród słuchaczy marcowego spotkania zostaną rozlosowane: dwa numery "Zeszytów Komiksowych" oraz "Dziewczyna i Murzyn" Judith Vanistendael.

Paweł Gąsowski – badacz, kolekcjoner a przede wszystkim pasjonat komiksów, którym poświęcił swoją pracę magisterską („Komiks jako narzędzie budowania mitu postmodernistycznego”), rozprawę doktorską („Semiotyczna poetyka komiksu”) oraz kilkanaście publikacji naukowych i popularnonaukowych. Z pełnym przekonaniem podpisuje się pod tymi słowami Douglasa Wolka: „To, w jaki sposób doświadczam i myślę o komiksie, ma bardzo wiele wspólnego z tym, że bardzo go lubię. Lubię zastanawiać się nad tym, skąd bierze się ta przyjemność i opisywać ją innym ludziom, by także mogli jej zaznać lub chociaż cieszyli się komiksami pełniej, niż miałoby to miejsce w innym wypadku”. Masowo konsumuje popkulturę, wchłania seriale, gry komputerowe, Internet i książki. W wolnych chwilach prowadzi teatr i wykonuje muzykę klasyczną. Komiksy jego życia: Arkham Asylum, Scott Pilgrim, Amazing Spider-Man #338.

Spotkanie odbędzie się 16 marca 2016 o godzinie 18.00 w sali 82 w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40.


----------------------------------------PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony.
PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji, podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych.
PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie.
PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i odkryć fascynujący świat gry między słowem a obrazem.
Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40, w sali 82 o godzinie 18.00.
Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej.
Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Kontakt:
dr Rafał Wójcik, Pracownia Starych Druków/Kolekcja Komiksów, Biblioteka Uniwersytecka, ul. Ratajczaka 38/40, 61-816 Poznań, tel.: 61 829-3829
email: [email protected]
www: lib.amu.edu.pl
oraz
dr Michał Traczyk, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, ul. Geodetów 30,60-447 Poznań; tel. 603079750
email: kontakt [at] fundacja-ikp.pl
www: fundacja-ikp.pl[Ystad za Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-