baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

16. edycja ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? 2016


W dniach 4-13 marca w Białymstoku odbywać się będzie 16. edycja festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? 2016, podczas której będzie można obejrzeć komiksowe wystawy Łukasza Kowalczuka i Agnieszki Szczepaniak, oraz odbędą się warsztaty komiksowe z Łukaszem Kowalczukiem. Więcej informacji w rozwinięciu newsa.
Zapraszamy na 16. odsłonę festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? 2016, czyli filmy, koncerty i wystawy komiksowe.

und_ind_2016

W kawiarni Fama pokażemy wystawę komiksów i ilustracji rysownika Łukasza Kowalczuka – „SZLAM 2”. Będzie to autorska antologia, prezentująca niezależne, podziemne prace, które pojawiały się w zinach, komiksach i na festiwalach na całym świecie.

UNDERGROUNDINDEPENDENT2016_01

Zróżnicowany wybór, od maksymalnie rock’n’rollowych do typowo komiksowych antologii, dostępnych do tej pory tylko cyfrowo. Wystawa będzie połączona z premierą wydawnictwa poświęconego kulturze śmieciowej – „Szlamgazynu”. Artysta wydał własnym sumptem autorskiego zina „Nienawidzę Ludzi”, „Harkonnen – Fucking Fat Flying Bastard”, „Szlamu Król”, „Vreckless Vrestlers”, „Violent Skate Bulldogs”. Jest autorem scenariusza i pomysłodawcą „Ultra Miniona” (rys. Maciej Czapiewski) oraz „Rotmistrza Polonia” (rys. Łukasz Godlewski). Ma na koncie publikacje w zinach i antologiach na całym świecie oraz autorską książkę „TM-Semic” – największe komiksowe wydawnictwo lat 90. w Polsce. Prowadził miniwydawnictwo SmallPress.pl oraz stronę Szlam.net, poświęconą kulturze śmieciowej. Jego „Vreckless Vrestlers” ukazało się w 2015 roku w Polsce i we Francji. Aktualnie pracuje nad tyloma projektami, że trudno je zliczyć. Jest również autorem plakatu tegorocznej odsłony naszej imprezy.

KIEDY?: Otwarcie wystawy komiksów i ilustracji SZLAM 2 Łukasza Kowalczuka - 4 marca - 20:00 klub Fama, wstęp wolny

Warsztaty / rozmowy o komiksie „Tusz, pot i łzy„, podczas których uczestnicy stworzą krótką historyjkę, a prowadzący Łukasz Kowalczuk postara się udowodnić, że w tworzeniu komiksów tylko wyobraźnia jest granicą.

UNDERGROUNDINDEPENDENT2016_02

Uczestnicy tej warsztato - pogadanki na pewno nie nauczą się rysować, ale za to dowiedzą się, jak powstały komiksy pokazywane w ramach wystawy "SZLAM 2". Stworzą też krótkie historyjki na bazie jednego (ale za to jakiego!) kadru z komiksu "RadioActive Cross".

KIEDY?: Warsztaty / rozmowy o komiksie „Tusz, pot i łzy” – prowadzenie Łukasz Kowalczuk - 5 marca - 13:00–15:00 klub Fama, wstęp wolny (obowiązują zapisy: [email protected])


W foyer kina Forum zaprezentujemy U MNIE WSZYSTKO W PORZĄDKU – wystawę komiksów trójmiejskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak, tworzącej pod pseudonimem paplaLAla. Komiksów trochę przygnębiających, o życiu, które miało wyglądać inaczej.

UNDERGROUNDINDEPENDENT2016_03

Artystka swoje komiksy prezentowała m.in. w Moskwie, Kownie, Rydze, Linzu, Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Łodzi i Trójmieście. Jej ilustracje można było zobaczyć m.in.: w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Bałtyckim”, „Wysokich Obcasach”, dzienniku „Metro”. Jej rysunki znalazły się w antologiach „Polski komiks kobiecy” i „Polish Female Comics: Double portrait”. Artystka pisze o wystawie:„Ułożone mam życie i zadbane relacje, w głowie równo poukładane. Myśli z brudu wyczyszczone, na marzeniach kurz nie leży, ani śladu po, choćby twórczym, bałaganie.
Nastroje posortowane kolorami, perfekcyjnie dopasowana rola i plany ustawione alfabetycznie.
Tak, naprawdę, u mnie wszystko w porządku, nuda, opowiadać nie ma o czym. Zobaczcie zresztą sami.

KIEDY?: Otwarcie wystawy komiksu U MNIE WSZYSTKO W PORZĄDKU Agnieszki Szczepaniak - 4 marca - 17:00 kino Forum, wstęp wolny

Program wydarzenia: bok.bialystok.pl


[Ystad za informacją prasową]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-