NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Komiksowe pokazy w Kinie za Rogiem w Płocku


W sobotę 27 lutego w płockim Kinie za Rogiem (ul. Tumska 9a) odbędą się dwa pokazy filmowe o temacie "Komiks w kinie" o godzinie 17:00 będzie można zobaczyć polski komiksowy film "Portrety wojenne" (bilet 3 zł), a o godzinie 18:00 "Sin City" (bilet 5 zł).
Może nie WYKLĘCI, może NIEZŁOMNI, czasami nieostroźni, popełniający błędy (ale któż ich nie popełnia, zwłaszcza w tak trudnych czasach), dokonuący czynów NIEZWYKŁYCH. Zapraszamy na opowieści o POLSKICH BOHATERACH, opowiedziane w sposób jaki nikt do tej pory o nich nie opowiadał.

Znani i nieznani bohaterowie II wojny światowej - w serii emocjonujących filmów o niezwykle nowoczesnej formie, będących połączeniem filmowego dokumentu z komiksem. Fabularyzowane opowieści o ludziach, którzy swoją odwagą, niekiedy brawurą wpisali się do historii, opowiedziane językiem współczesnego młodego widza, wzbogacone materiałami archiwalnymi i wywiadami z ekspertami.

„Portrety Wojenne” umiejętnie łączą rozrywkowe i edukacyjne walory. Odważna forma, żywy montaż i efektowne sceny towarzyszą tu komentarzom historyków, ekspertów i pasjonatów, którzy przybliżają konteksty i opowiadają o bohaterach kolejnych odcinków.

Mimo że „Portrety Wojenne” są serialem dokumentalnym, jego twórcy odważnie poczynają sobie z filmową formą. Archiwalne materiały z czasów II wojny światowej połączone zostają z wywiadami z historykami, wojskowymi i ekspertami, a przygody polskich żołnierzy zostają opowiedziane za pomocą komiksowej kreski.

BRONISŁA HELLWIG - reż. Tomasz Matuszczak, zdjęcia: Jacek Kościuszko, muzyka: Łukasz Mrozik, obsada: Wojciech Zieliński, Magdalena Jadowska, Dorota Kuduk, Marta Kurzak. Historia Bronisława „Bruno” Hellwiga - żołnierza batalionu Parasol, jednego z najlepszych kierowców bojowych w okupowanej Warszawie.

JÓZEF BECK - reż. Tomasz Matuszczak, zdjęcia: Jacek Kościuszko, muzyka: Łukasz Mrozik, obsada: Katarzyna Bargiełowska, Cezary Kosiński. Odcinek poświęcony Józefowi Beckowi, ostatniemu ministrowi spraw zagranicznych II RP, który w obliczu dwóch totalitaryzmów osaczających Polskę musiał dokonywać najtrudniejszych wyborów.

Portrety wojenne. Józef Beck (Polska 2014, czas: 25 min.) & Bronisław Hellwig (Polska 2014, czas: 25 min.). Bilet: 3 zł


_______________


Komiks, zawieszony pomiędzy literaturą a kulturą obrazu, od zawsze był częścią popkultury. Wielu, zwłaszcza w Polsce, nie traktuje go poważnie, zamykając w sferze dziecięcych fascynacji. Tymczasem komiks przynajmniej od półwiecza jest pełnoprawnym gatunkiem artystycznym, zarówno jako zjawisko literackie (nagroda Pulitzera dla komiksu „Maus” Arta Spiegelmana”) , ale również jako nowy język filmu, urzekający swą formą.

W ostatni weekend lutego zapraszamy was na mini-maraton komiksowo-filmowy. Fanom graficznych powieści Franka Millera przedstawiać nie trzeba. To mistrz gatunku noir, spadkobierca Raymonda Chandlera i Johna Hustona w jednym, który jest twórcą kultowych, kryminalnych „Opowieści z miasta grzechu.” Robert Rodriguez („Desperado”, „Od zmierzchu do świtu”, „Maczeta”) – fan serii, zobaczył w nich niemal gotowe storyboardy do filmu, który nakręcił w 2005 roku.

Pierwsze filmowe „Ciny Sity. Miasto grzechu” zachwyciło fanów papierowej wersji. Na kolejne – „Sin City. Damulka warta grzechu” trzeba było czekać 9 lat. Podobnie jak za pierwszym razem, tak i teraz Rodrigez umiejętnie oddał klimat komiksu, zarówno w czarno-białych, mocno kontrastowych zdjęciach jak i w millerowskiej fabule. Znakomita obsada (Joseph Gordon-Levitt , Jessica Alba, Eva Green, Bruce Willis i Mickey Rourke), wysmakowana stylizacja, czarny humor i niewiarygodne tempo. Kino rozrywkowe na najwyższym poziomie.

Po podobną technikę sięgnęli polscy twórcy, aby opowiedzieć historie prawdziwe. Pomysł był prosty. Zrobić 5-odcinkowy serial dokumentalny o polskich bohaterach II wojny światowej, tak żeby nie zanudzić młodej widowni, uniknąć patosu i nudy. Dwa filmy z tej serii zobaczycie na godzinę przed SIN CITY. Zapraszamy.


[Ystad za Event FB, Event FB]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-