baner

NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Komiksofon 20: Truściński i Rustecki


W piątek, 12 lutego we wrocławskiej Barbarze (Świdnicka 8c) odbędzie się 20. już edycja Komiksofonu. Gośćmi będą Przemek Truściński i Marcin Rustecki. Polecamy!
komiksofon20


Projekt Komiksofon - element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Wstęp wolny!

Godzina 16:00 - 17:30 warsztaty, prowadzenie Konrad Czernik (obowiązują zapisy na a.jamroszczak[małpa]gmail.com, ilość miejsc ograniczona)

Godzina 17:00 – 18:00 korekty, Przemek Trust Trusciński

Godzina 18:00 start Komiksofonu: projekcje, wywiad z artystami i rysowanie na żywo

Goście: Przemek Trust Truściński i Marcin Rustecki
Prowadzenie wydarzenia: Konrad Okoński
Prowadzenie wywiadu: Andrzej Jarczewski

Przemysław "Trust" Truściński

Urodzony w Siedlcach. Ukończył liceum plastyczne i wydział Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Współtworzył stowarzyszenie Contur, z którym organizował Festiwal Komiksu. Na początku lat dwutysięcznych zamieszkał w Warszawie. Trust tworzy ilustracje, komiksy, malarstwo, murale i scenografie. Publikował swoje prace w najważniejszych pismach i magazynach komiksowych w Polsce. Współpracował m.in. z Gazetą Wyborczą, Dużym Formatem, magazynami: Pani, Twój styl, Elle, Glamour. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. W 1994 roku Grand Prix na festiwalu Komiksu w Łodzi, a w 2010 został odznaczony medalem „ Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał udział w ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą. Trust jest twórcą postaci wiedźmina i strzygi do kultowej gry „The Witcher”.

Na stałe współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego jako dyrektor artystyczny Komiksowych antologii powstańczych oraz przy wielu innych projektach. Wykonał ilustracje /scenografie oraz plakat promujący przedstawienie „Obcy” wg. Alberta Camus’a w reż. Anny Smolar. Spektakl wystawiany w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Truściński opublikował kilka albumów i antologii m.in „Historia Choroby”, „Najczwartsza RP”, Komiks Forum, „ Komiks W-wa”, „Tymczasem”. Współprowadził i prowadził wiele warsztatów i wykładów dzieląc się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem. Magazyn Archive przyznał Trustowi miano jednego z 200 najlepszych ilustratorów na świecie. Stworzył ilustracje do wielu książek m.in. do książki Wojciecha Bogaczyka i Adama Pietrasiewicza „Powroty” oraz do książki Joanny Bator „Rekin z parku Yoyogi”. W 2013 roku w Galeriach BWA Wrocław, Jelenia Góra, Zielona Góra prezentowana była indywidualna wystawa Przemka Truścińskiego, na której swoją premierę miał pierwszy tego typy album komiksowy stanowiącego monografię artysty.

Marcin Rustecki
Objekt XXXL56 w tej osi czasu (timeline) inkarnował pod postacią Marcina Rusteckiego na planecie Ziemia. Po burzliwych latach dzieciństwa i edukacji prawie ukończył Reklamę Handlową w eksperymentalnej szkole pomaturalnej w czasach eksperymentu zwanego PRLem. W latach 81-90 wziął udział w kolejnym eksperymencie na emigracji w Anglii (głównie w Londynie) gdzie oprócz grania na gitarze, rysowania rozpoczął karierę alternatywną jako m.in. szef kuchni, dekorator wnętrz, tynkarz… ale również sporadycznie realizował zamówienia graficzne (np dla Time Out). Po powrocie do Polski rysował głownie dla Szpilek, tłumaczył teksty. Od 1991 roku objął stanowisko redaktora naczelnego w wydawnictwie TM Semic z którym wprowadził do Polski amerykański komiks suberbohaterski (Marvel, Dc Comics, Image, Dark Horse…etc.). Wydawnictwo to całkowicie zdominowało w latach 90. polski rynek komiksowy. Współpracował z połową znanego komiksowego wszechświata, współzakładał duńskie wydawnictwo G. Floy Studio, firmę-matkę polskiej Muchy Comics. Od 2013 wspólnie z Dominikiem Szcześniakiem (scenariusz) powiększa uniwersum Ksionza - albumami Ksionz, Ksionz 2 Era Muriel i spin-offami Diablo Boy, 34 Zera. Pracuje również nad kolejnymi albumami m.in. we współpracy z Danielem Grzeszkiewiczem (do scenariusza Szcześniaka) albumem pt. Gestalt. Przyjaciel zwierząt, mądrych ludzi i GITAR, na których gra jak nie rysuje… Jego prace są częścią prywatnych kolekcji w Anglii, Danii, Belgii, USA…

WARSZTATY Podstawy projektowania świata gry. Warsztaty poszerzą patrzenie na projektowanie lokacji w kontekście opracowanego wspólnie tematu. Umiejętności świadomego komponowania, aranżowania i czytelnego prezentowania pomysłu to główne cele spotkania.

Warsztaty poprowadzi Konrad Czernik - Lead Concept Artist w firmie Techland z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w branży. Pracował przy produkcjach projektów: Dead Island, seria Call of Juarez, Nikita, Hellraid i kilku projektów realizowanych w ShortBreak Studios. Obecnie zajmuje się kreowaniem wizji artystycznej gry i odpowiada za wygląd i produkcję wszystkich postaci.

Warsztaty są bezpłatne ale ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o zgłoszenia na a.jamroszczak@gmail.com


Komiksofon poprowadzi – słynny wrocławski komiksiarz -
Konrad Koko Okoński urodzony w 1987 roku autor komiksów internetowych (Wisnia, A Quartz Bed) i wydanego ostatnio na papierze Kija w dupie) Absolwent grafiki i sztuki mediów na ASP We Wrocławiu.

Spotkanie z autorami poprowadzi Andrzej Jarczewski (1966) Z wykształcenia architekt, z zawodu grafik, z zamiłowania kolekcjoner i miłośnik komiksu.

Komiksofon
[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-