NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa Komiks w PRL, PRL w komiksie w Blichowie


Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Blichowie zapraszają do obejrzenia wystawy „Komiks w PRL, PRL w komiksie”, która eksponowana będzie w ZS w Blichowie (Bulkowo ul. Blichowo 61a) od 4 do 7 stycznia 2016 roku.


Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Blichowie zapraszają do obejrzenia wystawy „Komiks w PRL, PRL w komiksie”, która eksponowana będzie w ZS w Blichowie od 4 do 7 stycznia 2016 r.

Wystawa powstała w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Komiks − narracja prowadzona za pomocą obrazu, pojawił się w Polsce przed wojną, ale tuż po niej został wyklęty jako wytwór „zgniłego kapitalizmu”. Łatwo docierając do młodego odbiorcy, stał się dla władzy narzędziem wykorzystywanym propagandowo, podlegającym kontroli. Dzięki inteligencji autorów ukazywał jednak w krzywym zwierciadle obraz kreowanej rzeczywistości.

Serdecznie zapraszamy.Komiks w PRL, PRL w komiksie

Komiks w PRL, PRL w komiksieAutor: Marcin Krzanicki
Okładka: Marcin Krzanicki
Wydanie: I
Data wydania: Grudzień 2011
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 214 x 270
Stron: 176
Cena: 42 zł
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
ISBN: 978-83-7629-299-1
Nakład: 1000 egz


Nie da się jednoznacznie ocenić komiksu okresu Polski Ludowej - zupełnie pozbawione sensu byłyby próby przykładania do niego jego własnej konwencji ukazywania rzeczywistości jako dychotomii czerni i bieli. O ile do twórczości czasów stalinizmu można przypiąć łatkę służalczości wobec systemu, o tyle do późniejszych wydawnictw zastosowanie jej byłoby daleko idącym uproszczeniem. Nie można zaprzeczyć temu, że aby publikować, trzeba było wpisać się w ramy wyznaczone przez system i jego mocodawców - określone konwencje, kalki, dydaktyzm itd. Z drugiej strony trzeba przyznać, że ukazywały się komiksy mające jedynie zabawić czy rozśmieszyć czytelnika. Komiks PRL-u był specyficznym i ciekawym zjawiskiem, stając się częścią historii tamtych lat.[Ystad za ipn.gov.p]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-